KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT hemel. Heeft de kosmos werkelijk invloed op het wel en wee van onze aar- de? Waar halen de astrologen hun ideeen vandaan? De tentoonstelling Aardkloten en hemel- sferen is geproduceerd door Museum Boerhaave in samenwerking met veiling- huis Christies in Londen. Bij de tentoon stelling verschijnt de catalogus The World in Your Hands (122 pp., füll colour, met glossarium, literatuurlijst en namenin- dex). Nauw aansluitend bij deze tentoonstelling verzorgt Pandemonia Theaterproducties Amsterdam een spannende toneelvoor- stelling Bloed, zweet en kaarten. Zowel de tentoonstelling als het toneelstuk zijn 00k zeer geschikt voor kinderen. Plaats: Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10, 2312 WC Leiden, tel. 071-214224. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-17.00 uur, 's maandags gesloten. Tentoonstelling 400 Jahre Mercator Atlas In 1594 stierf de belangrijkste geograaf en kartograaf van de i6e eeuw: Gerard Mercator. Door hem is het begrip atlas voor een verzameling kaarten in boek- vorm ge'fntroduceerd, en wel in een postuum in 1595 door zijn zoon uitge- geven werk. Deze naam is ontleend aan de mythische koning van Mauretanie, die in de oudheid uitblonk door zijn omvangrijke astronomische kennis. rerwijl in 1994 door symposia en ten- toonstellingen veel aandacht is besteed aan Mercators geografisch-kartografi- sche werk, toont de Bayerische Staats bibliothek dit jaar een blik in de geschiedenis van de atlas van het aller- eerste begin tot de satellietatlas van tegenwoordig. Naast topografische atlassen, die de gehele aarde of af/.onderlijke gebieden of staten, zeeen of de hemel afbeelden, zul- len er in de tentoonstelling 00k atlassen te zien zijn die aan speciheke themäs uit verschillende wetenschapsgebieden ge- wijd zijn, zoals geschiedenis, geologie, godsdienst, economie en verkeer. De chronologische opbouw van de ten toonstelling begint met de voorlopers en vroege uitgaven van de Geographia van Claudius Ptolemaeus (2e eeuw na Christus), en de portolaan-atlassen uit het begin van de i6e eeuw. Behalve de Atlas van Mercator zijn 00k de grote wereldatlassen van Ortelius en De Jode beroemde werken uit de late i6e eeuw. Hun kopergravures getuigen van de in de renaissance opbloeiende wetenschap. Het hoogtepunt bereikte de atlaspro- duktie in de barok, waarin Nederlandse kunstenaars en uitgevers lange tijd een leidende rol speelden, opgevolgd door Franse uitgevers. In het begin van de i8e eeuw ontstonden in Zuid-Duitsland nieuwe centra van atlasproduktie, o.a. in Nürnberg met Johann Baptist Homann en in Augsburg met Matthäus Seutter. De basis voor de moderne atlasproduk tie is gelegd in de 19c eeuw. Kopergra- vure werd vervangen door de nieuwe techniek van de lithograhe. Tegelijker- tijd ontwierp Adolf Stieler een nieuw atlas-concept, dat thans nog steeds gevolgd wordt. Toonaangevende topo grafische en thematische werken zijn verbonden met namen als Alexander von Humboldt, Carl Ritter, Heinrich Berghaus en Heinrich Kiepert. Na de Tweede Wereldoorlog verving kaartvervaardiging met moderne druk- technieken de lithografische stenen. De aantrekkende economie, verbreding van het onderwijs en de opkomende reislust deed in de jaren vijffig en voor- al in de jaren zestig de behoefte aan atlassen enorm groeien. Naast de hand- atlas als klassiek atlastype ontstonden huisatlassen, nationale en regionale atlassen, spoorweg- en auto-atlassen, zee-atlassen, luchtfoto- en satelliet- atlassen en vele andere thematische atlassen. Ook kinderen kregen hun eigen moderne kinderwereldatlas, skiers hun ski-atlas en fijnproevers hun smul- atlas. Voldoende vraag bestond er ken- nelijk ook voor een 'belastingoasenatlas'. De belangrijkste thema's van de ten toonstelling zijn Renaissance- en barok- atlassen, Atlassen van de Verlichting, Schoolatlassen, Thematische Atlassen en de Aarde in Satellietbeeld. Eveneens zijn er voorbeelden van elektronische atlassen te zien. De tentoonstelling gaat vergezeld van een omvangrijk catalo- gusboek, met daarin een aantal artike- len van bekende kartografen en kaart- historici. Plaats: Bayerische Staatsbibliothek, Ludwigstraße 16, München. Tijd: 5 april tot 1 juli 1995, maandag tot en met zaterdag van 9-16.30 uur. P.C.], van der Krogt Verhuizing Kaartenzaal ub Amsterdam Binnenkort gaat de kaartenzaal van de UB Amsterdam verhuizen naar het E- gebouw, het nieuwere gedeelte van het UB-complex aan het Singel. Een ingrij- pende verbouwing van de vierde etage is reeds in volle gang. I995-XXI-2 Een speciaal voor de raadpleging van kaarten en atlassen toegeruste ruimte zal daar worden ingericht, met een klei ne, overzichtelijke handbibliotheek. De vele duizenden kaarten en atlassen, die nu nog over diverse locaties ver- spreid zijn, worden verhuisd naar di- rect aangrenzende, beter beveiligde en geklimatiseerde magazijnen. Er zal worden getracht de dienstverle- ning zo ongestoord mogelijk te laten plaatsvinden, maar naar het zieh nu laat aanzien zal de beschikbaarstelling van kaarten, atlassen en naslagwerken niet altijd ongehinderd doorgang kun- nen vinden. Om teleurstelling te voorkomen en een zo goed mogelijke gang van zaken te kunnen waarborgen wordt u verzocht in de periode van 15 mei tot 1 oktober 1995 (telefonisch) contact op te nemen over openingstijden, minder gangbare zaken minstens een dag van tevoren aan te vragen en geen studiewerkzaam- heden van längere duur te plannen in de Kaartenzaal. Voor meer informatie: Universiteits- bibliotheek, Kaartenzaal, Jan Werner, Singel 425, 1012 WP Amsterdam, tel. 020 - 5252354 (openingstijden maandag t/m vrijdag van 13.30-17.00 uur). Digitale Kleuren Fotokaart Rotterdam De gemeente Rotterdam heeft besloten de opdracht voor het vervaardigen van de Digitale Kleuren Fotokaart Rotterdam te gunnen aan Eurosense. De kwaliteit van eerder vervaardigde produkten, de ruime internationale ervaring van Eurosense met digitale (ortho)foto- kaarten in kleur, de volledige zelfstan- dige uitvoering van het gehele project en de concurrerende kosten hebben geleid tot deze keuze. De opdracht bestaat uit kleurenfoto- vluchten met aansluitend de vervaardi- ging van een digitaal fotobestand in kleur dat het gehele grondgebied van de gemeente Rotterdam bedekt. De opzet van de Digitale Kleuren Fotokaart Rotterdam vindt onder andere plaats in het kader van de ont- wikkeling van de zogenaamde Opti- theek, een digitaal beeldraadpleegsys- teem, waarin digitale luchtopnamen en terreinopnamen via een computerver- binding beschikbaar zijn. Bovendien zijn de bestanden zeer bruikbaar in een GIS. Het ligt in de bedoeling de bestanden elk jaar te actualiseren, zodat de gemeen te, maar ook de externe gebruiker, over up-to-date informatie kan beschikken. Rotterdam en Eurosense lopen met deze 59

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 61