Drie kaartjes van Zuid-Amerika KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT vang en bevolkingsdichtheid. Het ver- schil daartussen komt fraai tot uitdruk- king in de provincie Utrecht; ondanks een kleine bevolkingsomvang kent de provincie een grote bevolkingsdichtheid. Bij het toekennen van kleur speien twee aspecten van de kartografische kleuren- leer een rol. Ten eerste de reeks tinten die gebruikt is om de geordende klassen van de provincies weer te geven (een combi- natie van grijswaarde en verzadiging) Ten tweede het grijswaardecontrast bin nen de staven, bedoeld om een schadu- weffect te simuleren. 1995-11 Figuur 3a. Het kaartje van de wereld, met 'grafische Stimuli' voorzijde). Het kaartje van Europa Het kaartje van Europa (figuur 2) heeft als invariant gastarbeid. De componen- ten zijn omvang en 'richting'. Omvang is wederom gekarteerd door in grootte varierende puntsymbolen. 'Richting' is in kaart gebracht door kleur te gebrui- ken voor de vlaksymbolen. Het aardige van dit kaartje is de wijze waarop positieve en negatieve saldi zijn weergegeven. De staven in de noorde- lijke landen (positieve saldi) wijzen omhoog, die van de zuidelijke landen (negatieve saldi) omlaag. Bij het toekennen van kleur komt een bijzonder fenomeen om de hoek kij- ken. Om de staven die omlaag, en dus de aarde in wijzen te kunnen blijven Figuur 2. Het kaartje van Europa, met 'grafische Stimuli EUROPA, Gastarbeid Omvang en 'richting' van de gastarbeid per land medio 1977. aantal buitenlandse werknemers: 'per saldo land van bestemming land van herkomst land zonder gegevens Vrij naar gegevens uit "De Grote Bosatlas" zien, dient bij het inkleuren van de betreffende landen trans- parantie te worden gesimuleerd. Het kaartje van de wereld Het kaartje van de wereld heeft als invariant landbouwpro- duktie en als componenten omvang en samenstelling. Öok hier is omvang gekarteerd met in grootte varierende punt symbolen. Voor het in beeld brengen van de samenstelling van de produktie zijn dezelfde puntsymbolen gebruikt, nu varierend in kleur. Het aardige van dit voorbeeld is de overstap van enkelvoudi- ge staven naar staafdiagrammen. Elk werelddeel heeft zijn eigen diagram gekregen, al zal de kritische kaartlezer dat van Oceanie missen. Om een beeld te krijgen van de landbouw- produktie in dat werelddeel dient het kaartje, en dus de blad- zijde, te worden omgeslagen. Het kaartje kent dus een voor- en een achterzijde (figuur 3a en 3b). Bij het toekennen van kleur vroeg de schaduwering, als gevolg van het in uiteenlopende richtingen wijzen van de sta ven, om extra aandacht. Verder zijn zo goed als mogelijk associatieve kleuren aan de vijf basisprodukten toegekend. Bij de kaartjes van Zuid-Amerika hoeft maar een keer te wor den ingegaan op invariant, componenten, basiselementen en grafische variabelen. Deze zijn namelijk bij alle kaartjes gelijk. De invariant is steeds het Bruto Nationaal Produkt en de componenten zijn omvang en groei. Omvang is weergege ven door in grijswaarde varierende vlaksymbolen, groei met puntsymbolen die in grootte en richting varieren. DE WERELD, Landbouwproductie Omvang en samenstelling van de landbouwproductie per werelddeel in 1977. aantal geproduceerde tonnen basisprodukten: O 25.000.000 ES vis tarwe rijst mais aardappelen Vrij naar gegevens uit "De Grote Bosatlas" 43

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 45