KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT sen deze twee Vereiden kan het ont- werpproces voorzien worden van origi- nele, experimentele en esthetische impulsen. Een en ander is tijdens het werkgroepenoverleg in november 1994 toegelicht aan het NVK-bestuur en verte- genwoordigers van de werkgroepen. Er is in 1994 vooral gewerkt aan een goede basis voor een werkgroep Karto- grafie en Vormgeving. Het enthousias- me van de leden is groot, zodat er vele bruikbare ideeen voor activiteiten in 1995 ter tafel zijn gekomen. In het najaar van 1995 zal hoogstwaarschijn- lijk de eerste studie(mid)dag worden georganiseerd, met sprekers die vanuit hun niet-kartografische achtergrond hun kartografische activiteiten kunnen toelichten. Er wordt gedacht om samen met de werkgroep Kartografische Produktietechnieken een gezamenlijk dagprogramma op te stellen. Ten behoeve van de verankering, af- stemming en samenwerking binnen de NVK is afgesproken om op körte ter- mijn contacten te leggen met een aan- tal werkgroepen die op aanpalende gebieden actief zijn. F. van der Wel De werkgroep Kartografische Produktietechnieken (wkp) in 1994 Tijdens de lustrumviering van de NVK in 1993 heeft de werkgroep haar naam veranderd en heeft ze haar doelgroep aangepast. Dit werd noodzakelijk geacht in verband met een verdwijning van de reproduktie in de totale karto- grafie als instrument voor het kopieren van beeldgegevens in de traditionele kaartvervaardiging naar een digitaal verwerken van kaartgegevens. Meer technische aspecten dan reproduktie kwamen echter tijdens studiedagen niet of nauwelijks aan bod. Met het idee de gehele produktie van kartogra fische produkten te 'behandelen' werd de kiem gelegd voor de werkgroep zoals hij nu is: werkgroep Kartografische Produktietechnieken De doelgroep van de werkgroep bestaat uit: uitvoerende werknemers in de gehele kartografische produktie leidinggevend personeel verantwoor- delijk voor kaartproduktieprocessen onderwijzend personeel bezig met overdracht van kartografische ken- nis, zieh vooral richtend op produk- tielijnen studerenden, die belangstelling heb- ben voor de facetten van het kaart- vervaardigingsproces. De doelstellingen van de werkgroep zijn: het bijhouden en overdragen van kennis in de kartografische produk- tieprocessen in de ruimste zin van het woord het van tijd tot tijd verzorgen van excursies naar bedrijven die zieh bezig houden met kartografische produktie het geven van lezingen tijdens door andere werkgroepen georganiseerde studiedagen medewerking verlenen aan de orga- nisatie van grotere evenementen van de NVK het adviseren van anderen op het gebied van de produktieprocessen in de kartografie het schrijven van publikaties voor de NVK. De werkgroep Kartografische Produktie technieken heeft in juni 1994 in Rijssen KARTOtechi georganiseerd. De eerste stu- diedag met een nieuwe doelgroep en ver- anderde naam werd een dag waarbij het thema was gericht op gemeentekartering. Verschiliende gemeenten toonden mogelijkheden en onmogelijkheden ten aanzien van het in kaart brengen van gegevens. Een Sterke tendens is echter het verdwijnen van de stadskartografie. Deze ohtwikkeling lijkt definitieve vor- men aan te hebben genomen door ver- schillende factoren, waarvan de belang- rijkste het steeds verder teruglopende budget is. Vooral toen de digitale verwerking van gegevens werd gexntroduceerd is de kartografische component in de karte ring in veel gevallen verdwenen. Als enige stad in Nederland is Amsterdam zieh nog dusdanig bewust van de kar tografische kwaliteit dat ze nog een afdeling kartografie in haar organisatie bezit. Dit wil overigens niet zeggen dat er helemaal geen kartografie meer in de overige gemeenten wordt 'bedreven. Is er behoefte aan kartografische produk ten voor gemeenten, dan wordt in veel gevallen de produktie uitbesteed. In een aantal gevallen worden de kaarten gemaakt door niet-kartografen. Is dat 1995-XX1-2 het geval dan kan men duidelijk waar- nemen dat de kwaliteit, die zo gebrui- kelijk was, sterk te wensen overlaat. KARTOtech2 is de eerstvolgende studie- dag met als thema: visies op kaartrevisie. Deze studiedag toont een combinatie van theorie en praktijk en rieht zieh vooral op mensen met belangstelling voor de nieuwe uitgave van reeds bestaande maar te veranderen kaarten. In Hoofddorp zullen tevens hard.vare en Software worden getoond waarmee een en ander kan worden gerealiseerd. Voor de körnende jaren zal er verder worden gewerkt äan de organisatie van studiedagen met een verwachting dat er twee studiedagen per jaar kunnen worden gerealiseerd. J.F.M. van der Steen F0ROYAR BD 'StVT'TV WT ■£.2\ „«1 De werkgroep Automatisering in de Kartografie in 1994 De themadag van de werkgroep stond in 1994 in het teken van de elektronische atlas. Op 1 december hebben 82 deel- nemers naar een serie voordrachten over dit onderwerp kunnen luisteren. Zoals bij de themadagen van de werk groep gebruikelijk werd het onderwerp 's ochtends theoretisch toegelicht en stonden 's middags toepassingen cen- traal. Er werden verschillende voor- beelden gedemonstreerd. Met name kan de door de heer Arnberg gepresen- teerde Nationale Atlas van Zweden genoemd worden. Ook dit jaar waren de voordrachten schriftelijk op de dag zelf voor de deelnemers beschikbaar. Ze zijn alsnog verkrijgbaar als deel 12 uit de NVKpublikatiereeks. Begin 1994 ontstond het plan om de werkgroep als trekker te laten fungeren bij het maken van het National Report voor het ICA-congres in Barcelona (sep- tember 1995). Het idee was het maken van een CD-ROM met een profiel van kartografisch Nederland. Na het maken van een plan van aanpak bleek dit meer werk dan voorzien en op de relatief körte termijn was het voor de werkgroepleden onmogelijk voldoende tijd vrij te maken en de benodigde financien te werven. Er wordt nu gestreefd naar 1999. Om een en ander te kunnen realiseren 63

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 65