A Het verhoudingsgetal als schaal en de eerste kaart op schaal 1:10 000 w 3 NGT GEODESIAKARTOGRAPISCH TIJDSCHRIFT map editing, history of cartography keyword s redaction cartographique, histoire de la cartographie mots-cles kaartredactie, geschiedenis van de kartografie trefwoorden De schaal van een kaart is de verhouding van de maten in de kaart tot die van de maten in werkelijkheid. We geven deze verhouding aan met een breuk, eigenlijk zonder er verder bij na te denken. Vroeger, vöör de invoering van het metrieke stelsel, was dat zeker geen logische keuze. Toch zijn er van vöör die invoering enkele kaarten bekend, waarop de maker de verhouding tot de werkelijkheid met een getal aangeeft. Zelfs kennen we enkele i8e eeuwse kaarten met de schaal i 10000. De eerste kaart van een deel van het Nederlandse grondgebied op die schaal vrijwel zeker ook wereldwijd de eerste kaart op die schaal - is al ruim 270 jaar geleden gedrukt. Het is de kaart van het Hoogheemraadschap van Delfland, op- gemeten van 1701 tot 1710 door land- meter Nicolaes Cruquius (flg. 1). Deze eerste kaart 1 10 000, die tussen 1709 en 1712 op koper is gegraveerd en in 1713 werd gedrukt, telt 25 bladen [1] In Cruquius' tijd lag de keuze voor een dergelijk afgerond schaalgetal al niet voor de hand; daarnaast wordt ook aandacht besteed aan enkele oudere kaarten waarvan de schaal met een ver houdingsgetal is aangeduid. „Tien Duyzent Roeden op deze Kaerte maken de Lengte van Een Delflantsche Roede". Met deze wat moeilijke zin geeft Nicolaes Cruquius (1678 - 1754) aan dat zijn kaart op de verhouding 1 10 000 is getekend. Het is de vraag of tijdgenoten deze zin begrepen, ook nu is hij eigenlijk onbegrijpelijk. Het lijkt alsof er Staat dat de kaart een schaal van 10000 1 heeft! We moeten de zin dan ook in combinatie lezen met de schaalstok die eronder getekend Staat. Deze schaalstok van „Een Duytsche Myl" is verdeeld in 1800 „Roeden, Delflandsche, Rhyn- en Schielandsche dr. P. C. J. van der Krogt, onderzoeker bij de vakgroep Kartografie Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Universiteit Utrecht. Mate". Cruquius wil met zijn mededeling zeggen dat 10 000 van de in deze schaalstok getekende roeden een echte roede lang zijn. Nicolaes Cruquius was niet de eerste die een verhoudings getal op een kaart gebruikte. Die „eer" komt toe aan de koninklijk kosmograaf Michael Florent van Langren (1598 - 1675) Hij publiceerde omstreeks 1625 een wandkaart van het hertogdom Brabant2) en een aantal jaren later een kaart van het aartsbisdom Mechelen 3). Behalve een aantal verschillende schaalstokken schreef hij op zijn kaart van Brabant: „Les vraies distances des places (representee en ceste charte) sont cent et quarante mille fois plus eloignes que Celles cy" (de wäre afstanden van de plaatsen (getekend op deze kaart) zijn 140 000 maal verder dan deze hier) (fig. 2). De kaart van Mechelen heeft een Latijnse toelichting, vrij vertaald: „De Steden, dorpen en andere verdere plaatsen, die in deze papieren kaart zijn voorgesteld, zien we bijvoorbeeld op een afstand van een voet van elkaar; weer in het veld is de afstand 114 500 voeten. Op dezelfde wijze is dit voor andere maten van toepassing" 4). Fig. 1. Fragment van Cruquiuskaart van Delfland 110 000.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 5