Werkmethodes en bestandsstrueturen veranderen mee 16 i995-XXI-2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 7b. PRODUKTIE 1:5000^2) Produkneschema vectorhestand 1:50.000 (kaart uit vectorhestand). MAPPUBLISHER - voorlopige proef (kleurplots) (HP-^nktjet) - tekstmontage-plot (filmplotter) CONTROLE CORRECTIE tekstmontage aanvullmgen mzigingen -handmatig MAPPUBLISHER oude hoogtegeg bijwerken eindfilms filmplotter montage vaste kleurproef (cromalin) legenda deelstukken correctie defmitieve eindfilms het beeldscherm gegeneraliseerd. Als referentie wordt gebruik gemaakt van een gescande kaart 1:10.000 of het digi tale bestand 1:10.000. Het generaliserend digitaliseren en coderen geschiedt in een handeling. Deze methode levert tijdwinst op bij kartografen met ervaring in generalisatie. Een nadeel is het ontbreken van een overzicht tijdens het generaliseren, waarmee de uniformiteit van de generalisatie gecontroleerd kan worden (figuur 8-2). Een derde methode welke momenteel beproefd wordt, is de zogenaamde 'blokken-methode' waarbij die gedeelten die veel wijzigingen vertonen (na vergelijk met de nieuwe kaart/bestand 1:10.000) als 'blok' worden verwijderd van het oude generalisatiemodel. De ongewijzigde gedeelten worden zonder meer gedigitaliseerd. Daarna wordt pas de nieuwe 1:10.000 als referentie op het beeldscherm afgebeeld en kan het werk worden voltooid volgens de methode van interac- tieve generalisatie, zoals hierboven aangegeven (figuur 8-3). Een nog te starten proef betreff het automatisch vectoriseren van bepaalde onderdelen van de kaart op basis van gescande deeloriginelen. De hiermee verkregen digitale gegevens in vectorvorm dienen als basis voor de verdere verwerking vol gens methode 2 of 3. Toekomstige herziening Op het moment dat een herziening plaats vindt van een blad dat reeds volledig digitaal is opgebouwd, komt weer een nieuwe methode aan de orde. Ook daarin zijn nu nog twee Varianten te onderscheiden (figuur 8-4): herziening van een i:50.ooo-bestand, waar nog geen herzie ning van een mo.ooo-bestand aan vooraf is gegaan. Deze methode moet in 1995 operadoneel worden, daar zieh dan reeds de eerste herzieningsbladen volgens de herzie- ningscyclus 4-6-8-jaar zullen aandie- nen. Deze methode ziet er voorlopig als volgt uit. Het nieuwe digitale bestand 1:10.000 wordt als referentie afgebeeld te samen met het oude bestand 1:50.000. Door vergelijk van beide bestanden kan het bestand 1:50.000 direct worden herzien. herziening i^o.ooo-bestand geba- seerd op herziene mo.ooo-bestand. Zodra het bestand TOPio-vector aan herziening toe is, zal het mogelijk zijn een mutatiebestand 1:10.000 aan te maken. Dit mutatiebestand zal alleen de verschallen tussen het oude en nieu we TOPiovector bestand bevatten. Met behulp hiervan kan het bestand 1:50.000 worden geactualiseerd. Zoals uit de voorgaande bespreking van de serie 1:50.000 blijkt, verändert niet alleen de kaartinhoud, maar ook de werkmethode (figuur 9). Aan de hand van het vergelijk van verschillende edi- ties van de kaartserie 1:250.000 kunnen eveneens de update-methode en de ontwikkeling van de automatiserings- technieken worden afgelezen (figuur 10), te beginnen met de tweede helft van de jaren zeventig toen voor de kaartserie nieuwe internationale speci- ficaties bekend werden (1501 Ground en Air). Vöör die tijd was de kaart een puur handmatig produkt (editie 2 uit de jaren zeventig). Omdat wegens de ingrijpende aanpass- ingen van de specificaties (1975) van het liggende reproduktiemateriaal geen gebruik meer kon worden gemaakt, werd besloten deze overgang aan te grij - pen om de kaart met gebruik van auto- matiseringstechnieken aan te pakken. Van GIS had nog niemand gehoord. Het ging er toen om, om met gebruikma- king van een automatische tekentafel, een zo groot mogelijk deel van het handwerk te vervangen. Inmiddels zijn we aan de tweede herzie ning toe. Tot nu toe betekende iedere herziening niet alleen een inhoudelijke update van de topografische gegevens, maar ook een update van de werkme thode en de bestandsstruetuur. De eerste versie bestond uit hartlijnen, waaruit parallelle lijnen werden gemaakt ten behoeve van een vectorplotter (de Software om dit te maken en om de

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 18