wm UNGEGN Nationale Standaardisering i995'XX1'2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 5 jaren vonden sedert 1964 zes V.N.-standaardiseringsconfe- rendes plaats die in totaal circa 180 resoluties uitvaardigden. De zevende conferentie is voor 1997 gepland te Teheran. Spijtig genoeg worden de vakdiscussies op recente bijeen- komsten dikwijls ontsierd door politiek gekrakeel zoals tus- sen bijvoorbeeld Arabieren en Israeliers, Grieks-Cyprioten en Türken. Noord- en Zuidkoreanen - verbaasd het ergens over eens te zijn - dringen aan op vervanging van de naam van de Japanse Zee, die aan het Japanse imperialisme herin- nert, door een meer historische naam zoals Oostzee of Koreaanse Zee. Vervolgens verwijt de Bondsrepubliek de Verenigde Staten bij de naamgeving in Antarctica onvol- doende rekening te houden met de Duitse ontdekkingen in de jaren 1930. Het is ergerlijk te constateren hoezeer al dit geruzie de eigenlijke werkzaamheden telkens weer ophoudt! Teneinde de continu'fteit van het overleg te waarborgen werd in de allereerste resolutie door de Conferentie van 1967 de oprichting aanbevolen van een permanente V.N.-werkgroep voor geografische namen, bestaande uit deskundigen uit 's werelds belangrijkste taalgebieden. Tijdens de conferentie werd hiermee een begin gemaakt door de vorming van een ad hoc Group of Experts. In 1973 verkreeg deze groep bij besluit van de ECOSOC de Status van een 'Expert Body com- posed of Governmental Experts' met de naam U.N. Group of Experts on Geographie Names (UNGEGN) waardoor de con tinu'fteit van de bestudering van standaardiseringsvraagstuk- ken voorlopig is gewaarborgd (figuur 2). De UNGEGN, die om het jaar vergadert, kiest telkens voor een periode van 5 jaar haar eigen voorzitter en rapporteur. Haar secretariaat wordt door de V.N. waargenomen. De werkgroep houdt zieh bezig met een breed scala van onderwerpen. Er wordt van haar verwacht dat zij de nationale standaardise- ring in de lidstaten stimuleert en begeleidt en daarnaast als klankbord en contactorgaan fungeert voor uitwisseling van ervaringen tussen lidstaten. Vervolgens behoort de voorbe- reiding van de periodieke V.N.-conferenties tot haar taak en - misschien wel de moeilijkste opgave - de bewaking van de uitvoering in de lidstaten van de conferentieresoluties. Figuur 1. Openingszitting van de eerste V.N.- conferentie over standaardisering van aardrijkskun- dige namen, gehouden van 4-22 September ip6y te Geneve, onder voorzitter dr. Meredith Burrill (V.S.). De Nederlandse delegatie bevindt zieh op de voor- grond van de middelste rij. Tenslotte wordt van haar verwacht dat zij contacten onderhoudt met interna tionale organisaties, die zieh met ver- wante materie bezighouden. Terugkijkende op het werk van de UNGEGN sedert 1967 kan worden vast- gesteld dat in totaal 17 bijeenkomsten werden gehouden, in duur varierend van 2 dagen tot 3 weken, waarop een indrukwekkende hoeveelheid werk is verzet. Het was de initiatiefnemers van meet af aan duidelijk dat internationale stan daardisering pas mogelijk is wanneer daaraan nationale standaardisering is voorafgegaan. De eerste conferentie in 1967 was daarom praktisch geheel aan dit onderwerp gewijd. In de resoluties werden in de loop der jaren tal van aan- bevelingen gedaan over detailoperaties binnen het standaardiseringsproces. Voorts werden de lidstaten aange- spoord tot vorming van ofßciele licha- men of instanties met duidelijke instrueties en bij voorkeur wettelijke bevoegdheden om een nationaal stan- daardiseringsbeleid te ontwerpen en uit te voeren. Voor de samenstelling van deze zogenaamde 'National Names Authorities' werd aangeraden gebruik te maken van de kennis en ervaring van landmeters, kartografen, geografen, taalkundigen en historici. Als eerste taak dient een dergelijke National Names Authority het nationale namen- goed te inventariseren op basis van ver- zameling van namen in het terrein door taalkundig en geografisch geschoold personeel. Eenmaal verzameld dienen de namen in een volgende fase van de werkzaamheden (de bewerking op het bureau) te worden gecontroleerd door vergelijking met namen in bestaande administratieve, technische en histori sche documenten, een fase die door publikatie van alfabetische nationale naamlijsten (zogenaamde gazetteers) kan worden afgesloten. De oproep van de UNGEGN om National Names Authorities op te richten heeft voorna- melijk weerklank gevonden in de wes- terse wereld. De belangstelling van Derde-Wereld-landen voor naamstan- daardisering laat, enkele gunstige uit- zonderingen zoals Indonesie daargela- ten, nog te wensen over, hetgeen voor de UNGEGN een bron van voortdurende zorg vormt. Als handleiding bij de nationale standaardisering werd in 1987 door de BGN in samenwerking met de 26

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 28