Tot slot KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 niet omkaderd. De kleurstelling wijkt af van de voorzijde, hier zien we groene Symbolen op een lichtgroene onder- grond. De suggestie die daardoor wordt gewekt is duidelijk. De teksten rond de kaart geven uitge- breide aanvullende informatie over het carpoolen. Het is nuttig om op deze wijze meer bekendheid aan het feno- meen te geven. Er wordt uitgelegd wat de voordelen zijn, en boe het werkt. Zo wordt er ruim aandacht besteed aan de mogelijkheden om een partner te vin- den. Een onbekende partner kan bij- voorbeeld worden gevonden via een mededelingenbord op een carpoolplein of via een carpool-helpdesk, waar tegen betaling naar een reisgenoot gezocht wordt. Deze helpdesks staan overigens niet op de kaart. Het vinden van een onbekende partner is met name van belang voor potentiele carpoolers die geregeld tussen twee punten heen en weer reizen, meestal in het woon-werk- verkeer. Op meer incidentele zakelijke en recreatieve ritten zijn de reizigers vaak bekenden van elkaar. Verder wordt aangegeven welke afspraken er voor de goede orde onderling gemaakt moeten worden. De informatie wordt gecompleteerd met een verwijzing naar de Landelijke Carpool Informatielijn van de ANWB. Daar kan onder meer een uitgebreid (gratis) informatiepakket opgevraagd worden en een 'carpool rekenschuifje', een kaartje waarop je, afhankelijk van het aantal af te leggen kilometers, de prijsklasse en het aantal inzittenden van de auto, de besparing kunt aflezen. De grootste gebruikswaarde van de kaart ligt mijns inziens in de 'groene' achterzijde. Daar wordt getracht om het carpoolen bekendheid te geven en aantrekkelijk te maken. Dit nog vrij recente fenomeen krijgt met deze uitga- ve van de ANWB de aandacht die het verdient. De kaart geeft een overzicht van de ligging van officiele carpoolpleinen en hun belangrijkste faciliteiten. Er is uitgebreide informatie met tips en rekenvoorbeelden aan toegevoegd. De 'gele' kant, die vooral als routekaart dienst kan doen, is op een aantal punten nog voor verbetering vatbaar. Voor het plannen en volgen van (hoofd-)routes is het belangrijk om de ligging van vertrek- en eindpunt ten opzichte van het hoofdwegennet, eventueel met behulp van een gedetailleerdere kaart, te kun- nen bepalen, evenals de route tussen die punten. Afstanden of reistijden speien een rol bij routebeslissingen, evenals de aan- of afwezigheid van voorzieningen onderweg. Gedurende de reis moet een snelle identificatie van cruciale punten op de route mogelijk zijn. Bij de ANWB is men er ken- nelijk vanuit gegaan dat de voorzijde vooral een snel over zicht moet bieden van de faciliteiten van verzorgingsplaat- sen. Voor Nederland is - gezien de omvang van het land - een specifieke routekaart misschien inderdaad niet zo nodig. De ANWB wegenkaarten bieden, zij het minder overzichtelijk, alle benodigde informatie, inclusief afritnummers. Als echter wordt besloten om toch zo'n kaart te maken, zou vooral het toevoegen van afstanden en van hoofdverbindingen over de landsgrenzen het nut ervan vergroten. Afstanden zijn 00k handig om te kunnen inschatten hoe ver het is naar het vol- gende tankstation of wegrestaurant! In een volgende editie wordt hopelijk tegemoet gekomen aan enkele van de hierbo- ven geuite bezwaren. Dat brengt mij op het doel van de bijdragen in de rubriek Kaartgebruik. Met deze rubriek willen we makers en gebrui- kers van kartografische produkten stimuleren om na te den ken over de geschiktheid van die produkten voor het beoog- de doel en de potentiele gebruikers. De (positieve en negatieve) kritiek die wordt verwoord, kan niet alleen nuttig zijn voor de maker van het besproken produkt, 00k anderen kunnen daar mogelijk uit putten. Ik nodig de lezers hierbij dan 00k uit om een bijdrage te leveren aan deze rubriek! Literatuur [1] Piket, G. (1975), Bewegwijzering autosnelwegen en natio nale routenummering doorgaande wegen. Kartografisch Tijdschrift I, nr. 4, pp. 23-24. [2] Verroen, A.H. (1977), Een voorlichtingskaart over nieu- we wegwijzers in Amsterdam. Kartografisch Tijdschrift III, nr. 3, pp. 23-27. 51

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 53