Kartografie in de reclame Inleiding Verschiliende categorieen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 kaartgebruik; particuliere kartografie; overzicht map use; private cartography; survey utilisation de cartes; cartographie privee; etude TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES Met dit artikel wordt de aandacht gevestigd op een deel- gebied van de kartografie, kartografische produkten in de reclame. Inhoud en vormgeving van die produkten laten nogal eens te wensen over. In het algemeen wordt er wei nig of geen aandacht aan geschonken omdat de meeste reclame-informatie direct bij het oud papier belandt. Toch blijkt bij nader onderzoek dat door een verbetering van de kartografische component de kwaliteit van de advertenties omhoog kan, hetgeen de reclame alleen maar ten goede komt. Dagelijks worden we geconfronteerd met kartografische 'creaties' in de recla me, produkten waar de meeste lezers in het algemeen genoegen mee nemen omdat een groot deel van deze infor- matie toch direct in de prullenbak ver- dwijnt. Maar voor kartografen vormen ze - 00k al zeggen die er zelden iets van - vaak een bron van ergernis. Bij de beschrijving hieronder gaan we er maar van uit dat we 00k bij de meest simpe- le afbeelding van een 'kaart' of 'kaart- fragment' mögen spreken. Stel dat u gei'nteresseerd bent in een recreatie-appartement aan de Vecht- plassen in Breukelen. In dat geval spoedt u zieh naar 'Port Broclede'. Met behulp van het kaartje (figuur 1) uit de Makelaarskrant moet dat toch heel een- voudig te vinden zijn, nietwaar? Of u weet een goed adres voor een etentje en geeff dit adres, met routekaart, aan uw relaties door. Er zijn in Gastvrij Amstel- land locaties genoeg, maar zijn die met dit kartografisch 'kunststukje' 00k te vinden zijn (figuur 2)? Waarschijnlijk wijst dezelfde 'kartograaf' ons de weg naar het Amstelbad (figuur 3) .Toch kun- nen we de ons voorgezette 'plaatjes' niet Chris Snabilie is als adviseur voor kartografie en kaart(re)produktie werkzaam bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Universiteit van Amsterdam (Nieuibe Prinsengracht 130, 1018 VZ Amsterdam). missen want 00k in de reclame speelt kartografische informa- tie een rol. Dat er zowel van de kant van de adverteerders als van de kant van de klanten blijkbaar weinig aandacht aan de kwaliteit van deze kaarten wordt besteed, blijkt wel uit de vol- gende advertentie, die al maanden in een reclamefolder van de BasisMarkt in Nunspeet Staat (figuur 4). De straat die hier als 'Dreistweg' is opgenomen heet al sinds jaar en dag Driestweg. Zoals onder de advertentie Staat aangegeven is deze met zorg samengesteld. Alleen is het jammer dat van de vakantieganger die naar de betreffende weg vraagt vermoed wordt dat hij grap- pig wil doen en dialect probeert te spreken. Hoewel de topo- grafische kennis van de doorsnee landgenoot niet hoog aange- schreven Staat (dat heeff men in 1994 bij een TV-programma kunnen ervaren waarin vakantiegangers meenden Benidorm ergens in Schotland te moeten aanwijzen), zou men de karto grafie in de reclame toch wat serieuzer moeten nemen. Bij het voorbeeld in figuur 5 is geen twijfel mogelijk, u herkent hier direct de Dolomieten en het Gardameer op de kaart! Nietwaar? Het gaat in dit artikel niet om (stads-) plattegronden, aankondigingen, uitno- digingen met routebeschrijvingen, ver- huisberichten of overheidsinformatie, Figuur 1. maar om reclame die we in de brieven- bus krijgen of die via de media op ons afkomt. We noemen die categorie recla- memodellen met kartografische inhoud. Stellen we voorop, dat het meestal gaat om herkenning van de locatie en de weg om er te komen dan ontbreekt dik- wijls een van de twee ingredienten. Of men herkent slechts met moeite de piek waar men naar zoekt, of men heeft onvoldoende aanwijzingen om op de juiste plaats te komen. Met name het laatste komt vaak voor. De maker van de advertentie heeft onvoldoende aan dacht aan de toegevoegde 'kaart' gege- Een unieke locatie in hei groene hart van Neder- land: "Port Broclede" Aan de ene kant de rusl van een schitterend natuurgebied. terwijl door de ligging nabij de A-2 elke plaats in de Randstad snel bereikbaar is. Het sfeervolle dorp Breukelen ligt op körte afstand. 33

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 35