Drie kaartjes met'grafische Stimuli' 42 i995-XXI-2 voor 3 D-presentatie zijn de volgende technieken gebruikt: grafische Stimuli (toegepast in een centraal geprojecteerd beeld), anaglyfen (twee centraal geprojecteerde beeiden gecombineerd weergegeven) en optische Stereo (twee centraal geprojecteerde beeiden gescheiden weergegeven). De drie kaartjes met grafische Stimuli vertonen veel overeen- komsten. Dat is het logische gevolg van het streven naar een zekere uniformiteit, ze dragen dan samen min of meer het karakter van een serie. Ten behoeve van de vormgeving zijn de gegevens die in kaart gebracht moesten worden geanaly- seerd volgens de kartografische grammatica, waarvoor BER TIN (1967) [3] de basis heeft gelegd (zie kader 1 voor een uit- wijding over de gegevensanalyse.) De grammaticale begrippen worden bij de bespreking van elke kaart kort aan- gehaald. Daarnaast wordt bij elk kaartje een specifiek aspect dat erin verwerkt is aangestipt, en wordt er iets vermeld over het toekennen van kleur. Het kaartje van Nederland Het kaartje van Nederland (figuur 1) heeft als invariant bevol- king. De componenten zijn omvang en dichtheid. Omvang is in kaart gebracht door middel van een combinatie van het basiselement punt met de grafische variabele grootte. Voor het karteren van de component dichtheid is het basiselement vlak gebruikt met de grafische variabele grijswaarde. Het aardige van dit kaartje is de gecombineerde weergave van absolute en relatieve gegevens, respectievelijk bevolkingsom- KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT NEDERLAND, Bevolking Omvang en dichtheid van de bevolking per provincie op 1 januari 1977. aantal inwoners: aantal inwoners per km^: 500.000 1.000 1.000-2.000 2.000-3.000 n 3.000 Vrij naar gegevens uit "De Grote Bosatlas" De gegevensanalyse Om gegevens goed in kaart te kunnen brengen, moeten ze eerst geanalyseerd worden. In een systematische analyse worden eerst de invariant (het centrale onderwerp waarop alle informatie betrekking heeft) en de componenten (de varierende kenmerken) bepaald. De invariant wordt in de vorm van tekst als titel weer gegeven. De componenten worden door middel van basiselemen- ten en grafische variabelen gekarteerd. De keuze uit grafische varia- belen is afhankelijk van het meetniveau en de meetlengte van de gegevens, en van de daarmee in verband te brengen gewenste waar- nemingseigenschappen. Bertin (1974) [3] onderscheidt de volgende dementen, niveaus, lengten, eigenschappen en variabelen: - basiselementen punt, lijn, vlak - meetniveaus kwalitatief, geordend, kwantitatief - meetlengten aantal klassen of eenheden - waarnemingseigenschappen samenhang, beeldvorming, orde, aantal - grafische variabelen vorm, richting, kleur, grein, grijswaarde, grootte De kaartjes van Nederland, Europa en de wereld kennen achtereenvolgens als: - invariant bevolking - componenten omvang dichtheid - dementen - niveaus - lengten - eigenschappen - variabelen punt kwantitatief oneindig aantal grootte vlak kwantitatief 4 orde grijswaarde - invariant gastarbeid - componenten omvang 'richting' - elementen - niveaus - lengten - eigenschappen - variabelen punt kwantitatief oneindig aantal grootte vlak kwalitatief 3 samenhang kleur - invariant landbouwproduktie - componenten omvang samenstelling - elementen - niveaus - lengten - eigenschappen - variabelen punt kwantitatief oneindig aantal grootte punt kwalitatief 5 samenhang kleur Deze analyse is gebruikt bij het vormgeven aan de kaartjes. Figuur 1. Het kaartje van Nederland, met 'grafische Stimuli'.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 44