i995_XXI"2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In de naoorlogse uitgaven verdwenen alle propagandistische en militaristi sche kaarten. Het lijkt alsof dit nog niet van ganser harte ging. Het duurde namelijk wel een aantal jaren voordat de uitgever en redacteuren de nodige objectiviteit hadden teruggevonden. In de editie van 1954 verscheen Berlijn als verdeelde stad. Vervolgens werd in de atlas van 1961 voor de eerste maal de territoriale organisatie van de NSDAP met haar Gauen en Gauhauptstädte onthuld. Dezelfde uitgave toonde ver- volgens de locaties van de Joodse ghet- to's en van de concentratiekampen: Zwangsarbeitslager, Stammlager en Vernichtungslager. Tevens bracht zij, het lijkt wel met enige verongelijkte bit- terheid, de strömen van vluchtelingen in beeld die in 1945, veelal vöör de Russische troepen uit, uit de Baltische landen, Oost-Pruisen, Silezi, Pommeren, Gallici, Wolhynie enzovoort waren ver- dreven, een weergave die in de editie van 1979 door gebruik van andere kleuren en Symbolen aanzienlijk werd verzacht. De kaarten uit de Nazi-uitgaven van de ver- spreiding van de Joden, overleefden in de Israelische editie van 1970. Aldus bieden de 100 Putzgeredities een unieke gelegenheid de geschiedenis van Duitsland te vervolgen van de tijd van Bismarck en Keizer Wilhelm II via de eerste wereldoorlog, de Weimarre- publiek en de Hitlerperiode tot en met de verdeling van Duitsland na 1945. Tevens biedt deze serie een inzicht in de verschillende manieren waarop deze ontwikkeling in de loop der jaren in het onderwijs werden gepresenteerd. Daar in Duitsland voor educatieve uit gaven de goedkeuring van de overheid nodig is komt het officiele politieke standpunt in de opeenvolgende uitga ven steeds tot uitdrukking. F.J. Ormelingsr. Atlasredacteur krijgt eredoctoraat Op 2.5 november 1994 verleende de Universiteit van Basel een eredoctoraat aan prof.Dipl.Ing. Ernst Spiess, hoog- leraar aan de Eidgenössische Tech nische Hochschule te Zürich en redac- teur van de Schweizer Weltatlas. In de laudatio, die in het latijn werd uitge- sproken, werd Spiess geprezen om zijn geslaagde toepassing van de automatise- ring op het terrein der thematische kar- tografie, waardoor onder meer monito- ring in kaartvorm van het milieu sterk wordt vereenvoudigd. Voor geografen wordt hierdoor de mogelijkheid gescha- pen samen met pianologen tijdig op veranderingen in te speien. Vervolgens werd gewezen op Spiess' jarenlange bemoeiingen, veelal in interdisciplinair verband, de Schweizer Weltatlas te ver- volmaken als leermiddel voor het voort- gezet onderwijs en als informatiemedi- um voor een groter publiek. De atlas waarmee Spiess zijn sporen verdiende verscheen voor het eerst onder leiding van dr. A. Aeppli als Schweizerische Mittelschulatlas in 1913. Zij bereikte een grote hoogte op didac- tisch en kartografisch terrein onder re- dactie van de legendarische prof. Eduard Imhof, die twee edities verzorgde en destijds eveneens een eredoctoraat van de Universiteit van Basel verwierf. In de jaren 1980 nam Spiess de atlasredac- tie van zijn leermeester Imhof over. Hij veranderde de naam van de atlas in Schweizer Weltatlas, moderniseerde de inhoud, breidde het aantal kaartpagi- na's aanzienlijk uit van 148 tot 176 en volgde wat kartografische vormgeving en esthetische verzorging betreft de stijl van zijn voorganger. Ook de jongste editie van 1994, geactualiseerd volgens recente politieke ontwikkelingen, is weer een lust voor het 00g. In totaal nam hij drie edities voor zijn rekening, alle drie in Duits-, Frans- en Italiaans- talige versies. Het eerbetoon dat door de eeuwenoude Universiteit van Basel aan Spiess werd verleend mag wel gei'nterpreteerd worden als een onderscheiding voor de kartogra- fie als geheel. De kartografie mag dan, zoals wel is opgemerkt, geen 'grande science' zijn, de diensten die zij aan ande re disciplines verleent zijn onmisbaar. F.], Ormelingsr. rectificaties Bij het artikel van prof. Ormeling sr. in KT 1994.XIX.3 had in de Noten vermeld moeten worden dat dit artikel een ver- taling is van een bijdrage aan Karto graphische Nachrichten 1994.6. Daarvan hier alsnog melding. In KT 1994.XIX.4 is de bijdrage aan de rubriek De kaart op straat verzorgd door Chr. Snabilie. Zijn naam is ten onrechte vergeten. In het artikel Bijzondere aspecten van nautische kartografie van K.F. Witte veen (KT 1994.XX.4) dient onder het hoofdstuk 'Toenemend gebruik GPS' (p. 21) gelezen te worden: "Deze cor- rectie van 0,05 minuut (93 m) noord- waarts en 0,09 minuut (97 m) oost- waarts In KT 1995.XX.1 is per abuis de auteurs- naam weggevallen bij het commentaar Ik vrees dat we verdwaald zijn. schatl. Uw commentator was ir. R. van der Schans (Fluitekruid 8, 6721 RG Benne- kom, tel. 08389-13070). Onze excuses hiervoor. de redactie netwerk Afscheid Gerrit Staal Op 28 februari 1995 heeft Gerrit Staal met een druk bezochte afscheidsrecep- tie op het Staring Centrum in Wageningen afscheid genomen als beheerder van de Kartografische biblio- theek omdat hij gebruik maakt van de VUT-regeling. Bij deze gelegenheid werd tevens zijn veertigjarig ambtsjubi- leum gevierd. Het afscheid is overigens betrekkelijk, daar hij voorlopig nog een dag per week een deel van zijn werkzaamheden op het Staring Centrum voortzet. Deze werkzaamheden zullen dan niet meer in de Kartografische bibliotheek, bin nen de afdeling Kartogafie en Visuele technieken, plaatsvinden maar bij de bibliotheek van het Staringgebouw waar deze activiteiten naar toe zijn overgeheveld. Andere activiteiten/taken van de Kartografische bibliotheek zijn ver- deeld, behalve binnen de afdeling, over verschillende andere werkplekken bin nen en buiten het Staring Centrum. Hierdoor is met Gerrit Staal ook de Kartogafische bibliotheek van het Staring Centrum verdwenen. Verschillende sprekers, waaronder een vertegenwoordiger van de Koninklijke Bibliotheek (kb), vestigden de aan- dacht op de diverse kwaliteiten en acti viteiten van Gerrit Staal, zowel binnen als buiten het Staring Centrum. Een van deze activiteiten betrof de Centrale Catalogus Kartografie (CCK), die recent onder verantwoordelijkheid van de KB in Den Haag operationeel is geworden. AI vanaf het prille begin, bijna twintig jaar geleden, is Gerrit Staal hierbij nauw betrokken geweest. Hij heeft als een van de eersten van de geautomati- seerde mogelijkheden van dit systeem gebruik gemaakt door in 1978 längs deze weg de eerste editie van de Stiboka kaartencatalogus te laten verschijnen. Dit werd in 1982 gevolgd door een tweede editie met daartussenin en daar- na, tot aan de dag van vandaag, nog cumulatieve aanvullingen daarop. Daarmee heeft hij de kartografische 56

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 58