Conclusies KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 open kruispunten te creeren is destijds zelf ontwikkeld). Later werden met behulp van een fotokop fdms belicht. De vlaktinten en het schrift werden handmatig aangebracht. Halverwege de eerste herziening van het digitale be stand is overgegaan op de produktie met behulp van het softwarepakket Map- Publisher. Dit betekent dat de gehele produktie thans digitaal wordt uitge- voerd, dus met inbegrip van de vlakken, Symbolen en tekst. Voor deze nieuwe produktiemethode diende 00k de code ring op een andere wijze plaats te vinden. Daartoe werd een geheel nieuwe code- ringslijst samengesteld waarnaar het bestand omgezet diende te worden. Deels kon dit automatisch geschieden, deels diende interactief te worden bijgewerkt. De derde digitale editie is momenteel in produktie. Deze zal in 1995 gereed komen. Deze heeft een aangepaste datastructuur, waarin userdata (metada- ta) zijn aangebracht, waardoor het bestand beter is voorbereid op digitale (GlS-)toepassingen. Een toekomstige fase betreft het aanpassen van het bestand voor meer expliciete digitale toepassingen. Daartoe worden interna- tionaal standaarden ontwikkeld, bij- voorbeeld het VPF, het Vector Product Format, waarbij een topologische bestandsstructuur wordt voorgeschre- ven. Een van de toekomstige produkten waarvoor het bestand 1:250.000 ge- bruikt gaat worden, is VMAP (Vector smart map). Dit betreft een databank waarin de geografische informatie in een bepaalde structuur wordt opgeslagen op CD-ROM. Hiervoor dienen de coderin gen aangepast te worden naar de voor- geschreven FACC-lijst (Feature Attribute Coding Catalog)Voor het bestand van Nederland op de schaal 1:250.000 zal dit naar verwachting in 1995 plaatsvinden. Deze wijziging brengt de derde update van de bestandsstructuur sinds 1980 met zieh mee. De mate van actualiteit van de kaart hangt af van de voorgeschreven her- zieningscyclus en de produktiedoor- looptijd. De ontwikkeling van de laatste 20 jaar laat steeds kortere herzienings- cycli zien. De update-cyclus van kaarten en de daaraan ten grondslag liggende be standen zal uiteen gaan lopen. De digitale bestanden vormen een apart produkt. De gedrukte kaart behoeft niet noodzakelijk daaraan gekoppeld Figuur 8. Herzienings- method.es topografische kaart 1:50.000. te worden. Anderzijds zullen met veranderende reproduk- tietechnieken voor professioneel gebruik kleinere oplagen goedkoper gerealiseerd kunnen worden direct uit het digi tale bestand. Voor deelbestanden zal een kortere cyclus gerealiseerd kunnen worden. Mogelijk ontstaat een hierarchie in de inhoud van het bestand met een eigen herzieningscyclus: wegen en bebouwing zullen mogelijk vaker worden her- zien dan bodemgebruik. De produktiedoorlooptijd neemt gestaag af. Na de con- versie van analoog naar digitaal zal de doorlooptijd nog korter worden. Werkmethoden zullen aan verandering onderhevig blijven. Bestandsstructuren zijn nog niet uit-ontwikkeld. Herziening van de wijze van gegevensopslag en de wijze van coderen zal de körnende jaren aandacht blijven vragen. Software- en hardware-wijzigingen be'fnvloeden de actu aliteit. Hoewel de wijzigingen meestal snellere en betere produktiemethoden tot gevolg hebben, betekent de over gang vaak een vertraging, omdat de implementatie de nodige tijd vergt en dikwijls aanpassingen van de bestan den nodig maakt. verkl nw generali basisk satie als gids model vergelijk schrap model vervallen topografie geiperalisatie topografie koderings generali satie model model scannen wegenbestand digitaliseren nieuw bestand 0.000 Methode 1 digitaal basisbestand verrasterd verkl.nwe basisk generali als gids model scannen interactieve generalisatie wegenbestand orige editie nieuw bestand 50.000 Methode 2 oude generalis, model 1:25.000 verkl. nwe basisk als gids vergelijk schrapmodel|| wegenbestand vervallen I ^^A/onoe editie topografie in blokken verkl. nwe basisk als gids digitaliseren digitaal basisbestand verrasterd rest interactief generaliseren nieuw bestand 50.000 Methode 3 digitaal basisbestand verrasterd oude bestand :50.000 mutatiebestand :10.000 interactieve generalisatie nieuw bestand 1:50.000 Methode 4

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 19