MÜL 10 DER Tijdens de moeilijke bereikbaarheid naar ons Texaco tankstation wegens wegwerkzaamheden nu 10 cent per liter korting. i995-XXI-2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Vanzelfsprekend zijn er ook reclamemodellen waar het niet gaat om het vinden van de route. Bij inventarisatie van de soorten reclamemodellen met karto- grafische inhoud kunnen we onderscheiden: kaarten die de locatie aangeven; kaarten die de route aangeven; kaarten die zowel locatie als route aangeven. We kunnen daarnaast de volgende soorten uitvoeringen onderscheiden; kaartjes of kaartfragmenten die op een efficiente manier verwijzen naar de gewenste locatie of route danwel naar beide (die voldoende topografische informatie geven); kaartjes die, goed bedoeld, meer (overbodige) informatie geven dan we vragen; kaartjes die gerichte informatie geven maar helaas zo siecht leesbaar zijn dat het doel gemist wordt; kaartjes die alle noodzakelijke informatie bevatten, vaak netjes uitgevoerd zijn maar door een siecht ontwerp voor de leek vaak een zoekplaatje vormen; kaartjes die niet sporen met de bijbehorende tekst, of met de werkelijke situatie. Vanzelfsprekend dient de advertentie in de reclame als blik- vanger te fungeren maar als naast zakelijke informatie ook nog duidelijke kartografische (cq. topografische) informatie voorkomt dan kan de advertentie nog beter aan zijn doel beantwoorden. Dit kan zowel in zwart-wit (figuur 6, Viva Espana) als in kleur (figuur 7, Juwelier Lyppens). Dat een algemeen overzicht op een kaart zinvol kan zijn zien we in de reclame van AC-restaurants (figuur 8). Mede door- dat deze instellingen altijd aan of nabij snelwegen gelegen zijn kan men hier met een overzicht van Nederland volstaan; bovendien zijn de locaties vermeld. Een andere manier van weergeven Staat in de advertentie van Sanders Meubelstad waar de adressen in het kaartje zijn aangegeven (figuur 9). Ook de Elabo tapijtspecialist heeft een keurige kaart in zijn reclame opgenomen (figuur 10) Meubelmarkten en woonboulevards hebben over het alge meen goede kartografische informatie voor hun klanten. Hiervan een paar voorbeelden: Meubel-markt Hattem (figuur 11) en de gecombineerde reclame van de woonboule- vard uit resp. Waalwijk en Amersfoort van Piet Klerkx (figuur 12). Dat handvervaardigde kaartjes niet onduidelijk of gebrekkig behoeven te zijn tonen reclames van autobedrijf Jacob Schaap uit Dronten (figuur 13) en van de Katjes-kelder in Oosterhout (figuur 14). Er zijn zelfs zeer up to date' produkten bij waar de klant in de advertentie gewaarschuwd wordt voor afgesloten wegen en omleidingen wegens werkzaamheden die op dat moment werden uitgevoerd (figuur 15). Typerend is dat vooral kleinere bedrijven zieh van goede kar tografische informatie in drukvorm verzekerd weten. Waarschijnlijk maken ze gebruik van minder grote drukke- rijen in de buurt waar men bekend is met de betreffende omgeving, zodat de kartografische produkten meer klantge- richt vorm krijgen. Belangrijk is het herkennen van de locatie op afstand. Voor de meeste grote bedrijven geldt dat visuele waarneming van veraf goed is, ook al is de bereikbaarheid dan soms nog pro blematisch. Bij Van der Valk heeft men dat meestal goed voor elkaar, de bekende vogel is op grote afstand vanaf de Figuur 15. Figuur 16. Figuur iy. Den Herder •neubelen werxzaamheden Ind Lorentz Snelliusslraal, Harderwi|k. 03410 22444 weg goed waar te nemen en zelfs op het suikerzakje zijn de locaties (hoewel wat moeilijk leesbaar) kartografisch aange geven (figuur 16, 17 en 18) Er zijn meer goede voorbeelden om te tonen hoe het wel kan (figuur 19 en 20). Op de ach- terzijde van dit suikerzakje van Schwarzwald in Rijssen Staat een welis- waar wat amateuristisch uitgevoerd kaartje, maar de informatie is van goede kwaliteit. Een belangrijk aspect is duidelijkheid in de reclame en overbodige elementen kunnen ten koste van de duidelijkheid gaan. Een voorbeeld daarvan is de adver tentie van De Boer (figuur 21) uit de Stadsomroeper van Harderwijk. Het overigens goede kaartje geeft de snelste weg naar de Supermarkt en de algemene begraafplaats. Dat laatste leidt af omdat het niet relevant is. Informatie die er niet toe doet komt ook in andere reclames voor. De adver tentie van de Plusmarkt laat er geen twijfel over bestaan dat de Figuur 18. TV RESTAURANTS SUGAfi/BUCfi£ SS§ VAN DER VALK MOTELS B RESTAURANTS EUROPE sux&i riucmrt 36

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 38