""Phr ',1 De toekomst .a KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 hörend boekje staan ze kort beschreven. Alhoewel de kaarten prachtig zijn, is de fietskaart lös minder goed te gebruiken dan in eerste instantie lijkt. Vrijliggende fietspaden in met name bossen, worden niet in kleur onderscheiden van andere zandpaden (figuur 4). De kaarten van de Landelijke Fiets-rou- tes (lf) zijn bedoeld voor lange-afstand- fietsers. Op de kaarten is het netwerk ingekleurd (ruim 6000 km in 2 delen). In principe is de kaart naast de route bruikbaar voor het maken van andere tochten. Echter, onderzoek heeft uitge- wezen dat de mensen die de LF-routes fietsen, een andere kaart gebruiken (bij- voorbeeld die uit figuur 5). Paul Benjaminse van Carto Studio neemt het op tegen de gevestigde producenten van fietskaarten. In zijn route-atlas van Maastricht naar Rome (in 3 delen) maakt hij gebruik van eigen getekende kaartjes. Onderaan elk kaartje wordt de fietser met een hoogteprofiel duidelijk gemaakt wat hem haar te wachten Staat. De kaarten zijn uitstekend te gebruiken in een kaar- tenstandaard, maar minder in een stuurtas. Anders dan bij het uitzetten van een autoroute, moet een fietsroute 00k echt gefietst zijn. Maar al te vaak blijken namelijk mooie wegen op papier in het echt te druk te zijn of landschappelijk ronduit tegen te vallen. Sommige karto- grafen trachten dit te voorkomen door schilderachtige routes in te tekenen. Veel onverharde wegen zijn zomer en winter uitstekend te fietsen; op papier kan men dit echter niet altijd zien. Door de schaal is het niet goed mogelijk om in Steden en dorpen de route op een kaart in te teke nen. Daarvoor moeten routes op kaart 00k altijd vergezeld gaan van tekst. Helemaal uit den boze zijn gecombi- neerde auto-/ fietsroutes. Het zal duide lijk zijn dat met name de fietser hiervan de dupe is. Immers, in ons land, met zijn vele vrijliggende fietspaden, is het dood- zonde als je alleen längs voor auto's toe- gankelijke wegen moet rijden. Het is voor fietsers maar te hopen dat de pro- duktie van dit soort routekaarten tot een regelrechte flop leidt. Anders wordt de vrije zondag nog doorgebracht tussen de rankende auto's. Ook bij fietskaarten treedt het digitale tijdperk in. Je kunt nog niet vanuit de huiskamer op een driedimensionale manier van de omgeving genieten. Toch heeft de BVA de Duitse fietsroutes al op schijf gezet. Fietsers, in bezit van een Figuur 3. WV-kaart Noord- Veluwe schaal 1:30.000 (geen uitgever en jaartal op de kaart vermeld). Dit is een voorbeeld van een voor fietsers te drukke kaart. Op de kaart staan bus haltes aangegeven (met een 'b), maar geen bustijden. De hoeveelheid bos- paden is nog niet volledig. Wandelroutes divars door heide- velden staan aan gegeven, evenals niet toegankelijke campings, restaurants enz. Zeker bosgebieden vereisen een karto- grafische soberheid. laptop en Windows, kunnen tijdens hun vakantie al gebruik maken van het Duitse routenetwerk. Een eerste kennisma- king viel me echter tegen. Je kunt er eigenlijk alleen maar de route mee fietsen die de uitzetter bedacht heeft. Als kaart is het programma niet te gebruiken, zelfs niet voor het volgen van de route. Wat dat betreff blijf ik ouderwets en is er niets leuker dan voor/tijdens/na je vakantie uren op de kaart te kij- ken of er toch nog niet een andere, misschien mooiere, route was geweest. Noten Figuur 4. Landelijke fiets routes deel 1, schaal 1:130.000. Smulders-Kompas- kaarten/Landelijk Fietsplatform, 1992. Hier zijn de drukke wegen wit weergegeven. Op de Veluwe valt vooral op dat er veel campings zijn. Wat niet opvalt zijn de vrijliggende fietspaden (de zwarte puntjes op de kaart). Ook missen we de num- mers van de pad- destoelen. In bos- rijk gebied zijn de paddestoelen een geweidige steun voor fietsers. Jos van den Bergh (32) is werkzaam als consumentenvoorlichter bij de Fietsersbond enfb. Een deel van zijn werk bestaat uit het op weg helpen van beginnende fietsers. Daarnaast is hij ook zelf een fanatiek fietser. Het onderzoek Fietskaarten van de Fietsersbond enfb is te bestellen door 5,= over te maken op gironummer 30255, Fietsersbond enfb, Woerden, o.v.v. fietskaarten. tage B.issei wesslnaen J, DeSrtia ■%dt 3f$ A. A &S i" ihr' Doomspijkse H&id d Wächter rjvee /wmuiqfise 23

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 25