i995_XXI-2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT anwb en Tele Atlas Met ingang van i april 1995 zijn ANWB Vakgroep Kartografie en Tele Atlas Kartografie opgegaan in Cartan v.o.f. Het nieuwe adres is: Cartan v.o.f., Rand-hoe- ve 227, Postbus 388, 3990 GD Houten, tel. 03403-50500, fax 03403-41437. De nieuwe directeur van Cartan is Hans Savenije, voorheen manager ANWB-Reisbureaus. Hij wordt daarbij ondersteund door Tom Klok als adjunct-directeur Verkoop en Niko Vossebeld als hoofd Produktie. Naar aanleiding van dit samengaan heeft Theo Bos, chef vakgroep Karto grafie, besloten de vakgroep Kartogra fie te verlaten om bij de afdeling Be- wegwijzering van de ANWB te gaan werken en heeft Cor Marijnus, voorma- lig chef Tekenkamer, gebruik gemaakt van de hem geboden mogelijkheid om met vervroegde uittreding te gaan. K.F. Witte veen Reprocart Per 1 januari 1995 is buitendienstmede- werker Hennie G. Waasdorp ver- vroegd uitgetreden. Vanaf deze datum is Bram Hoek verantwoordelijk voor de coördinatie van de buitendienst van Reprocart. K.F. Witteveen 5 I e editie van De Grote Bosatlas 118 jaar na de eerste editie verscheen in maart 1995 de 5ie editie van De Grote Bosatlas. In de 5oe editie, althans in de latere oplagen, waren de ingrijpende politieke veranderingen van na 1989 al op de overzichtskaarten verwerkt. Nu is de atlas volledig herzien (de atlas zal in een van de körnende nummers van het KT worden besproken, red.). Daarbij is hij 00k aangepast aan de veranderingen in het aardrijkskunde-onderwijs. Net als in de 58c editie van De Kleine Bosatlas zijn nu 00k in de Grote Bos de meeste thematische kaarten met behulp van het programma FreeHand gemaakt. Als aankondiging van de nieuwe editie van De Grote Bosatlas kregen alle aard- rijkskundeleraren een nieuwe Boskabouter toegestuurd: een compleet wereldatlasje in kabouterformaat. M. van Dongen Tweede editie van Wolters- Noordhoff Wereldatlas Eind 1994 verscheen de tweede editie van de Wolters-Noordhoff Wereldatlas. De atlas is gedeeltelijk herzien. Zo zijn er nieuwe kaarten van de Benelux opgenomen, zijn alle politieke verande ringen van de laatste jaren verwerkt en is de schrijfwijze van de namen in de voormalige Sovjetunie aangepast. M. van Dongen CARIS B.V. Vanaf 15 oktober 1994 heeft USL (Universal Systems Ltd.), de Canadese leverancier van CARIS geografische informatiesystemen, een Europese ver- tegenwoordiger: CARIS B.V., Hengelose- straat 705, Postbus 545, 7500 AM Enschede, tel. 053-836560, fax 053- 836561. Kontaktpersoon is de heer L.H. van Opstal. K.F. Witteveen Tentoonstelling Aardkloten en hemelsferen Van 18 maart tot en met 24 September 1995 heeff Museum Boerhaave in Leiden hemel en aarde in huis. Meer dan 120 hemel- en aardglobes, daterend van de Gouden Eeuw tot aan het begin van de 2oe eeuw zijn dan te bewonderen in twee tentoonstellingszalen. Alle globes behoren tot de collectie van de Weense verzamelaar prof. Rudolf Schmidt, de grootste en belangrijkste prive-verzameling ter wereld. Aan de hand van fraaie en soms merkwaardige 'aardkloten en hemelsferen beantwoordt de tentoonstelling tal van vragen over wereldbollen, de sterrenhe- mel en ons planetenstelsel. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als je een diep gat graaft in de bodem? Kom je dan werkelijk in Nieuw- Zeeland uit? En hoe lang weet de mens eigenlijk al dat hij op een ronde bol leeft Armillaire sfeer uit Italie (1810). De cirkels laten de banen van de planeten en andere hemellichamen rond de zon zien. in plaats van op een platte pannekoek? De ontdekking van de wereld zelf wordt op deze tentoonstelling eveneens uitge- breid in beeld gebracht. Het vergaren van kennis over verre kusten, eenzame eilanden en donkere binnenlanden ging immers niet zonder pijn en moeite. Poolreizigers legden het loodje op zoek naar een vaarroute door het pakijs. Expedities in Afrika vielen ten prooi aan tropische koortsen of een vijandige bevolking en meerdere ontdekkingsrei- zigers zijn verdwenen op de Stille Zuidzee zonder een spoor na te laten. AI deze ondernemingen waren noodzake- lijk om onze wereld in kaart te brengen. De resultaten zijn terug te vinden op de tentoongestelde aardglobes. De bezoeker waant zieh 00k in hemel- se sferen. Hemelglobes en planetaria laten zien hoe onze wereldbol zijn plaats vindt in het heelal en welke posi- ties de sterrenbeelden innemen aan de Een hemelglobe en een aardglobe gemaakt door Willem Jansz. Blaeu (1571-1638). 58

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 60