R. T. de Wijs i995_XXI_2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie in 1994 In 1994 werden door de werkgroep een studiedag en een studiemiddag georga- niseerd. De studiedag werd gehouden op 11 juni en stond in het teken van de bekende kaartmaker Gerard Kremer, beter bekend als Mercator. In 1994 was het 400 jaar geleden dat deze kaartpro- ducent stierf. Het is jammer dat slechts zevenendertig personen zieh voor deze dag inschreven. Het gevolg was een financieel deficit. Voor de eerste keer in het bestaan van de werkgroep moest een bedrag van ruim vijfhonderd gül den bijgepast worden. Gelukkig bieden overschotten (deze worden geparkeerd bij de penningmeester van de NVK) uit eerder gehouden studiedagen van de werkgroep hiertoe de mogelijkheid. Per bus werd naar het Stedelijk Museum in het Belgische St-Niclaas gereden. Drie lezingen werden gepresenteerd. Peter van der Krogt hield een voordracht met als titel Mercators kartografische werk, Theo Penneman had het over De biblio- theek van Mercator en Alfred van der Gucht, de voorzitter van de Koninklij- ke Oudheidkundige Kring van het Land van Waes behandelde De Merca- torcolLectie van de K.O.K W. Daarna werd in het Stedelijk Museum een bijzonder fraaie tentoonstelling, die vanzelfspre- kend voor een groot deel aan het karto- grafisch oeuvre van Mercator gewijd was, bekeken. Vervolgens werd Rupel- monde, de geboorteplaats van Mercator, bezocht. Onder leiding van Julien Lyssens, voorgesteld als de beste plaatse- lijke VW-gids, werden allerlei Merca- toriana bekeken. Hiertoe behoorde onder andere een bezoek aan de Graventoren. Deze toren maakte deel uit van een veel groter complex dat in vroeger eeuwen als gevangenis in gebruik was. In deze gevangenis was Mercator eens een paar maanden 'te gast', op verdenking van politiek onwel- gevallige denkbeeiden en/of uitspraken. Tegen half zes werd in het Rupelmondese restaurant Sealdiana (gelegen aan de Scheide) een fantastisch koud buffet genoten. Op 4 november 1994 werd door werk- groepslid Jan Werner in de Universi- teitsbibliotheek van Amsterdam een studiemiddag rond de Amsterdamse kaartmaker Frederik de Wit georgani- seerd. Hoewel het programma pas om twee uur begon, was er in feite sprake van een volwaardig dagprogramma. Er werden maar liefst vier lezingen gepre senteerd. Truusje Goedings hield de voordracht Over de wijze van kleuring van 17e eeuwse kaarten. Haar verhaal werd door dia's van onder andere een aantal kaarten van Frederik de Wit gei'l- lustreerd. Vervolgens verhaalde Bert Gerlagh over allegorieen in decoraties op kaarten. In zijn lezing stonden Twee allegorische tekeningen van Adriaen van de Velde uit vermoedelijk 1670/1671 cen- traal. De tekeningen zijn gebruikt als ontwerpen voor decoraties van een kaart van Amsterdam. Die kaart is ver- volgens een jaar of wat later bij Frederik de Wit uitgegeven. De tekeningen zijn in 1994 door de Topografisch-histori- sche atlas van het Gemeentearchief Amsterdam verworven. Vervolgens pre- senteerde Günter Schilder een lezing over de Nederlandse wandkaarten in de Klencke Atlas, een reuzenatlas die bewaard wordt in de British Library in Londen. De laatste bijdrage was van Jan Werner. Hij gaf een inleiding op de ten toonstelling Inde Witte Pascaert. Deze bijzonder aardige tentoonstelling die van 22 September tot 11 november 1994 in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam gehouden werd, kon ver- volgens door de circa zestig deelnemers aan de studiemiddag bekeken worden. De werkgroep hoopt dat het in de toe- komst mogelijk zal zijn om, naast de meer gebruikelijke studiedagen, vaker dit soort middagen te houden. Was in 1994 de aanleiding voor de studiemiddag de Frederik de Wit-tentoonstelling, in de toekomst valt er in dit verband 00k te denken aan een georganiseerd bezoek aan een kaartencollectie. De WGK hoopt dat het dan mogelijk is dat de conserva- tor van de collectie, en mogelijk nog een tweede deskundige, presentaties over die collectie kunnen geven. Voor wat betreft het Historisch Karto- grafisch Fonds (voor nadere gegevens hieromtrent zie: KT XVII.1991.2, p. 15) kan gemeld worden dat er in 1994 geen aanvragen ontvangen zijn ter Sponsoring van projecten. Dientengevolge zijn er in 1994 00k geen uitgaven gedaan. M. Hameleers MONACO De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1994 Studiedag De zesde onderzoeksdag' van de werk groep, gewijd aan Rampenkartografie&GIS, vond plaats op 16 december 1994, bij de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen aan de Universiteit Utrecht, parallel met een programma van NexpRi over diverse GIS-toepassingen. Publikaties De lezingen van onderzoeksdag VI worden gepubliceerd in de NVK Publi- katiereeks, verkrijgbaar via C.P.J.M. van Elzakker, ITC, afd. Kartografie, Post bus 6, 7500 AA Enschede. MBO-kartografie De werkgroep Onderwijs Onder zoek heeft de berichtgeving over de bij- scholingscursussen Technisch Kartograaf overgedragen aan de begeleidingscom- missie. Voor het jaarverslag zie aldaar. De werkgroep Kartografie en Vormgeving in 1994 Tijdens de vorige ALV te Gent is het besluit genomen om een werkgroep op te richten die zieh primair bezig houdt met de kaart als grafisch ontwerp. In de zomer van dat jaar vond de eerste bijeen- komst van de nieuwe werkgroep plaats, met als leden: Paul Benjaminse (Carto Studio, Amsterdam), Michel van Elk (KartLab, Universiteit Utrecht), Max van Fingen (VRTI Design, Den Haag), Ton Mank (afd. Kartografie, ITC, Enschede), Jan Schilder (afd. Kartografie en Grafisch Ontwerp, Provincie Flevo- land, Lelystad), Frans van der Wel (vak- groep Kartografie, Universiteit Utrecht) en Jeroen van den Worm (afd. Karto grafie, ITC, Enschede). In het nog jonge bestaan van de werk groep is vooral gei'nvesteerd in ideevor- ming en draagvlak. De eerste activiteit die door de werkgroep werd ontplooid, bestond uit het opstellen van de doel- en taakstellingen zoals die onlangs in het NVK-Adresboek zijn gepubliceerd. Daaruit blijkt dat de werkgroep niet zozeer de rol van technische Vraagbaak' met betrekking tot kartografisch ontwer pen nastreeft, maar veeleer een interme- diair wil vormen tussen de kartografische wereld enerzijds, en de voor de kartogra fie relevante diseiplines en initiatieven anderzijds. Daartoe worden contacten gezocht met nationale en internationale (karto)grafisch ontwerpers, terwijl een centraal punt wordt ingesteld alwaar relevant nieuws over het vakgebied wordt verzameld. Door de interactie tus- 62

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 64