100 ZBS 37 A De kaart op straat Oklahoma '995-1 NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Kepler. Het boek gaat echter niet alleen over Mercator, maar het „voert de lezer mee op verkenning in het hartje van het wetenschappelijk Universum van de i6e eeuw", zoals de inleiding mededeeit. De inhoud is thematisch gestructu- reerd, opgebouwd uit vijf delen, inge- kapseld tussen een inleiding en een be- sluit. Deel i geeft inzicht in de wereldbeelden en de weergave van de wereld vanaf de antieke wereld tot het moment waarop Mercator met zijn werk begon. Zo wordt de „Geographia" van Ptole- maeus, stammend uit de tweede eeuw, uitvoerig behandeld. Dit werk werd in de vijftiende eeuw bekend in het Wes ten en had onmiddellijk grote invloed op de kartografie van die tijd. In deel n wordt de intellectuele invloed op Mercator bekeken, alsmede de vele contacten die hij had met invloedrijke en machtige personen, zoals Karel v, die graag van de diensten van Mercator gebruik maakten omdat ze besehen dat geografische kennis macht betekent. Vooral Leuven en Duisburg, plaatsen waar Mercator langdurig gewerkt heeft, worden in het licht gezet. Deel in gaat in op het meten van de aarde, de instrumenten die daarbij wer den gebruikt, zoals het astrolabium waarvan Mercator er zelf een aantal heeft vervaardigd, en de meetkundige aspecten bij de projectie van de ronde vorm van de aarde op een plat vlak. Ook worden hoofdstukken besteed aan Mercator als kalligraaf, als uitvinder van de naar hem genoemde kaartpro- jectie en als astroloog. Bij dit laatste dient men te bedenken dat de astrolo- gie in die tijd niet in het kwade daglicht van nu stond, maar werd beschouwd als een vorm van toegepaste sterrenkunde. Deel IV, evenals deel Iii ruim 120 pagi- na's beslaand, behandelt de globes en kaarten door Mercator gemaakt, ge- rangschikt per land. Een van de eerste kaarten die Mercator vervaardigde, was de kaart van Palestina, die in de toen- malige religieuze onrust en streven naar Bijbelse feitenkennis duidelijk in een behoefte voorzag. Daarnaast komen de kaarten van Viaanderen, Lotharingen, Frankrijk, de Duitse Wereld, de Poolse Kroongebieden en Zwitserland aan bod. Deel v gaat in op de erfenis van Mercator. Mercator had zes kinderen. De drie zonen werden door hun vader opgeleid om in zijn bedrijf werkzaam te zijn; de een als kaartenmaker, de ander als geleerde en de derde als uitgever. Heiaas stierven zij relatief jong, waar- door van het opbouwen van een dynas- tie, zoals vaker voorkwam in ambachte- lijke bedrijven, geen sprake kon zijn. Op 18 maart 1604 verwierf Gerard Mercator junior, de kleinzoon van Gerard Mercator, de kopergravures van zijn grootvader en verkocht ze voor een aanzienlijk bedrag aan Jodocus Hon- dius. In datzelfde jaar werd ook zijn bibliotheek in Leiden geveild. Daarmee was het lot van het familiebedrijf Mer cator bezegeld. Talrijke auteurs hebben bijdragen gele- verd aan het boek. Elke bijdrage is van hoog niveau en zeer leesbaar. Het boek is buitengewoon rijk gei'llustreerd met kaarten, Fragmenten van kaarten, ma- nuscripten, atlassen, instrumenten, glo bes, schilderijen, tekeningen en foto's; een kunstboek van fors formaat en hoogwaardig drukwerk. Door de the matische opzet worden sommige facet- ten uit het leven van Mercator verschei- dene malen verteld, maar dat is beslist niet hinderlijk, eerder prettig omdat het in een andere context Staat. Het is een boek waarvan men blij mag zijn dat het gemaakt is. Een boek om in de boekenkast te hebben staan om er tijdens winteravonden in rond te reizen en te verdwalen. Een mooi boek ook om als geschenk te geven bij jubilea en soortgelijke. Een boek dat in elk geval in geen enkele bibliotheek mag ontbre- ken. M. J. P. M. Lemmens In de Verenigde Staten is een „kaart op straat" geen uitzondering. Mogelijk door gebrek aan andere onderscheidende Symbolen wordt in veel staten de grenslijn als beeidmerk gebruikt. We zien dat bijvoorbeeld op de borden met de nummers van de hoofdwegen (foto van „highway 100" in Missouri) of waarop Staat wie voor de schoonmaak ervan zorgt (Arizona, samen met de kaart wordt de bekende „organ pipe cactus" als symbool gebruikt). Op nummerborden van enkele staten zien we in plaats van een streepje tussen de letters een minus- cuul kaartje (Texas, New Jersey, Oklahoma). Ook commerciele ondernemingen gebruiken het kaartsymbool: „Ice of Illinois"; hier is op de kaart ook de hoofdstad Springfield aangeduid, kennelijk Staat daar de ijsfabriek. (Alle foto's: Peter van der Krogt, zomer 1993.) 54

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 56