ZUID-AMERIKA, Bruto Nationaal Product a Het kaartje in 'optische Stereo' Tot besluit ZUID-AMERIKA, Bruto Nationaal Product 45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 Groei en omvang van het Bruto Nationaal Produkt per inwoner per land. groei in procenten (1970-1976): omvang in guldens (1977) <1600 1600-2200 2200-2800 m 2800-3400 Ol 3400 Vrij naar gegevens uit "De Grote Bosatlas" bestaat uit twee beeiden. Die twee beei den kunnen echter als een enkel ruimtelijk beeld worden waargenomen door een speciale rood-groene bril, die ooit ook bekendheid genoot als het brilletje van Puckie Planta. Zo'n bril laat het linker- beeld door aan het linkeroog en het rech- terbeeld aan het rechteroog (een dergelij- ke bril is als bijlage bij dit KT gevoegd). Ook bij deze kaart drie aandachtspunten. Ten eerste de afstemming van de kleuren rood en groen in het kaartje op diezelfde kleuren in de bril; als dat niet overeen- stemt is geen ruimtelijk beeld waar te nemen. Ten tweede de afstand waarover het lin ker- en rechterbeeld ten opzichte van elkaar zijn verschoven. Die afstand mag niet te groot zijn, omdat de ogen en hersenen van de waarnemer de beeiden dan niet meer kunnen samentrekken. Hij mag echter ook niet te klein zijn omdat het rood en groen elkaar dan wellicht störend gaan overlappen (afhankelijk van, onder meer, de geko- zen weergavetechniek). Tenslotte verdient de vlakvulling enige aandacht. Vaak bestaat een anaglyfen- beeld slechts uit contouren. Figuur 4. Het kaartje met 'grafische Stimuli', van Zuid-Amerika. Figuur 5. Het kaartje mid- dels 'anaglyfien', van Zuid- Amerika. (Een rood-groen brilletje voor het ruimtelijk waarnemen van dit kaartje is als bijlage bij dit tijd- schrifi gevoegd; het is gratis ter beschikking gesteld door de firma Carl Zeiss B. V te Weesp) Ook het optische stereokaartje bestaat uit twee beeiden; het linkerbeeld (figuur 6a) en het rechterbeeld (figuur 6b) zijn in dit geval volledig gescheiden. Ook deze kunnen echter als een enkel ruimtelijk beeld worden waargenomen indien het linker- en rechterbeeld afzonderlijk worden aangeboden aan het linker- en rechteroog. Het möge duidelijk zijn dat 'het brilletje van Puckie Planta daarbij geen uitkomst biedt. In dit geval dient gebruik gemaakt te worden van een stereo- scoop, alhoewel een geoefend waarnemer het ook zonder dit hulpmiddel kan stellen. Een aandachtspunt mag niet onge- noemd blijven. Dat betreff de hoeken waaronder de beeiden zijn opgenomen, of eigenlijk het verschil tussen die hoeken. Dat verschil is van invloed op de mate waarin de kaartlezer door hoofdpijn gekweld kan worden. Het mag daarom niet te klein, maar ook niet te groot zijn. Tot nu toe zijn de kaartjes vrij objectief besproken. Een meer subjectieve bespreking neigt al snel naar een beoordeling. Zo'n beoordeling wordt hierna gegeven. Om te beginnen kan er een kritische blik worden geworpen op de dikte van de lijnen en de grootte van de tekst. Het is mogelijk dat die in de besproken kaartjes niet optimaal zijn. Dat heeft te maken met het feit dat bij het terugbrengen van de kaartjes van A/pformaat (ontwerp) naar A6-formaat (afdruk) de nodige beperkingen golden. Verder kunnen vraagtekens worden geplaatst bij de manier waarop en de mate waarin de kaartjes voorzien zijn van scha- duw. Schaduw is gesimuleerd in plaats van gecreeerd, en dat Groei en omvang van het Bruto Nationaal Produkt per inwoner per land. groei in procenten (1970-1976): O 1 Vrij naar gegevens uit "De Grote Bosatlas" omvang in guldens (1977): EZ3 1.600 1.600 - 2.200 2.200 - 2.800 2.800 - 3.400 3.400

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 47