Kaartrevisie bij deTopografische Dienst Up-to-date ARTIKELEN KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT kaartproduktie; kaartherziening; achtergronden map production; map revision; background Production de cartes; revision de cartes; Information de reference TREFWOORDEN KEYWORD S mots-clMs De herzieningscyclus van topografische kaarten wordt steeds korter. Werden in de jaren zeventig de kaarten om de 10 jaar vernieuwd, binnenkort zal naar verwachting een cyclus van 4 jaar realiseerbaar zijn, mogelijk nog aan- gevuld met een 1- of 2-jaarlijkse herziening van de wegen. De vraag naar recente kaarten en bestanden groeit nog steeds. Door de automatisering van het produktieproces wordt 00k de doorlooptijd van terreinverkenning tot gereed produkt steeds korter. En de topografische infor- matie is binnen afzienbare tijd geheel digitaal beschikbaar in de schalenrange van 1:10.000 tot 1:500.000. AI met al gunstige ontwikkelingen die er toe bijdragen dat de klant zo goed en zo snel mogelijk wordt voorzien van recente geografische basisinformatie. Kaartrevisie heeft als doel up-to-date kaarten, maar wat verstaat men onder up-to-date? De wens van de klant zal meestal zijn: up-to-date tot op de dag van vandaag. Daar een kaart meestal in gedrukte vorm wordt verspreid, is dit in veel gevallen niet realiseerbaar. Alleen kaarten in dagbladen voldoen in het algemeen aan die eis. Het thema van de kaart in de krant betreff een oor- log, een calamiteit, het weer voor de körnende dagen of de uitslag van ver- kiezingen. Dat zijn zaken die inderdaad actualiteit tot op de dag van vandaag vereisen. Gelukkig kan men constate- ren dat, dankzij de huidige desktopmo- gelijkheden de laatste vijf jaar het aantal kaarten in kranten enorm is toegeno- men. Zowel de kwaliteit als de actuali teit zijn verbeterd. Voor de kaarten die te land, ter zee en in de lucht worden gebruikt, wordt de fre- quentie van actualisering afgewogen tegen de risico's die men loopt bij het eventueel ontbreken van die actualiteit. Drs. N.J. Bakker is hoofd van de afdeling Kartografie van de Topografische Dienst Nederland (Postbus Iis, 7800 AC Emmen, tel. ospio-pöjöo) In de luchtvaart, zeevaart en autonavigatie is het van cruciaal belang dat bepaalde informatie continu wordt bijgehouden. Bij zeekaarten geldt dit bijvoorbeeld voor verdwenen beton- ning of voor wrakken in vaargeulen. In de luchtvaart geldt dit voor luchtvaarthindernissen zoals nieuwe torens of ande re obstakels. Bij een autonavigatiesysteem kan het gaan om de directe file-informatie of stremmingen tengevolge van werkzaamheden. De kaarten die voor de zeevaart en luchtvaart worden ver- vaardigd, actualiseert men met vaste regelmaat door middel van berichten aan zeevarendenresp. AIP'S. Uit deze procedu- re blijkt overigens dat de kaart zelf niet aan de gewenste actu aliteit voldoet. Via afzonderlijke informatiestromen wordt de actualiteit aangevuld. In de toekomst zal dit naar ver wachting geheel digitaal gaan gebeuren en zal de kaart (naar de achtergrond) verdwijnen. Voor militaire toepassingen van topografische kaarten geldt dat er in geval van calamiteiten direct van het betreffende gebied aanvullende gegevens worden verzameld, door mid del van verkenners, speciale fotovluchten en satellietbeelden. Voor topografische kaarten gebruikt in de civiele sector, geldt tot op heden niet zo'n maatschappelijke noodzaak om te komen tot actualiteit tot op het uur, de dag of de maand. Dat neemt niet weg dat de meeste gebruikers een zo actueel mogelijk produkt wensen. 'Staat mijn nieuwe huis erop', 'staat de nieuwe weg erop', 'is de gemeentegrens actueel', 'is de ruilverkaveling al verwerkt' enzovoort. Daar het vervaar- digen van topografische kaarten in Nederland tot op heden in hoofdzaak in opdracht van het Ministerie van Defensie geschiedt, zijn de wensen van die zijde bepalend voor de her- zieningscycli die gelden voor deze kaarten. In grote lijnen worden de door de NATO voorgeschreven herzieningscycli gehanteerd, aangevuld met de specifieke wensen van het land zelf. Momenteel probeert de Topografische Dienst 00k de civiele gebruikers in Nederland nauw bij de totstandkoming van de digitale bestanden te betrekken, waarmee mogelijk 00k de herzieningscycli in gunstige zin kunnen worden be'fn- vloed. Een andere factor die een rol speelt bij de actualiteit van een kaart op het moment van verschijnen, is de door looptijd van de produktie vanaf het moment van gegevens- verzameling totdat het bestand en/of de gedrukte kaart wordt afgeleverd. Hierop zal nader worden ingegaan. Naast de vraagstelling naar de actualiteit van de kaart zelf zijn 11

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 13