A Inhoud van het Kernbestand „Prijs" van het Kernbestand 9 NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Reeel topografisch/topologisch A. Topografische vlakken Snelwegen/autowegen Hoofdwegen Overige verharde wegen Onverharde/halfverharde wegen Water Bos Grasland/weiland Bouwland (boomgaarden kwekerijen) Bebouwd gebied Kassen Overige natuurlijke terreinen Overige niet-natuurlijke terreinen B. Begrenzingen van topografische vlakken Sloot Greppel/droge sloot Päd Treinbaan enkelspoor Treinbaan meer sporen T rambaan Metrobaan Overige begrenzingen II. Reeel topografisch/gesloten polygoon (Losstaande apart te tekenen) gebouwen III. Gemeentegrenzen/topologisch A. Vlakken CBS-codes gemeenten B. Begrenzingen Gemeentegrenzen IV. Assen van wegen/lijnen Snelwegen/autowegen Hoofdwegen Overige verharde wegen Onverharde/halfverharde wegen en tdn) en toeleveranciers van dien- Inhoud/structuur sten en deelprodukten (grote gemeen- Kernbestand. ten, Samenwerkingsverband gbkn, Rijkswaterstaat) is in de interviews van gedachten gewisseld over het produkt, de produktie, de specificaties en de kosten. Op basis van bovenstaande interview- ronde zijn via een iteratief proces (fig. i) de produktspecificaties vastge- steld, inciusief bijhoudingsfrequentie en jaarlijkse kosten. Het uiteindelijke produkt dat in het haalbaarheidsonder- zoek wordt beschreven, voldoet aan de eisen van alle leden van de werkgroep en naar verwachting ook aan de eisen van een belangrijk deel van de overige potentiele gebruikers. Diverse produktiescenario's zijn over wogen. Uiteindelijk is door tdn in sa- menwerking met het Ministerie van Defensie een voorstel geformuleerd, dat aansluit bij de wensen en fmanciele mogelijkheden van de afnemers. De 1995-1 door tdn aangegeven kosten worden als reeel beschouwd. Om te kunnen inspelen op de wensen van de afnemers en toelevering van mutaties mogelijk te maken, is een commu- nicatiemodel aangegeven. Tijdens het onderzoek heeft een „onderhandelingsslag" plaatsgevonden, waarin vraag en aanbod op elkaar zijn afgestemd. Zowel van de kant van de leverancier als de gebruikers in de ravi zijn concessies gedaan. Het haalbaarheidsonderzoek beschrijft het eind- resultaat. Uitgaande van de marktinventarisatie is de inhoud van het Kernbestand gedefmieerd. Hierbij is aansluiting gezocht bij de systematiek van de TOPiovector van de tdn, zodat een deel van de gebruikers extra informatielagen/bestanden kan afnemen en kan doorgroeien naar de volledige TOPiovector (uiteraard tegen een meerprijs). Inhoud/structuur Kernbestand Uitgangspunt bij de in het kader aangegeven produkt- beschrijving is aansluiting op het huidige TOPiovector- bestand van tdn, zowel voor de inhoud als de structuur. tdn onderschrijft deze definitie van het Kernbestand en heeft verklaard dat zij dit wil en kan leveren volgens genoemde specificaties. Nauwkeurigheid, actualiteit en leveringsformaat Met betrekking tot de nauwkeurigheid wordt normaal twee meter (normale r 10 000 nauwkeurigheid) gegarandeerd. Indien de actualiteit dat vereist, kan voor tussentijdse aan- vullingen tijdelijk een grotere standaardafwijking gelden. De actualiteit van assen van wegen (iv) is een jaar, ge- meentegrenzen (in) zijn direct beschikbaar en de topografie (1 en 11) heeft een actualiteit van twee jaar. Het Kernbestand kan worden geleverd in de formaten suf2 (nen 1878), arc- Info (eventueel ook dxf, dgn). De wegen kunnen eventueel worden geleverd volgens de gdf standaard. In fig. 2 is het Kernbestand weergegeven met wegkanten. De optie van de wegassen is niet weergegeven. Lopende het traject om tot een Kernbestand te komen, is intensief gewerkt aan een financieel commitment van zowel aanbieder als afnemers. Diverse alternatieve produktie- methoden zijn overwogen en bij de afnemers is onderzocht welke fmanciele mogelijkheden en garanties kunnen worden geboden. Iedereen is overtuigd van het voordeel van een Kernbestand, maar het is niet eenvoudig om binnen de over- heid op körte termijn harde toezeggingen te verkrijgen. De produkt- en marktanalyse en de besprekingen hierover in de Werkgroep Kernbestand hebben geresulteerd in een aanbod door TDN/Defensie dat aansluit bij de wensen van de belang- rijkste gebruikers binnen en buiten de overheid. Aanbod TDN/Defensie: het onvertekende basisbestand (TOPiovector) wordt in een vierjarige cyclus herzien; jaarlijks wordt het wegenbestand (inciusief Straten) bijge- werkt, zonder verkenning en fotogrammetrie; de overige dementen uit het Kernbestand worden in een tweejarige cyclus herzien, zonder verkenning en foto grammetrie. (Afhankelijk van de wensen van de gebruiker kan deze cyclus worden aangepast, eventueel per gebied.)

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 11