Gebruikerseisen aan fietskaarten Inleiding Aan welke eisen moet een goede fiets kaart voldoen? KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1995-XXI-2 kaartgebruik; toeristische kartografie; onderzoek map use; recreation cartography; research utilisation de cartes; cartographie touristique; recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Fietskaarten zijn er in vele soorten en maten. Ook kaarten die zieh niet als fietskaart willen profileren kunnen in aanmerking komen. Fietsers zijn kritische kaartgebruikers. Evenals andere kaartsoorten moeten fietskaarten aan een aantal speeifieke criteria voldoen. De kaart moet tenminste actueel, goed hanteerbaar en stevig zijn, en uiteraard goed leesbaar op de fiets. In dit artikel worden een aantal soorten fietskaarten behandeld; tevens wordt uitgelegd wanneer ze voor de fietser geschikt zijn. Onhandig draaiend, met een kaart van een enorm papieroppervlak, zoekt de eenzame fietser op de dichtbedrukte kaart z'n weg. De in de winkel zo mooi ogende kaart dreigt door het vele gebruik in een onbedoelde nieuwe serie uiteen te vallen. Aan de op de kaart geareeerd aangegeven gebieden ('slechts beperkt toegankelijk') ziet de fietser dat er iets niet klopt: de kaart moet verou- derd zijn. Ook het inmiddels al 4 jaar oude fietspad Staat nog niet op de kaart. Overdreven? Mogelijk iets, maar voor veel fietsers is dit de praktijk. De ideale fietskaart bestaat niet en zal er waarschijnlijk nooit komen. Want wat is ideaal? De ideale kaart kan per fietstocht verschillen. Zet een groep fanatieke fietsers bij elkaar en ze kun nen uren uitweiden over de favoriete kaart. Er zijn zelfs hele volksstammen die met een Michelinkaart in Engeland gaan fietsen omdat die kaart bij een vakantie in Frankrijk toch zo goed beviel. De fietser realiseert zieh dan niet dat de Michelinkaart van Frankrijk een totaal andere is dan die van Engeland, en dat men voor een fietstocht door het Lake District een heel andere kaart Jos van den Bergh is consumenten- voorlichter bij de Fietsersbond enjb (Postbus 2150, 3440 DD Wo erden, tel. 03480-23119) nodig heeft. Ook is het moeilijk om beginnende vakantie- gangers duidelijk te maken dat een kaart met een schaal van 1:300.000 voor Turkije wel voldoende is. Immers, waar niet meer wegen zijn voegt een meer gedetailleerde kaart niets extra's toe. In de hele wereld zijn er niet veel kaartseries die zieh als fiets kaart willen profileren. Is dit angst, bescheidenheid of mar- keting? Een kaart die zieh op fietsers toelegt, lijkt zieh af te sluiten voor voetgangers en automobilisten. Aan de andere kant zijn er als zodanig geafficheerde fietskaarten die deze naam absoluut niet kunnen waarmaken. Wel zijn een aantal series door hun schaal geschikt als fietskaart. Maar om als fietskaart in aanmerking te komen moet een kaart aan een aantal voorwaarden voldoen. In onderstaand artikel wordt nader op die eisen ingegaan. Op een goede fietskaart moet men een mooie route kunnen vinden, liefst längs rüstige wegen. De kaart geeft zoveel moge lijk informatie over het soort wegdek dat men kan verwachten (asfalt, zand of halfverhard). De kaart moet ook een geschikte schaal hebben. Groter dan 1:50.000 (bijvoorbeeld 1:25.000) is voor fietsers die wat längere tochten willen rijden ongeschikt. Daarnaast is een kaart met een schaal 1:150.000 in ons druk bevolkte land te grof. Bij meerdaagse tochten is het gemakkelijk als de serie uit aan- sluitende bladen bestaat. Een (klein stukje) overlap is dan min der erg dan een ontbrekend stuk. Actualiteit De Fietsersbond enfb heeft in 1991 een onderzoek gedaan naar de kwaliteit van fietskaarten 2>. Actualiteit was een van de belangrijkste criteria. Heiaas bleek het hier vaak aan te schorten. Soms konden we zelfs na intensief speuren niet vinden in welk jaar de kaart was uitgegeven, maar in elk geval bleek dat de meeste kaarten verouderd zijn. Vermoedelijk zijn läge omzetcijfers hier debet aan. Men gaat pas over tot herdruk als de hele voorraad is uitverkocht. Door een na-ijl effect zal zo'n kaart nog langer in een boekhandel liggen. De ANWB-toeristenkaarten (Nederland en een deel van Belgie in 19

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 21