Geografisch-Iinguistische divisies Economic and Social Counci (ECOSOC) KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 UNGEGN de publikatie Organization and function of a national geographical names standardization programme uitgegeven. Een van de eerste daden van de UNGEGN was de groepering van de V.N.-lidstaten in een aantal regio's of divisies. Hierbij werden op vrij willekeurige wijze geografische en taalkundige criteria gehanteerd. Naast geografisch begrensde regio's, ongeacht de talen die er worden gesproken zoals de Africa West-, Africa Central- and Africa East-Divisions, wor den divisies met een officiele taal onder- scheiden zoals de United Kingdom Divi sion waartoe Groot-Brittannie, Australie en Nieuw-Zeeland behoren. Voor Scan- dinavie, dat taalkundig geen eenheid vormt, is de Norden Division gecreeerd. Figuur 2. Organigram van de Economische en Sociale Raad (ECOSOC) van de Verenigde Naties. Situatie medio 1994. China vormt een aparte divisie, evenals het Arabisch spre- kende blok en tot voor enige jaren, de Sovjetunie. Ook Israel dat door Iran niet werd geduld in de Asia Southwest Division other than Arabic kan zieh sedert 1987 in een zelfstandige divisie-status Verheugen: de East Mediterranean Division (other than Arabic). In hetzelfde jaar werd een Celtic Division in het leven geroepen. Nederland behoort met Vlaams spre- kend Belgie, Afrikaans sprekend Zuid-Afrika en Namibie, Suriname, Aruba, de Nederlandse Antillen en de Duits spre- kende landen tot de Dutch and German speaking Division (DGSD). De vroegere Sovjetunie-divisie werd in 1992 opge- splitst in een Baltic Division, Estland, Letland en Litouwen omvattend, en een Eastern Europe, Northern and Central Asia Division terwijl naast de drie bestaande Afrikaanse divisies een afzonderlijke Africa South-Division werd gecreerd. Sedert 1967 is het aantal divisies gegroeid van 14 tot 21 in 1994 (zie figuur 3). Van de divisies wordt verwacht dat zij het standaardiserings- beleid in de betreffende lidstaten sdmuleren, terwijl deze laatste worden uitgenodigd hierop in te speien. Zij kunnen zelf bepalen tot welke divisie zij wensen te behoren. Lidstaten met meer dan een officiele taal zoals Zwitserland en Canada kunnen aan de activiteiten van meer dan een divi- Committee for Programme and Coordination Commission on Transnational Corporations Commission on Human Settlements Committee on Non Governmental Organisations Statistical Commission Population Commission Commission for Social Development Commission on Human Rights Commission on the Status of Woman Commission on Narcotic Drugs Commission on Crime Prevention and Criminal Justice Commission on Science and Technology for Development Commission on Sustainable Development Standing Committees Functional Commissions Commissions Economic Commission for Africa (ECA) Economic Commission for Europe (ECE) Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) Economic Commission for Latin America and the Caribbean (ECLAC) Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA) Expert bodies composed of Governmental Experts Expert bodies composed of members serving in their personal capacities Committee of Experts on the Transport of Dangerous Goods Intergovernmental Working Group of Experts on International Standards of Accoun tmg and Reporting U.N. Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) Committee on New and Renewable Sources of Energy and on Energy for Development Group of Experts on Intern. Cooperation in Tax Matters Experts on the U.N Programme in Public Administration and Finance Committee on Economic, Social and Cultural Rights Committee on Natural Resources 27

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 29