De achterzijde van de kaart 1995-xxi-2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 2. carpoolplein. meer gedetailleerde kaart - of de wegwijzers ter plaatse - zal moeten raadplegen om in een aantal gevallen de juiste afslag naar een bestemming te vinden. Moet je bijvoorbeeld op de A59 afslag 38 of 39 nemen om in Waalwijk te komen, of zijn beide misschien mogelijk? Onduidelijk is wat op de kaart de cirkels zonder nummer, bijvoorbeeld op de A270 Heimond- Eindhoven, of de A325 Arnhem-Nijmegen, betekenen. Zijn het misschien nog te nummeren afritten? De legenda geeft daarover geen uitsluitsel. Een gedetaiileerdere kaart is natuurlijk eveneens nodig om kleinere bestemmingen en routes naar plaatsen die niet meteen längs de hoofdverkeerswegen liggen te vinden. Bij de keuze van op de kaart weergegeven plaatsen kunnen overi- gens soms vraagtekens worden gezet. Zo liggen Oterleek en Rustenburg in de kop van Noord-Holland als niet door hoofdwegen verbonden eilandjes op de kaart. Het veel gro- tere aan de N242 gelegen Heerhugowaard Staat er daarente- gen niet op. Toch kan deze kaart een snel overzicht bieden voor de hoofdroutes (A- en N-wegen) binnen Nederland. Dat de E-nummers van doorgaande Europese wegen niet zijn vermeld is te overkomen. Lastiger is echter dat alle wegen ophouden bij de landsgrenzen. En dat terwijl zelfs als vertrek- en eindpunt beide in Nederland liggen, er längs de oost- en zuidgrens van Nederland frequent gebruik wordt gemaakt van buitenlandse wegen voor een deel van de route (bijvoorbeeld op het traject Enschede-Emmen)Het meest worden echter de wel op de buitenlandse routekaarten ver melde abstanden tussen wegsegmenten gemist. Die zijn belangrijk voor het plannen en volgen van routes. Niet alleen om de totale afstand of geschatte reisduur van begin- naar eindpunt, eventueel via alternatieve routes, te kunnen bepa len. De kaartgebruiker kan, eenmaal onderweg, 00k gei'nte- resseerd zijn in de afstand tot een tankstation van zijn keus, of de reisduur naar een bepaald wegrestaurant. De kaart biedt namelijk een overzicht van de 'verzorgings- plaatsen längs de hoofdverkeerswegen: plaatsen die de facili- teiten tankstation en/of parkeerplaats en/of wegrestaurant bieden. Op de kaart is elke verzorgingsplaats voorzien van een nummer, dat naar tabellen met nadere informatie over de tankstations en/of de wegrestaurants die deel uitmaken van de Federatie Wegverzorgende Horecabedrijven verwijst. Daarin kun je onder meer vinden welke maatschappij het tankstation exploiteert (handig voor mensen die hechten aan een bepaald merk brandstof of aan het spaarsysteem van een maatschappij). Voor de herkenbaarheid zijn zelfs de beeid merken van de diverse maatschappijen op het kaartblad gege- ven. Nuttig is de aanduiding over ope- ningstijden (alleen overdag of geduren- de dag en nacht). Van de wegrestaurants zijn naast naam- en adresgegevens de openingstijden - op werkdagen - opge- nomen en de toegankelijkheid voor gehandicapten. De Symbolen die de voorzieningen op de verzorgingsplaat- sen aangeven zijn in vaste volgorde in omkaderde felgele blokjes geplaatst op een zachtgele achtergrond. Deze kleur- keuze houdt het kaartbeeld rüstig, ondanks de minder fraaie opsomming' van faciliteiten, nummer en (meestal) de naam van de verzorgingsplaats. De eveneens in de kaart vermelde overige wegrestaurants en parkeerplaatsen zon der voorzieningen zijn, 00k in visueel opzicht, minder belangrijk. De Grens- wisselkantoren längs het hoofdwegen- net zijn er in deze editie uitgehaald, al doet de informatie op de achterflap van de kaart anders vermoeden. De voorzijde bevat verder nog een aan tal nuttige telefoonnummers, zoals dat van de Wegenwacht (gratis), verkeers- info binnenland, de aanrijdingslijn en de ANWB verkeersslachtofferlijn. De informatie aan de achterzijde van de kaart overlapt voor een deel met het- geen aan de voorzijde wordt geboden: hoofdverkeerswegen met knooppunten en afritnummers van autosnelwegen, zij het dat de schaal iets afwijkt (1:500.000). Het hoofdthema is echter de carpool-informatie. Bij de keuze van plaatsen op de kaart is terecht rekening gehouden met de lig- ging van carpoolpleinen. Carpool-plei- nen zijn parkeerplaatsen op uitvalswegen van gemeenten en op strategische plaat sen längs auto(snel)wegen. Alle 318 offi- ciele, reeds bestaande en tot en met dit jaar nog te openen pleinen staan op de kaart. De vorige editie vermeldde zo'n 275 pleinen, er komen er dus steeds meer bij. Opvallend is dat de verspreiding bin nen Nederland varieert, Limburg springt eruit met het laagste aantal, Noord- Brabant is het beste voorzien. De car poolpleinen zijn herkenbaar aan een bord (zie figuur 2) en vanuit twee rich- tingen bereikbaar. Ze bieden vaak facili teiten. Sommige voorzieningen zijn in de kaart opgenomen (bushalte, tele- foon en mededelingenbord), andere niet (fietsenstalling, overdekte wacht- ruimte). De Symbolen staan niet in een vaste volgorde - soms is het bushalte, telefoon, soms andersom - en ze zijn 50

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 52