A Produktieproces NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT '995-' tevreden over. Het kaartorigineel en het bestand zijn op het beeldscherm ge'in- tegreerd. De Operateur kan meteen in- grijpen wanneer hij ergens een fout ontwaart. De digitaliseernauwkeurig- heid is hoog. Allemaal pluspunten. Hoe leuk is digitaliseren? Voormalige technisch kartografen ervaren digitali seren als een vooruitgang ten opzichte van het graveren van weleer. Ergonomi sche aspecten speien een rol, ook het feit dat een Werkstation een stuk tech nisch vernuft is en digitaliseren meer variatie biedt dan graveren. De belang- rijkste drijfveer is dat de medewerker in vier weken vanuit het niets een volledig kaartbeeld opbouwt. Scannen en automatisch vectoriseren zijn diverse keren uitgeprobeerd. Het is voor de analoog-digitaal conversie nooit een succes geworden. Een van de redenen is gelegen in de aard van topo- grafische kaarten die relatief veel detail bevatten. Lijnelementen worden ge- flankeerd door puntjes en lijntjes voor bomenrijen en taluds. De Software weet er geen raad mee. Wel succesvol is het automatisch vecto riseren van hartlijnen uit wegvlakken. De wegen in TOPiovector zijn opge- bouwd uit vlakelementen. Met behulp van Software worden de hartlijnen uit de wegvlakken gegenereerd. Interactie- ve completering is vervolgens nog wel nodig. De bestanden worden opgebouwd op basis van de geldende herzieningscyclus voor de militaire kaartserie i 50 000. Dit betekent dat TOPiovector in 1997 landsdekkend gereed zal zijn. Het produktieproces is een combinatie van analoog-digitaal conversie en her- ziening van de kaartseries 1 10 000, 1 25 000 en 150 000. Luchtfoto's zijn het basismateriaal voor de herziening. Fotogrammetrisch worden per foto de coördinaten van negen punten bepaald in het stelsel van de Rijksdriehoeks- meting (rd). Met behulp van deze pun ten wordt de relatie gelegd tussen foto en terrein. De verkende luchtfoto wordt gescand en elke pixel wordt ge- transformeerd naar het RD-stelsel. Daartoe is nodig dat van elke pixel, elk gebiedje dus, de hoogte van het terrein bekend is (fig. 4). De hoogtegetallen die voorkomen op de „Hoogtekaart van Nederland", zijn in digitale vorm voorhanden. Ze wor den omgezet naar een grid met mazen van 25 bij 25 meter. Voor elk gridpunt wordt de hoogte berekend via interpo- latie van de digitale hoogtekaart. Het hoogtemodel wordt gebruikt bij het transformeren van de luchtfoto naar het terrein. De luchtfoto's, vergroot tot schaal 1 10 000, worden door topografen ge'interpreteerd. Met behulp van een stereoscoop kijken ze waar wijzigingen voorkomen in het terrein. In het veld worden de ontbrekende gegevens, zoals namen, weg- classificatie en onduidelijke terreinsituaties, achterhaald. De mutaties worden door de topograaf in inkt aangetekend op de luchtfoto. Op de oude kaart wordt de vervallen topografie verwijderd. Deze kaarten (in de vorm van fdms) worden gevectoriseerd. Wegens onvoldoende capaciteit wordt dit uitbesteed aan particuliere bedrijven. De bedrijven krijgen rasterfiles aan- geleverd van de gescande 1 10 ooo-films. Heads up digitali- satie en automatische vectorisatie zijn de technieken die door deze bedrijven worden toegepast. Om ervoor te zorgen dat de gegevens in de gewenste structuur en volgens de juiste spe- cificaties worden geleverd, kunnen de bedrijven beschikken over digitalisatiesoftware en controlesoftware van tdn. Het gebruik van de digitalisatiesoftware is niet verplicht, van de controlesoftware wel. De bestanden worden aan de hand van bijgeleverde controleplots door tdn gecontroleerd. In de volgende produktiestap worden de rasterfile van de luchtfoto en de vectorfile met ongewijzigde topografie samen op een beeldscherm afgebeeld. De op de luchtfoto ingeteken- de mutaties worden interactief gevectoriseerd en in het vectorbestand gei'ntegreerd. Het nieuwe bestand wordt Fig. 4. vervolgens aangevuld met de kartografische Symbolen van de Het produktieproces kaartserie 1 10 000. De laatste stap van de bestandsopbouw van TOPlOvector. bestaat uit het coderen van de vlakken. DIGITALISEREN HOOGTEBESTAND NL DIGITAAL ONTSCHRANKEN FOTOGRAMMETRIE CONTROLE CORRECTIE LUCHTFOTO'S VERKENNING EXTERN TOPlOvector KAART GENERALISATIE KAART 1:10 000 1:50 000 1:25 000 17

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 19