Routekaart Nederland '95/'96 ANWB ledenwijzer met uitgebreide carpool informatie Inleiding De voorzijde van de kaart ffffrarei KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KAARTGEBRUIK Veel automobilisten zullen bekend zijn met de reeds lang bestaande ANWB routekaarten voor het buitenland. Iets dergelijks bestaat sinds een aantal jaren ook voor ons land. Nu ligt er een nieuwe versie, de Routekaart Nederland 93/96, die als losse bijlage bij het tijdschrift is gevoegd. Als potentiele gebruiker van de kaart heeft de auteur van deze bijdrage het produkt bestudeerd. Een persoonlijke evaluatie volgt. Acht van de den auto's in het woonwerk- verkeer zijn siecht bezet: er zit alleen een bestuurder in. Dat is niet goed voor het milieu, voor de doorstroming en voor de portemonnaie. Alhoewel de meest voor de hand liggende oplossingen liggen in massaal gebruik van het openbaar ver- voer en beperking van de mobiliteit, blij- ven veel mensen om uiteenlopende rede- nen vooralsnog gebruik maken van de auto. De ANWB, die vaak nog primair wordt gezien als een belangenvereniging voor automobilisten, probeert echter een steentje bij te dragen aan het terugdrin- gen van het autoverkeer. In dat kader moet ook het initiatief worden gezien om een routekaart uit te brengen met uitgebreide informatie over faciliteiten en mogelijkheden om de auto met meer- dere mensen tegelijk te gebruiken, te 'carpoolen'. Aan de totstandkoming van het produkt is medewerking verleend door de Stichting Mortorwegverkeer Service (SMS), die de informatie over de verzorgingsplaatsen aan de voorzijde heeft geleverd. De teksten over het car poolen aan de achterzijde zijn onder ver- antwoordelijkheid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, directie Voor- lichting, samengesteld. Om een grote verspreiding te waarborgen wordt de kaart gratis aan ANWB-leden ter beschik- Drs. C.A. Blok is docent bij de afdeling Kartografie van het ITC (postbus 6, 7700 AA Enschede. Figuur 1. Wegwijzer met afritnummer: afrit 16 (Etten-Leur) verbindt de AI6 met de N58. king gesteld. In een ander jasje is hij voor een luttel bedrag tevens te koop bij tankstations. De totale oplage bedraagt vijf zesduizend exemplaren. Lezers van dit tijdschrift kunnen nu ook gebruik maken van de informatie. Wij zijn de ANWB erken- telijk voor het ter beschikking stellen van de kaart als bijlage. Van een routekaart mag worden verondersteld, dat het doel ervan is de gebruiker te helpen bij het plannen en volgen van routes over de hoofdverkeerswegen. Een overzicht van de voorzieningen onderweg hoort daar bij. Deze routekaart tracht bovendien het carpoolen te stimuleren. Hier zal wor den geevalueerd in hoeverre de kaart aan het veronderstelde doel beantwoord. Reeds in 1975 werd besloten om als hulpmiddel voor de weg- gebruiker een nationaal routenummeringssysteem in te voe- ren. Daarnaast zou elke autosnelwegafrit een naam krijgen. Het is de naam die bovenaan Staat op de ANWB-wegwijzers [1]Momenteel worden de afritten als aanvulling daarop voorzien van nummers (figuur 1), die in combinatie met de autosnelwegaanduidingen uniek zijn (bijvoorbeeld afrit 3 van de Ai, of afrit 3 van de A2 enz.). De rondweg A10 bij Amsterdam heeft afwijkende S-nummers, die naar stadsrou- tes verwijzen (zie inzetkaartje). Met de invoering van dat sys- teem is al in 1977 een begin gemaakt [2]Op de kaart, die allereerst een overzicht biedt van de hoofdverkeerswegen binnen Nederland op een schaal van ca. 1:600.000, vervan- gen de afritnummers terecht de afritnamen. Nummers zijn handig bij het uitstippelen van een route en, vooral onder weg, snel te lezen en voorspelbaar vanwege hun opeenvol- gende karakter. Het is onvermijdelijk dat de kaartlezer een 49

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 51