A Netwerk voor verkeers- ongevallenregistratie (VLN) Route keuze Beginpunt Eindpunt Kortste route Snelste route 1995-1 1 Hoofdverbindingswegen (kern 50 000 inwoners); 3 Hoofdverbindingswegen (kern 25 000 inwoners); 5 Wijkontsluitingswegen (kern 10 000 inwoners); 7 Wijkontsluitingswegen (kern 5 000 inwoners); 9 Buurtontsluitingswegen (kern 2 000 inwoners); 11 Buurtontsluitingswegen (kern 1 000 inwoners); 12 Lopen/auto 13 Lopen/fiets 14 Fiets 15 Lopen NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRJFT Tabel. 2. Codering en classificatie van wegen in BASNET (RWS-AW). versie van het netwerk - bestaande uit alleen rijkswegen - beschikbaar voor gebruikers. Vanaf 1984 is het totale geambieerde net beschikbaar. basnet werd gedigitaliseerd van de Topografische Kaarten met de schalen 1 50 000 (landelijk gebied) en 1 10 000 (stedelijk gebied) en bevat 30% van het totale Nederlandse wegennetwerk. Gezien het verkeerskundig doel zijn 00k routes via nabuurlanden opge- nomen. Om precies te zijn bevat basnet alle wegen tot en met de buurtontsluitingswegen en alle Straten die in gebruik zijn bij het openbaar wegvervoer. In basnet zijn autosnel- wegen verdeeld in twee (altijd evenwijdige) rijbanen. In de huidige vorm bestaat het basnet uit ongeveer 80 000 lijn- stukken en 50 000 knooppunten. Afstanden van lijnstukken zijn als attribuut opgenomen, omdat tussenpunten (vorm- punten) ontbreken. De classificatie van de wegen wijkt af van het topografische bronmateriaal. Het bestand TOP50- vector van de Topografische Dienst kent zestien selectie- Fig. 1. Gebruik van BASNET voor een routekeuze in Amsterdam (RWS-AW). niveaus naar de fysieke verschijnings- vorm [4] (tabel 1). basnet kent den ver- keerskundige selectieniveaus (tabel 2). Voor het (wijzigend) Rijkswegennet zijn 00k selecties van historisch en toe- komstig netwerk mogelijk. De wegsituatie en de wegkenmerken worden door medewerkers van de aw (voorheen dvk) gei'nventariseerd, op kaart ingetekend en vervolgens gedigi taliseerd. Jaarlijks worden het hoofd- wegennet en de aansluitende wegen ge- muteerd. Voor de overige wegen geldt een vierjaarlijkse bijhoudingsfrequen- tie. Zoveel mogelijk in overleg met de wegbeheerders op gemeentelijk en pro- vinciaal niveau vindt een verificatie van de gegevens plaats. basnet werd een belangrijk hulp- middel bij verkeerskundige modellen, ruimtelijk onderzoek en analyse en als drager van informatie (fig. 1). Sinds 1992 wordt basnet onderhouden en beheerd in een nieuwe omgeving: de BASGis-applicatie in het Gis-pakket arc/info. Bij verstrekkingen wordt onderscheid gemaakt tussen het Mims tede van v& w en derden. Voor derden gelden prijzen op aanvraag. Als richtlijn geldt een bedrag van 20 000,- voor het complete basnet [3] [5] In 1974 werd te Heerlen de vor op- gericht, ressorterend onder de toen- malige Directie voor Verkeersveiligheid (dw), een onderdeel van het Ministerie van v w. Later werd de vor een onderdeel van de rws. In 1980 werd het informatiesysteem van de vor herzien. Daarbij werd een nieuw „plaats- bepalingssysteem" ontwikkeld, be staande uit een volledig gedigitaliseerd bestand van wegen van geheel Neder- land met beschrijvende locatie- referentie: het vor Lokatie Netwerk (vln) (fig. 2). Bestandsopbouw volgde in de jaren 1981 - 1983. Primaire bron was de (tot 1 7000 vergrote) Topografische Kaart 1 10 000. Autosnelwegen werden als enkelvoudige rechte lijnen opgenomen en dus niet in rijbanen verdeeld. Deze opzet had alles te maken met de oor- spronkelijke „eilanddoelstelling" van het netwerk: alleen het tussen krui- singen lokaliseren van door de politie met een beschrijvende locatiereferentie (meest op het bureau!) geregistreerde verkeersongevallen. De beschrijvende locatiereferentie bestaat onder andere uit straatnamen en huisnummerreek- 22

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 24