A 0 O Legende i995-XXI-2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT feton - - fyu Burifuii Figuur 2. Carte des chemins cyclables Gerleve et environs. Kümmerley FreyVCS '92. Legenda bij Carte des chemins cyclables Geneve et environs. Kümmerley Frey/ VCS '92. Itineraires cyclistes, routes d'exploitation et rue de desserte sans trafic ou avec tres peu de trafic; routes revetues Chemins de terre ou laies forestieres; routes non revetues Routes avec de peu de trafic Routes avec trafic moyen; danger modere pour les cyclistes Trafic d'excursions intense en ete pendant les fins de semaines Parcours dejonction dangereux Piste de montee recommandee (pousser la bicyclette) Circulation interdite - pousser la bicyclette Rue sens unique Endroit particulierement dangereux Montee facile moyenne Montee moyenne forte Montee forte tres forte Plage ou piscine Piscine couverte Camping Auberge de jeunesse Point de vue Poste de douane ouvert 24 h sur 24 h A l'exception des postes d'Anieres, Moillesulaz, Perly, Meyrin, Ferney-Voltaire heures de dedouanement limitees: en dehors de celles-ci passage autorise uniquement avec des pieces d'identite valables et sans marchandises. Poste de douane ferme la nuit Heures de dedouanement limitees: en dehors de celles-ci passage autorise uniquement avec des pieces d'identite valables et sans marchandises. Aux passages de Gy, Sezegnin et Bossy il n'y a aucune possibilite de proceder aux dedouanements. Le plan de la ville de Geneve et d'autres indications utiles se trouvent au verso! In Denemarken bestaat een serie fiets- kaarten waarop een heel netwerk van bewegwijzerde routes Staat ingetekend (totaal 6000 km verspreid over 14 kaar- ten). Dat speciaal is gekozen voor een toeristische invalshoek blijkt uit het feit dat er veel informatie op de achterzijde Staat, soms zelfs in losse boekjes. Ook aan de buitenlanders is gedacht omdat de informatie ook in het Duits en Engels is afgedrukt. Uniek is dat de ondergrond geschikt is om ook buiten de aangegeven routes te fietsen. Wat verder van huis zijn de fietskaarten die hören bij de Bikecentennial (fietsrou- tes die dwars door de Verenigde Staten lopen). Deze kaarten zijn gedrukt op een soort kunststof. Daardoor zijn ze niet te scheuren en overleven zelfs de vreselijkste stortbuien. Bijzonder aan deze kaart is verder dat hij altijd vanaf de fiets leesbaar is. Een getekende kompasnaald geeft dan aan waar het noorden is. Tot zover enke- le buitenlandse voorbeelden. Soms is het gemakkelijk om tijdens een fietsvakantie de route te plannen. Hiervoor kan men een overzichtskaart gebruiken. Sommige fietsers gebruiken kaarten met een schaal van 1:300.000 tijdens een fietstocht. Dit zijn öf men- sen die zieh laten misleiden door de term fietskaart öf mensen die het liefst veel kilometers op een dag willen rijden en gruwen bij het idee om 4 kaarten in een rugzakje mee te moeten nemen. Nederlanders fietsen veel tijdens hun vakantie. Dan wil je weten wat er tij dens de tocht te zien is. Daarvoor zijn er toeristische kaarten, waar achterop de bezienswaardigheden uit de Streek zijn afgedrukt. Ook uit de kaart zelf is voor de goede lezer veel informatie te halen (molens, restaurants, hertenkam- pen, zwembaden enz.). Veel van deze kaarten zijn voor de ongeoefende kaartlezer overvoerd met informatie. Heiaas blijkt dan dat de kartograaf een knieval heeft moeten maken voor de commercie. Als fietser vraag ik me dan af waarom alle Campings, bungalow parken en hotels met naam op de kaart vermeld zijn. AI eerder heb ik verteld dat dit bij het fietsen alleen maar afleidt. Tot dit soort kaarten hören de oude VW-kaarten (1:50.000) (figuur 3). Als laatste soort onderscheid ik de kaart met ingetekende fietsroutes. Dwarsstap en Landelijk Fietsplatform zijn de bekend- ste producenten. De Dwarsstap-map- pen (Fietstochten in de omgeving...) hebben de topografische kaarten schaal 1:50.000 als ondergrond. Op de kaart staan de routes ingetekend. In een bijbe- 22

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 24