A Het I 10000 Kernbestand Grond onder de voeten voor GIS-gebruik llk Waarom een Kernbestand NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT '995-' gis/lis, databases, survey sig/sit, bases de donnees gis/lis, gegevensbestanden, overzicht KEYWORDS MOTS-CLES TREFWOORDEN In de „Structuurschets Vastgoed Informatievoorziening" die in 1992 door de ravi werd uitgebracht, is de aan- beveling gedaan om te komen tot een landsdekkend digitaal geometrisch bestand schaal 1 10 000 voor beleid en inrichting: het Kernbestand. Naar de opvatting van de ravi behoort het Kernbestand tot de basisinformatie infrastructuur van de vastgoed- en ruimtelijke informatie voorziening in Nederland. In oktober 1994 is in de ravi een haalbaarheidsonderzoek vastgesteld, waarin is aangegeven dat een bedrijfseconomisch verantwoorde produktie van het Kernbestand haalbaar wordt geacht. Het Kernbestand zal gaan dienen als uniforme geometrische referentie voor velerlei toepassingen zowel bij de over- heid als daarbuiten. Door toepassing van een bestand voor alle overheids- diensten kan een aanmerkelijke bespa- ring worden bereikt en kan efficienter worden gewerkt. Het structureel te besparen bedrag binnen de overheid wordt op minimaal 6 miljoen gülden per jaar geschat. Uitwisseling van ge- gevens tussen lokale, regionale, pro- vinciale en landelijke overheid is bij ge- bruik van een Kernbestand als basis, op eenvoudige wijze mogelijk. Reeds in gewonnen gegevens kunnen door alle parti jen worden gebruikt en de con- sistentie en de actualiteit zijn gegaran- deerd. Op dit moment wordt gebruik gemaakt van onvolledige en niet- actuele bestanden. Met de produktie van het Kernbestand wordt een „infrastructurele voorziening" gereali- seerd, die een belangrijke basis legt voor het succesvol ontwikkelen van de geo- grafische informatievoorziening. Vol- gens het haalbaarheidsonderzoek moet het mogelijk zijn dat het volledige be stand op 31 december 1996 wordt op- geleverd. drs. J. Berends en ir. H. C. Janssen, respectievelijk werkzaam bij de Stichting RA VI en K+ V organisatie adviesbureau BV. Het Ministerie van Defensie en de Topografische Dienst Nederland (tdn) hebben een voorstel uitgebracht voor de produktie van het Kernbestand dat voldoet aan de wensen van de potentiele afnemers. Op basis van een inschatting van het gebruik is een verdeling gemaakt van de kosten die ge- moeid zijn met de produktie en de bijhouding van het Kernbestand. Een belangrijk deel van de kosten (maximaal 4 miljoen gülden) neemt het Ministerie van Defensie voor zijn rekening. Van de andere gebruikers wordt een gezamen- lijke bijdrage van 4,5 miljoen gülden per jaar verwacht. De Structuurschets Vastgoed Informatievoorziening be- schrijft het Kernbestand als een onderdeel van een basis- informatie-infrastructuur voor vastgoed en ruimtelijke infor matievoorziening. Het nut van een Kernbestand moet echter uiteindelijk kunnen worden beschreven in termen van geld. De grote voordelen van een Kernbestand zijn: Effectiviteit. Met de totstandkoming van het Kernbestand krijgen gebruikers van gis een middel in handen om ruimtelijke analyses uit te voeren en grafische presentaties te maken, die tot op heden niet mogelijk waren. Uitwisseling. Diverse instanties, vooralsnog zijn dat voor- namelijk (semi-)overheidsorganisaties, kunnen gemakke- lijker onderling geometrische informatie uitwisselen als zij alle dezelfde consistente ondergrond gebruiken. Het aantal afstemmingsfouten wordt verkleind. Daarmee nemen de snelheid en de kwaliteit van werken toe en kan efficienter en effectiever onderling worden gecommuniceerd. Doelmatigheid. Door het algemeen beschikbaar stellen van een Kernbestand, tegen een marktconforme prijs, zullen de potentiele gebruikers niet meer de neiging hebben zelf bestanden op te bouwen en bij te houden. Veel gebruikers zijn bezig met de overgang van analoog naar digitaal werken met kaartmateriaal. Bij deze organisaties worden grote inspanningen gedaan om goed digitaal kaartmate riaal beschikbaar te krijgen. Een Kernbestand opbouwen en gemeenschappelijk gebruiken levert landelijk gezien dan 00k een enorm efficientievoordeel op. Een snelle leve- ring van het Kernbestand voorkomt onnodige digitaliseer- kosten bij de diverse gebruikers. 7

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 9