I De Verenigde Naties en de standaardisering van aardrijkskundige namen r Inleiding KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFTI995-XX geschiedenis van de kartografie; standaardisatie van namen; overzicht history of cartography; standardisation; survey histoire de la cartographie; standardisation des noms; apenju general TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES Het is 30 jaar geleden dat de Economic and Social Council (ECOSOC) van de Verenigde Naties (v.N.) op aanbeveling van een ad hoc groep deskundigen besloot een Internationale Conferentie bijeen te roepen over de standaardisering van geografische namen. Deze conferentie vond plaats in 1967. Zij leidde tot de oprichting van een permanent V.N.-lichaam, de U.N. Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) die zieh sedertdien intensief met de standaardiserings- problematiek heeft beziggehouden. In dit artikel zal worden nagegaan tot welke resultaten deze bemoeiingen hebben geleid. Het streven naar standaardisering van aardrijkskundige namen dateert van de vorige eeuw. Naarmate de betekenis van kaarten als communicatiemiddelen 00k in de burgermaatschappij toenam, groeide de behoefte aan duidelijkheid over de schrijfwijze van namen. Het ligt voor de hand dat vooral gevraagd werd naar richtlijnen voor de spelling van namen uit niet-Latijnse schriftsys- temen. Een eerste stap in de richting van standaardisering werd genomen op het Internationale Geografencongres in Antwerpen in 1871, waar werd overeen- gekomen dat landen met een Latijns alfabet de spelling van elkaars namen integraal zouden overnemen. In 1875 Voerde de Union Postale Universelle (UPU) het Latijnse schrift in voor al haar vestigingen. In 1890 waren de Ver enigde Staten van Amerika het eerste land dat een regelgevend lichaam voor de vaststelling van geografische namen in het leven riep: de U.S. Board on Geographical Names (bgn), die in 1947 gemoderniseerd werd. Canada volgde in 1897 met de Geographie Board of Prof. F.], Ormeling sr. is emeritus hoogleraar in de kartografie (Meyerinksweg 9, 7424 AM Lonneker). Canada, sedert 1961 bekend als het Permanent Committee on Geographical Names (PCGN), en enige jaren later Groot- Brittannie met de Permanent Committee on Geographical Names for British Official Use (PCGN), een adviserend lichaam. De behoefte aan internationale standaardisering kwam ver- volgens duidelijk tot uiting tijdens de besprekingen over de door de Duitse geograaf Albrecht Penck voorgestelde Wereldkaart 1:1 miljoen, waarvoor in 1908 te Londen spel- lingsafspraken werden gemaakt. Onder meer werd daar het Latijnse alfabet (als 's werelds meest verbreide schriftsysteem) als basis voor internationale standaardisering aangenomen. Hoewel deze afspraak werd herhaald op het internationale geografencongres te Amsterdam in 1938, geraakte het overleg in de periode 1914-1945 door twee wereldoorlogen in het slop. Na 1945 werd de draad weer opgevat door de Verenigde Naties (v.N.). In 1956 nam de Economic and Social Council van de V.N., de ECOSOC, een resolutie aan waarin de secreta- ris-generaal werd verzocht een beleid te ontwikkelen dat zou kunnen leiden tot een maximale uniformiteit in de schrijf wijze van aardrijkskundige namen. In i960 kwam een ad hoc Groep van Deskundigen - de voorloper van de UNGEGN - bij een om de mogelijkheden hiervoor te onderzoeken. Op basis van hun aanbevelingen besloot de ECOSOC in 1964 een inter nationale conferentie over het onderwerp bijeen te roepen. Van 4 tot 22 September 1967 vond deze conferentie plaats te Geneve (figuur 1). Zij werd bijgewoond door Iii deelnemers uit 54 landen, waaronder Nederland. De deelnemers, afkom- stig uit verschillende diseiplines - zoals taal- en naamkunde, kartografie en geografie - waren voor het merendeel inge- voerd in de standaardiseringsproblematiek. Verder namen nog drie gespecialiseerde organisaties (waaronder de UPU) aan de conferentie deel en vijf non-gouvernementele weten- schappelijke verenigingen, waaronder de International Cartographie Association (iCA) als vertegenwoordiger van de meest intensieve gebruikers van geografische namen. De conferentie werd gekenmerkt door een enthousiaste bereidheid tot uitwisseling van ervaringen. Van meet af aan werd duidelijk gesteld dat het niet ging om standaardisering van de uitspraak van geografische namen, hetgeen onmoge- lijk werd geacht, maar om hun schrijfwijze. De discussies waren dermate nuttig en vruchtbaar dat werd besloten het internationale overleg voort te zetten. Met tussenpozen van 25

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 27