7 programma's zelf soms in het Engels zijn, verwacht men dat er voldoende (passieve) kennis van het Engels bij de cursisten is om de gangbare comman- do's en körte zinnen technisch Engels te begrijpen. Informatie en inschrijving: Vaktechnisch Lyceum Utrecht - Stichting OGCU, Postbus 5125, 3502 JC Utrecht, tel. OSO SOSSSO, fax 030-899215 ten name van I. Kentie, directeur. De kosten (/3500,- inclusief studiemateriaal en eenvoudige broodmaaltijd) zijn ongewijzigd. Voor vragen over niveau en inhoud van de cursus kunt u ondergetekende bellen op 030-934234, liefst om ca. 20.00 uur. R.T. de Wijs Geomantische kaarten In het Canadese tijdschrift Cartographi- ca, Vol. 30 (1993) no. 1, komt een arti- kel voor van David J. Nemeth over geo mantische kaarten, een kaartsoort die aanzienlijk afwijkt van gangbare karto- grafische produkten en derhalve enige toelichting vereist. Onder geomantie wordt een waarzeg- of voorspellings- kunst verstaan die uitgaat van het voor- komen en de rangschikking van bepaal- de verschijnselen aan de aardopper- vlakte. Op geomantische kaarten worden deze verschijnselen grafisch weergege- ven, op basis waarvan dan vervolgens de voorspelling plaatsvindt. De geomantie heeft zijn grootste bloei- tijd gekend, behalve in het neo-confuci- aanse China, vooral in Korea tijdens de Yi-dynastie die in 1392 aan de macht kwam en zieh meer dan 500 jaar wist te handhaven. Onder het neo-confucianis- me wordt een herinterpretatie verstaan van de leer van Confucius onder invloed van Boeddhisme en Tao'fsme. In deze filosofie wordt een belangrijke plaats ingeruimd voor kosmologische krachten die gezamenlijk voor een natuurlijk evenwicht in het heelal zorgen. Aange- nomen wordt dat daartoe het Yang, de manlijk scheppende kracht, en het Yin, het vrouwelijk ontvangende element, op beslissende wijze bijdragen. Daarnaast is de werking van water, vuur, hout, metaal en aarde van essentieel belang. Alvorens zieh ergens te vestigen dient de mens te onderzoeken of deze krachten op de uitgekozen lokatie in evenwicht zijn, waardoor dan een optimale relatie met het milieu mogelijk wordt. Wanneer dit niet het geval is kan dat tegenspoed en ongeluk voor de bewoners en hun nakomelingen betekenen. In het artikel van David Nemeth worden enige geomantische kaarten behandeld die voorkomen in een ongepubliceerde manuscriptatlas in Zuidkoreaans prive- bezit getiteld Yongju Sallokdo ('Kaarten van gunstig gelegen locaties op het ge- zegende eiland'). Bedoeld wordt het eiland Cheju met een oppervlakte van 1700 km2 gelegen in de Noord-Chinese Zee aan de ingang van Straat Korea. Volgens de overlevering zou deze atlas met 93 kaarten vervaardigd zijn door een zekere Ho-chong-dan en zijn medewer- kers, die het eiland in het begin van de 12e eeuw in opdracht van de keizer inventariseerden. Kopieen van kaarten uit deze atlas waarvan ter kennismaking een voorbeeld is afgebeeld, worden nog heden als kostbare erfstukken gekoes- terd. Op het eerste gezicht schijnt de soort- naam kaart voor deze groep afbeeldin- gen misplaatst te zijn. Men denkt eerder - aldus auteur Nemeth - met een spot- prent of een Rorschach-test te maken te hebben. Geomantische kaarten bezitten namelijk legenda noch schaalaanduiding. Bovendien ontbreken mogelijkheden tot orientatie. Gewoonlijk wordt het kaart- centrum op een grotere schaal getekend dan de buitengebieden. De vestigings- plaatsen worden door cirkeltjes weerge- geven. De vanuit deze locaties zichtbare terreinverheffingen (heuvels en bergen) worden zwart gekleurd. De onzichtbare Voorbeeld van een geomantische kaart uit de Yongju Sallokdo atlas, getiteld Bergtop met menselijke gedaante. Over genomen uit Cartographica 1993, no. 1. terreinvormen (terreinplooien en dalen) blijven blank. Waterlopen worden als stippellijnen ingetekend. Het gezichts- veld van de geomantische kartograaf is dus uiterst beperkt. Hij redueeert de ter reinvormen tot bergen en rivieren. Zijn Produkten vertonen enige gelijkenis met fysiografische kaarten. Verder vertoont het zoeken van een gunstige woon- en werklocatie duidelijke aanrakingspunten met de vestigingsplaatstheorieen van economen met dien verstände dat de ruimtelijke neerslag van menselijke activiteiten volgens geomantici geheel door natuurlijke krachten wordt bepaald. Interpretatie van geomantische kaarten vereist onderzoek naar en inleving in de metafysische verbeeldingswereld van de makers. Auteur Nemeth liet zieh in de jaren 1980 ter plaatse in Zuid-Korea voorlichten. Hij was verrast te constate- ren dat locaties op geomantische kaarten op luchtfoto's en topografische kaarten waren terug te vinden. FJ. Ormeling sr. Justus Perthes terug naar Gotha De firma lustus Perthes, Europa's oudste kartografische uitgeverij (zie K.T. 1992.XVIII.4, pp. 35-39), is na een bal- lingschap van 41 jaar te Darmstadt terug- gekeerd naar Gotha, Thüringen, waar Jo hann Georg Justus Perthes met de uitga- ve van de Almanach de Gotha in 1785 de grondslag legde voor een bedrijf dat in vakkringen een grote vermaardheid zou verwerven. Met deze verhuizing is dus weer een hoofdstuk in de veelbewogen geschiedenis van het bedrijf afgesloten. Teneinde de uitgangspositie in de nieuwe levensfase te versterken associeerde Jus tus Perthes zieh in 1992 met Emst Klett Schulbuch Verlag te Stuttgart, die sedert- dien binnen de combinatie een aantal vi tale taken behartigt. Verder heeft Perthes de boekbinderij overgedaan aan de Leip ziger Kommissions- und Grossbuch handelsgesellschaft. Aldus gesaneerd hoopt de firma onder het dak van Klett- Perthes het bedrijf te modemiseren, nieu we markten te vinden voor zijn befaamde kartografische produkten en allengs zijn positie weer te versterken. De politieke ontwikkeling in Midden- en Oost-Euro- pa, wordt als een gunstige factor voor deze ontwikkeling beschouwd. F.J. Ormeling sr. KT 1994.XX.4

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 9