Wrm fW»1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF in memoriam In memoriam ir. j.a.c.e. van Roermund Op donderdag 5 januari 1995 overleed op 75-jarige leeftijd in Delft de heer ir. J.A.C.E. van Roermund, oud-direc- teur van de Topografische Dienst. De heer Van Roermund volgde na zijn middelbare school de opleiding tot beroepsofficier van de landmacht aan de KMA te Breda. Hij werd als luitenant ingezet in mei 1940 in de slag aan de Grebbeberg. In September 1940 begon hij aan de Stu die voor civiel-landmeter aan de, toen nog, Technische Hogeschool te Delft. Hij moest deze Studie onderbreken in mei 1942 toen hij met de Nederlandse beroepsofficieren in krijgsgevangen- schap werd weggevoerd naar Neuren berg in Duitsland, daarna naar Stanislau in Polen en vervolgens naar Neu- Brandenburg bij Berlijn, waar hij in 1945 door de Russen werd bevrijd. Tijdens de krijgsgevangenschap heeft hij zoveel mogelijk doorgestudeerd uit dictaten die hem werden gestuurd. Na de oorlog kon hij daarom snel afstude- ren en haalde hij in 1946 het diploma civiel-landmeter met lof. In 19 51 werd dit gevolgd door het diploma geode- tisch ingenieur. In 1946 werd hij geplaatst bij de Topografische Dienst in Utrecht. De dienst was in de oorlog verplaatst van Den Haag naar Utrecht en kwam in 1948 naar Delft. Daar werd de organi- satie weer hersteld. De heer Van Roermund werd benoemd tot hoofd van de landmeetkundige afdeling. Deze functie vervulde hij tot i960. Toen werd hij benoemd tot hoofd opnemingsdienst en in 1970 tot directeur. In 1984 ging hij, op 65-jarige leeftijd, met pensioen. Tijdens zijn diensttijd werden bij de luchtkartering, de kartografie en de reproduktie, door toepassing van nieu- we technieken, vele Verbeteringen door- gevoerd, hetgeen hij sterk bevorderde. Daarnaast vervulde hij vele bestuurs- functies in landmeetkundige en karto- grafische organisaties evenals in de gemeentelijke en kerkelijke wereld. Hij was onder meer jarenlang gemeente- raadslid in Delft. Voor zijn grote inzet werd hem de koninklijke onderscheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau toegekend. De laatste jaren van zij leven leed hij aan een ernstige ziekte, die hij moedig gedragen heeft. L. van Zuijlen In memoriam dr. Helen M.Wallis Na een moedig gedragen kwaadaardige ziekte overleed op 7 februari 1995 op 70-jarige leeftijd dr. Helen M. Wallis, voormalig beheerder van de kaartcol- lectie van de British Library, een func tie die zij 19 jaar vervulde. Wij verliezen in haar een charmante, erudiete collega die zieh op tal van deelterreinen van de historische kartografie heeft bewogen. Als spreker wist zij haar kennis, veelal gekruid met humor, op boeiende wijze ten tonele te brengen. Haar talrijke publikaties zijn verspreid over een bon- te rij van kartografische en geografische tijdschriften, varierend van Imago Mundi tot de Globusfreund, van het Cartographic Journal en het Geographie Magazine tot de British Museum Quarterly en The Map Collector. Zij scoorde hoog met de facsimile-uitgave van de uit 1542 daterende atlas in manu- scriptvorm met tekst van de hydrograaf Jean Rotz uit Dieppe, getiteld The Boke of Idrography. Het origineel werd des- tijds aan Koning Hendrik VIII aangebo- den, de facsimile-uitgave door Koningin Elisabeth aan President Reagan. Helen Wallis bekleedde bestuursfunc- ties in diverse nationale en internatio nale organisaties zoals in de British Cartographic Society, in de Interna tional Cartographic Association (iCA) en in de International Federation of Library Associations (iFLA). Als zodanig was zij ter bijwoning van conferenties, congressen en vergaderingen of als gast- docente veelvuldig onderweg. Zij trok dikwijls op met haar vriendin en colle ga prof. Eila M.J. Campbell, eveneens een gerespecteerde naam in de karto- grafenwereld, die kort vöör haar over leed. In de ICA gaf zij in 1972 de stoot tot de oprichting van een werkgroep voor Historische Kartografie die veel actieve leden aantrok. Tijdens vijf opeenvolgen- de tweejaarlijkse congressen slaagde zij er in steeds een aantrekkelijke zitting histo rische kartografie te organiseren die temidden van het aangroeiend compu- tergeweld veel waardering vond. Als eer- ste omvangrijke project van de com- missie startte dr. Wallis eind jaren 1970 samen met prof. Arthur Robinson (v.S.), een onderzoek naar de innovatie- ve ideeen die in de loop der tijden tot de ontwikkeling van de kartografie hadden bijgedragen. Na jarenlang speurwerk resulteerde deze Studie in 1987 in de publikatie van het in vak- kringen hooggewaardeerde boekwerk Cartographical Innovations. Bij de voor- bereiding werd zij geassisteerd door een internationaal team, dat uitgroeide tot liefst 96 medewerkers en correspon- denten. De prestatie om zovele mede werkers van verschillende nationalitei- ten en achtergronden onder een noemer te brengen getuigt van de tact en vaardigheid waarmee het project tot een goed einde werd gebracht. Reeds in 1976 werd de Status van de suc- cesvolle werkgroep door het ICA-bestuur opgewaardeerd tot commissie en in 1984 tot Standing ICA-Commission. Vervol gens nam Monique Peletier (Fr.) de Ri ding van de commissie over. Diverse onderscheidingen vielen dr. Wallis ten deel. Voor haar bijdrage aan het biblio- theekwezen werd haar in 1986 de Order of the British Empire verleend; de ICA benoemde haar in 1991 tot erelid. Haar tal rijke vrienden zullen met veel genegenheid en professionele waardering aan Helen blijven denken. F.J. Ormelingsr. berichten Getuigschriften OGCU-cursus kartografie De cursus 1994-1995 voor technisch kar- tograaf I van het OGCU is op 24 maart 1995 afgesloten. De volgende deelnemers hebben het getuigschrift in ontvangst mögen nemen: I. van Dijck, P. Dijkstra, H. Drost, W. de Groot, E. Goudkuil, H. van Hooren, H. Keller, R. Lübbes, A. van de Meerendonk, H. Meulblok, M. Prinsen, R. Reiters, F. Rettob, A. Slijters, G. van Vilsteren, E. Visser, I. Vos en J. de Witte. Een bewijs van deelname ontvingen: B. van Breenen en R. van Loon. De evaluatie-enquete welke is gehou- den na afloop van de cursus gaf een redelijk positief resultaat te zien. Organisatorisch waren er weinig of geen problemen. Hier is uit op te maken dat de kinderziekten die de eer- ste keer de cursus belaagden groten- deels overwonnen zijn. Niettemin blijft

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 55