i995_XXI_2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 14 delen) kwamen wat betreff de actualiteit als beste uit de bus. Van sommige gebieden is een kaart van 3 jaar al verou- derd. Er worden immers veel fietspaden aangelegd en hele wijken bijgebouwd die het fietsen bei'nvloeden. Om de kaart 00k in de praktijk te testen, stuurden we fietsers het veld in die de kaart controleerden. Dit team constateerde zelfs dat er op sommige kaarten paden stonden aangegeven die nog moesten worden aangelegd! Soms bleken Steden ineens veel groter te zijn dan de kaart aangaf of wegen ten onder te zijn gegaan bij een ruilverkaveling. Wel heel bont maakte het een uitgever die in 1985 een kaart uitbracht met een klein deel Flevoland dat nog geheel wit was. Wat fietsers kwetsbaar maakt zijn lange, onnodige omwegen. Vaak gebeurt dit bij rivieren. Een kaart scoort in onze ogen al onvoldoende als niet alle (fiets)overzetveren op de kaart staan. Bij een aantal kaarten merkten we dat er veren op stonden die al jaren uit de vaart waren. Veel overzetveren varen tijdens het weekeinde beperkt of zelfs helemaal niet. Informatie over de vaartijden op de achterzijde van de kaart kan fietsers enorm helpen. Bij het onderzoek bleek dat kaarten met name vaak de fout in gaan bij de weergave van verbindingen die voor fietsers van essentieel belang zijn. Een greep uit veel voorkomende fouten: onverharde wegen staan op de kaart als verhard (het is las tig als je asfalt verwacht maar een rul zandpad krijgt); bestaande wegen, fietspaden, bruggen en tunnels staan niet op de kaart (dit was 00k met kaarten schaal 1:50.000 het geval). De Fietsersbond enfb vindt dat op een kaart voor fietsers in principe alle wegen moeten staan die voor fietsers geschikt zijn. (on)verharde wegen worden aangeduid als fietspad. Voor fietsers die een rüstig fietspad verwachten is het lastig als dit päd 00k toegankelijk is voor automobilisten. een onverplicht fietspad (dus niet brommen) blijkt in wer- kelijkheid een verplicht fietspad te zijn (dus wel brommen). snelwegen en spoorbanen zijn ineens tot een barriere geworden en dwingen de fietser tot omwegen, terwijl de kaart anders suggereert. Uit eigen ervaring weet ik dat de ANTWB voor haar toeristen- kaart fietstoerclubs vraagt de informatie op de kaart te con- troleren. Ook andere kaartenmakers maken gebruik van veldverkenners. Als kritische fietser wil je graag verbeterin- gen aan de uitgever doorgeven. Heiaas Staat er vaak geen adres van de uitgever op de kaart. Hanteerbaarheid duurzaamheid Het lijkt er soms op dat (fiets)kaarten niet vervaardigd zijn om mee te nemen tijdens een fietstocht. Het formaat van sommige kaarten is zo onhandig, dat ze voor fietsers in het veld niet te gebruiken zijn. Een grote kaart vouwt een fietser zo dikwijls anders dat het een wonder mag heten als die na een flinke tocht, met wind en regen, nog heel is. Een kaart moet zo groot/klein zijn dat deze in gevouwen toestand in een stuurtas of kaarthouder past. Nu zijn die er ook in alle soor- ten en maten, maar een kaart van 12 bij 21 cm in gevouwen toestand past haast in elke tas of houder. De echte fietsers zullen met betrekking tot het formaat van de kaarten kiezen voor de produkten van Uitgeverij Dwarsstap en het Landelijk Fietsplatform Buijten en Schipperheyn. Deze kaarten zijn klein en worden in een plastic map afgele- verd. De routes van het Landelijk Fietsplatform worden in de loop van 1995 zelfs in spiraalvorm uitgegeven. Voor de gebruiker is een op de voorzijde gedrukte legenda handig. V: U'/.-v W Legenda bij Stadsplattegrond voor fietsend Amsterdam VERKLARING LEGEND LEGENDE ERKLÄRUNG Bos park plantsoen Wood park public garden Bois parc parc public Wald Park Anlagen Sportterrein Sportsground Terrain de sport Sportanlagen Volkstuin Allotment-garden Jardin familial Schrebergarten Begraafplaats Cemetery Cimetiere Friedhof Industrieterrein I |||§f Iii! Industriai area Terrain industriel Industriegelände Overig land Other area Autre territoire Übriges Gebiet Bebouwing Built-up area Terrain bäti Bebauung Belangrijk gebouw Importent building Edifice important Wichtiges Gebäude Water Water l'Eau Wasser Aanbevolen fietsroute Recommended cycleroute Veloroute recommander Empfohlen radfahrerroute Fietsroute in aanleg Cycleroute under construction Veloroute en construction Radfahrerroute in bau Fietspad Cyclingpath Sentier cyclable Radfahrerweg Voetgangersgebied Pedestrians area Rue sans circulation Fussgä'ngerzone Voetpad Footpath Sentier Fussweg Autosnelweg Motorway Autoroute Autobahn Overige wegen Other roads Autre routes Übrige Strassen Gesloten voor au tos Closed for motorvehicles Interdite aux auto's Gesperrt für Kraftfahrzeuge Spoorweg met Station Railway with Station Chemin de fer avec gare Eisenbahn mit Bahnhof Goederenspoor Industriai railway Chemin de fer industriel Industriebahn Metro met Station Underground with Station Metro avec gare U-Bahn mit Bahnhof Tramlijn met eindpunt /TN Tramline with terminus vi2/ 12 Ljgne de tramway avec point terminus Strassenbahn mit Endstation Buslijn met eindpunt Busroute with terminus Llgne d'autobus avec point terminus Autobus mit Endstation De stadsplattegrond voor fietsend Amsterdam bevat naast alle gebruikelijke informatie tevens informatie die handig is voor fiets ers. Op de kaart staan met groen aanbevolen fietsroutes aange geven. Dit zijn rüstige en veilige routes die zoveel mogelijk door Straten gaan met weinig autoverkeer en door het groen. Op sommige delen van routes, in de oudere stadsdelen, is de vei- ligheid nog niet optimaal. Meestal zijn plannen in voorbereiding om hierin verbetering te brengen. Fietspaden längs wegen met auto's zijn niet aangegeven, de overige fietspaden wel. Meer informatie vindt U op de achterzijde van deze kaart. -=H CO h=- [3s]35- 20

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 22