I KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT produktie, van Stiboka vroeger en het Staring Centrum nu, via kaartbeschrij- vingen voor een breed publiek toegan- kelijk gemaakt. Bij onder andere de KB heeft hij daaraan door de jarenlange intensieve samenwerking bovendien vele goede conracten overgehouden. Binnen de Nederlandse kartografische gemeenschap is Gerrit Staal verder nog bekend geworden vanwege zijn jaren lange inzet en betekenis voor de werk- groep Kaartbeheer van de NVK en als afgevaardigde daarvan in het NVK- bestuur. Als werkgroepvoorzitter en bestuurslid heeft hij menige studiedag en zomercursus mee helpen organise- ren. De waardering voor dit alles is een aan- tal jaren geleden al tot uitdrukking De beer Staal met gebracht door hem de NVK-vereni- een zojuist gingsprijs toe te kennen. aangeboden blad De reputatie die hij genoot op zijn vak- van de TMK. Jubilea bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties In november 1994 vierde Be Spieard, hoofd van de tekenka- mer, het feit dat hij 40 jaar geleden als leerling lithograaf kwam werken bij J.B. Wolters in Groningen, zoals het bedrijf toen nog heette. Zo'n 20 jaar geleden werd hij benoemd tot hoofd van de kartografische tekenafdeling. In dezelfde maand was Gerard Schaeffer 25 jaar als kartogra- fisch tekenaar in dienst bij hetzelfde bedrijf. Omdat hij tege- lijkertijd 60 jaar werd, betekende dit 00k zijn afscheid van de kartografie. Tenslotte vierde op 1 januari 1995 Roel Helmers zijn 25-jarig dienstverband bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties. Ook Roel Helmers begon als kartografisch tekenaar. Later werd hij sous-chef van de tekenafdeling. In 1990 is hij als eerste op de Macintosh met het programma FreeHand gaan werken. M. van Dongen I995-XXI-2 kleur van de Topographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden (TMK) uit de periode 1836-1859 in de vorm van kleurnegatieven, waarvan kleurvergrotingen op fotopapier konden worden gemaakt. Een van de opdracht- gevers hiervoor was de Topografische Dienst in Emmen. Ook vermeldenswaard is de collectie oude op linnen geplak- te zgn. 'Bonne bladen' van rond 1850, waar Gerrit zelfs actief acquisitie bij pleegde ter completering van de serie en mid- dels restauratie en conservering het onderhoud verzorgde. Maar ook droeg hij zorg voor de microverfdming van bepaald archiefmateriaal, de voor de karteringen noodzake- lijke topografische bases, auteursrecht- en orderafhandeling en niet te vergeten de informatieve taken waar onder het ach- terhalen van ontbrekende gegevens/materialen. De verschillende sprekers hebben Gerrit eveneens kunnen verblijden met het aanbieden van cadeaus, varierend van gereedschap waarmee hij zijn toekomstige vrije tijd zinvol kan invullen, tot een 'Opus Magnum' van Gerrit aangebo den door de KB. Dit 'Opus Magnum' is een vanuit de CCK tot stand gekomen kartobibliografie, als eenmalige handgebonden uitgave in twee delen, in de bekende donkerblauwe kleur van de Stiboka- catalogus met goud op snee, inhoudende alle kaart- beschrijvingen van Gerrit door de jaren heen die in het CCK- systeem zijn ingevoerd. R. de Jonge 57 gebied heeft er ook toe geleid dat hij jaren geleden als docent werd gevraagd voor de periodieke HBO-cursus Kaart- en Atlasbeheer van de Stichting Gemeen- schappelijke Opleiding (go) voor archief, bibliotheek, documentatie en informatiebewerking in Den Haag. Binnen het Staring Centrum heeft Gerrit Staal de Kartografische biblio theek de afgelopen veertig jaar met veel enthousiasme opgebouwd en voor een groot publiek ontsloten. Naast de eigen Stiboka-kaartprodukten, werden hierin verschillende andere collecties oud en nieuw kaart- en fotomateriaal samen gebracht. Hieronder de unieke collectie geallieerde luchtfoto's uit de tweede wereldoorlog, waarover hij samen met een co-auteur in 1980 een publikatie het daglicht liet zien onder de titel Een blik op bezet Nederland. Deze collectie is recent overgeheveld naar de biblio theek van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Eveneens uniek was de aanwezigheid van de complete serie nettekeningen in De beer en mevrouw Staal werden door velen de band geschud, waaronder oud- collega 's en relaties van buiten het Staring Centrum. Op defoto onder anderen enkele oud-medewerkers van de afdeling Kartografie van Stiboka: mwAA. Stadegaard (bandschuddend) en de beer J.P. Heerema (geheel rechts).

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 59