aankondigingen Nu ook een Kadastrale Atlas in Over- ijssel De Stichting Kadastrale Atlas Overijssel 1832 begon in 1991 met haar werk. Diverse instanties werken daarin samen: het Rijksarchief in Overijssel, het KADOR en de Culturele raad van Over ijssel. Bovendien zijn in het stichtingsbe- stuur regionale en plaatselijke histori sche verenigingen vertegenwoordigd. Op 17 juni 1994 werd de eerste atlas in Overijssel, van de gemeenten Stad en Ambt Delden, aangeboden aan de burge- meesters van die gemeenten. Op 7 juli verscheen de kadastrale atlas van Dah sen. Deze atlas bevat losbladig de tot A4 ver- kleinde kadastrale minuutplans en in een tekstdeel een uitgebreide toelichting, de Processen-verbaal van de grensbepaling en de Oorspronkelijke Aanwijzende Tafel s. Om de prijs van zulke publikaties laag te houden zijn Sponsors nodig; in dit geval is men daarin uitstekend geslaagd, de prijs bedraagt slechts 37,50. In 1832, bij de invoering van het kadas- ter, kende de provincie Overijssel 62 gemeenten met in totaal ca. 1500 minuutplans. Nu zijn er nog 45 gemeen ten, met de te verwachten nieuwe gemeentelijke herindeling zullen dat nog minder worden. De stichting verwacht dat 2 3 atlassen per jaar zullen ver- schijnen, voorlopig kan men dus 15 20 jaar vooruit. A.J. Kers Strang van Hees, G.. Globale en lokale geodetische Systemen. 64 pp. A4. Groe- ne reeksNederlandse Commissie voor Geodesie, publikatie nr. 30. 2e herziene druk. Delft, 1994. ISBN 90 6132 248 0. Prijs f25,~. Door de komst van de satelliet-geodesie enerzijds en anderzijds de booractivitei- ten op de Noordzee en het aan elkaar koppelen van Europese topografische bestanden, wordt de kennis van de ver- schillende coördinatensystemen die in gebruik zijn en van de transformaties die nodig zijn om van het ene systeem in het andere te komen, steeds belangrijker. Dit op de praktijk gerichte boekje wil van deze Systemen en methoden een over- zicht geven. Het behandelt met name de transformatie van GPS-metingen naar het RD-stelsel en de hoogtemeting. Voor kartografen relevant is met name ook het instructieve overzicht van het verschil tussen kartografisch en geodetisch gebruik van projecties. Het boekje is uit een tiental hoofdstukken opgebouwd die elk een zakelijk overzicht geven van de voor een deelgebied relevante transfor maties. F.J. Ormeling Staring Centrum, Instituut voor Onder- zoek van het Landelijk Gebied, Strate gisch plan 1994-1997. 70pp., formaat 21x21 cm. Wageningen, 1994. Toezen- ding op aanvraag. ISBN 90-327-0254-8. Vanwege de belangrijke plaats van de afdeling Kartografie en Visuele Technie ken van het SC-DLO, zoals de huidige afkorting van het Staring Centrum luidt, wordt hierbij het Strategisch plan 1994- 1997 aangekondigd. Het SC-DLO moet over circa 4 jaar gaan privatiseren, en daarom is in deze publikatie een plan uitgebracht voor het onderzoek dat de instantie de körnende vier jaren moet gaan doen. In het rapport worden de hui dige en toekomstige onderzoekszwaarte- punten aangegeven, evenals de 'missie' (daarvoor worden thans zulke marke - tingtermen gebruikt) van het SC-DLO, namelijk het onderzoeken van gebruik, kwaliteit en toekomstperspectieven van het landelijk gebied voor verantwoorde besluitvorming over bestemming, inrich- ting en beheer. Over ons vakgebied worden er weinig relevante zaken gezegd; de unieke expertise die op het SC-DLO zowel op het gebied van de weergave vanuit bestanden als op dat van de kartografi- sche documentatie is opgebouwd wordt niet vermeld, maar daarvoor is het rap port wellicht te globaal. Hoopgevend is dat men wil gaan investeren in presenta- tietechnieken en in een verbeterde infor- matie-overdracht. Het kan niet anders of de kartografie moet daarbij een belang rijke rol speien. F.J. Ormeling KT 1994.XX.4 53

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 55