HISTORISCHER WELTATLAS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 vertaling, maar is in zijn commentaar zeer beknopt gebleven. De documen- ten zelf bieden uiteraard meer dan de editie. Sommige brieven zijn voorzien van portretgravures van de schrijvers, soms zelfs van getekende portretten. Bovendien heeft een aantal brieven een aantekening in de hand van Ortelius. Honderd edities van Putzger's Historische Schulatlas In 1877, dus in het jaar dat 00k de Bosatlas verscheen, zag bij de uitgeverij Velhagen und Klasing te Bielefeld de Historische Schulatlas van Putzger het licht. Naar aanleiding van de verschijning van de honderdste editie onderwierp Armin Wolf van het Institut für Euro päische Rechtsgeschichte te Frankfurt de Putzger-atlassen aan een kritische beschouwing. Van zijn artikel dat ver scheen in het Canadese tijdschrift Carto- graphica (1991, nr. 2) volgt hier een körte samenvatting. Friedrich Wilhelm Putzger (1849-1913) werd geboren in Saksen, hij vocht in de Frans-Duitse oorlog van 1870-1871 en studeerde vervolgens geografie, geschie- denis en pedagogiek aan de Universiteit van Leipzig. In 1875 werd hij benoemd tot leraar aan een Realschule. In 1892 werd hem door de universiteit van Leipzig een eredoctoraat verleend waarna hij opklom in de ambtelijke wereld om zijn carriere als Oberschul rat te beeindigen. Op 28-jarige leeftijd lanceerde hij de atlas die nationaal en internationaal waarde- ring zou genieten en hem beroemd zou maken. Vöör 1914 versehenen alleen al in de veeltalige Donaumonarchie Tsjechi- sche, Poolse en Kroatische edities. De eerste Engelse versie dateert van 1903, gevolgd in 1911 door een Amerikaanse en in de jaren 1920 door een Zwitserse edi tie. In 1970 kwam een Israelische uitgave tot stand, evenals de Amerikaanse met aangepaste inhoud. In 1961 waren er naar schatting in totaal 5 miljoen exemplaren van de atlas verkocht. In de loop der jaren werd de adasinhoud verzorgd door twaalf redacteuren (inclusief Putzger zelf), waarvan alleen in de naziperiode vier. Het was toen blijkbaar moeilijk gewillige medewerkers te vinden. In de loop der jaren hebben de Putzger atlassen als leermiddel een grote in- vloed uitgeoefend op generaties van Duitse schooljeugd. Het is niet over- dreven - aldus auteur Armin Wolf - te stellen dat deze atlas de Duitse geschie- denis heeft bei'nvloed. Aan de andere kant getuigen de opeenvolgende druk- ken van de atlas van de wetenschappe- lijke en politieke opvattingen van de tijd waarin zij zijn vervaardigd. In de eerste edities werd traditiegetrouw veel aandacht besteed aan Griekse en Romeinse geschiedenis. Omstreeks 1890 maakten de klassieken plaats voor bijbelse onderwerpen die op hun beurt na de eerste wereldoorlog naar de ach- tergrond verhuisden. In de vroege edi ties van de atlas werd de Kleinstaaterei, de staatkundige verdeeldheid van Duitsland met zijn talrijke vorstendom- men en drie vrije Steden, uitvoerig in beeld gebracht. De atlasgebruiker werd er als het wäre van doordrongen dat een land met zo veel mini-staatjes onbestuur- baar was en dat de door Bismarck in 1871 tot stand gebrachte Duitse eenheid onder Pruisische leiding onontkoom- baar en juist was. Pas na 1945 verdwenen de Duitse vorstendommen uit de atlas. Omstreeks de eeuwwisseling onderging de atlas onder redacteur Ernst Schwabe een belangrijke gedaanteverandering. Het aantal kaarten Steeg van 139 tot 234. Het valt niet te ontkennen dat de atlas langzamerhand nationalistische trekjes ging vertonen. Kaarten van de Duitse kolonisatie in de Baltische lan den in de Middeleeuwen en van de Duitse kolonien in Afrika deden hun intrede. Aan de andere kant getuigde een talenkaart van Midden- en Oost- Europa nog van grote neutraliteit. De weergave van de Duits- en Poolstaligen was dermate accuraat dat deze kaart bij de vredesonderhandelingen te Versailles in 1919 voor Polen aanleiding vormde de instelling van een corridor tussen Oost-Pruisen en Pommeren te eisen, een eis die werd ingewilligd. Het was deze Poolse corridor die in 1939 als een der belangrijkste twistpunten tussen Duitsland en Polen in 1939 tot de Tweede Wereldoorlog leidde. Ter weerlegging van Franse aanspraken op Elzas-Lotharingen werd voorts in deze editie het opdringen van Frankrijk in oostelijke richting ten koste van Duitstalige gebieden in de periode 1300-1789 afgebeeld. In 1931 werd nog eens duidelijk geaccentueerd dat Elzas- Lotharingen in 1648 nog Duits was. De oorlogsedities van 1916-1917 bevat- ten talrijke kaarten van de militaire ope- raties. Een bekend nummer was de ver- gelijking tussen de slag bij Cannae tussen Hannibal en de Romeinen (216 v. Chr.) en de slag bij Tannenberg in Oost-Pruisen waar de Duitsers in 1914 de Russen versloegen. Enige jaren later was het getij gekeerd en met de nederlaag in het vooruitzicht toonde de editie van 1918 Duitsland, omringd door vijanden, in een penibele situatie. De eerste editie na de eerste wereldoor log was grondig gedemilitariseerd. Kaarten van onder meer handelswegen, de groei van Steden en van verbreiding van godsdienstige en culturele onderwer pen doen hun intrede. In de editie van 1931 legt een wereldklimaatkaart onder de titel 'Natuurlijke grondslagen van het wereldgebeuren' getuigenis af van de des- tijds in geografenkringen heersende deterministische opvattingen. In dezelfde editie van 1931, dus twee jaar voordat Hitler aan de macht kwam, doen nationaal-socialistische ideeen hun entree onder meer met kaarten van de verspreiding van het Deutschtum res- pectievelijk in de wereld en in Europa met een 'Niederdeutsches Sprachgebiet in Holland und Belgien'. AJs het wäre ter rechtvaardiging van de eerste wereld oorlog wordt nog eens de geopolitieke situatie van het door buurlanden bedreigde Duitsland in 1914 getoond. In de uitgave van 1934 draait de nazima- chine op volle toeren. Onder meer maak- te de wereldkaart met lidstaten van de Volkenbond plaats voor de groei van de nationaal-socialistische partij in de perio de 1919-1939. Kaarten van - het kon moei lijk uitblijven - de verspreiding van Joden in Duitsland en Europa doen het ergste vrezen. Een kaart van het Grenzland deutschtum maakt on-derscheid tussen Deutsche Sprach-boden en Deutsche Kulturboden en dient als het wäre als mentale voorbereiding van geplande annexaties. Met een weergave van Das Werden des Gross-deutischen Reiches illustreert tenslotte de editie van 1942 het hoogtepunt van de macht van de nazi's. 55

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 57