N.J. Bakker i995_XXI_2 de normale werkgroep-bijeenkomst ge dacht aan een speciale Workshop over generalisatie, direct voorafgaand aan het congres. De aandacht zou vooral moe- ten liggen op concrete onderzoeksresul- taten en jonge onderzoekers. N.J. Bakker KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT CTS CORREOS ica Commission on National and Regional Atlases in 1994 In 1994 heeft een aantal congressen plaatsgevonden waar leden van de com- missies bijdragen hebben geleverd. Ten einde de produktie van elektroni sche atlassen in Noord-Amerika te pro- moten, is er een speciale sessie aan ge- wijd tijdens de ACSM/ASPRS-conferentie in Reno, Nevada in 1994. Een van de conclusies luidde dat het met de huidige technische voorzieningen mogelijk is basiskaarten en brongegevens in digita le vorm op CD-ROM te zetten. Samen met thematische gegevens, welke beschikbaar zijn via Internet, en beschikbare gebrui- kers-instructies, vormen deze gegevens een basis voor een nieuw soort elektroni sche atlassen. Standaardisatie en natio naal beleid zijn nodig om deze data-sets beschikbaar te stellen. De papers van deze bijeenkomst zijn beschikbaar in de vorm van een speciaal nummer van Cartographic Perspectives uitgegeven door de North American Cartographic Society (nummer 2.0, winter 1995) met bijdragen van Bengt Rystedt (voorzitter van de commissie), Ferjan Ormeling (New forms, concepts, and structures for European national atlases), C. Peter Keller, Ute J. Dymon, Richard M. Smith Thomas Parker en Joel L. Morrison. Tijdens de ICA-conferentie te Barcelona 1995 zal een reguliere bijeenkomst van de commissie plaatsvinden. De iCA-commissie Map Production Technology in 1994 Voor de commissie is 1994 een actief jaar geweest, zeker als kan worden ver- geleken met eerdere jaren. Was het een aantal jaren hiervoor een moeizaam in beweging zettende commissie, 1994 bracht een veel assertievere commissie, mede dankzij de activiteiten die waren opgezet en die de commissie verplicht- ten en nog verplichten om woorden in daden om te zetten. De commissie was zeer actief bij een internationaal Seminar in Turkije met als titel Teaching conventional to Digital map production lines and new trends in Carto- graphy. Samen met de Commission on Education and Training werd een 1993 een intensief programma opgesteld dat van 11-17 april 1994 moest worden uitge- voerd. Beide commissies hebben op een- drachtige wijze een succesvol verlopen seminar ervaren dat vooral door Turkse deelnemers werd gevolgd. Er waren verschillende gastsprekers uit- genodigd, maar vooral de leden uit beide commissies waren de lecturers die middels een combinatie van theorie en praktijk een stroom van informatie aan de deelnemers overdroegen. Neder- landse vertegenwoordigers die actief betrokken waren bij de organisatie van het internationale seminar waren Ferjan Ormeling en Sjef van der Steen, terwijl Olev Koop en beide eerder genoemde personen taken hadden bij de informa- tie-overdracht. Er kan worden terugge- zien op een goed verlopen week niet in het minst door onze Turkse collega, Neda Ulugtekin (voormalig ITC-stu- dente) en haar echtgenoot Selim, die de typisch Turkse logistieke zaken meer dan voortreffelijk regelde. Evaluerend op dit seminar hebben beide commissies gesteld dat eenzelfde seminar eiders kan worden georganiseerd. En inmiddels kan er worden gesteld dat er thans verzoeken tot organisatie van een soortgelijk seminar liggen in Belize (Centraal Amerika), Kenya (Afrika) en Malaysia (Azie). Indien een en ander kan worden gerealiseerd mag worden ver wacht dat er ieder jaar een internatio- naal-regionaal kartografisch seminar wordt uitgevoerd in verschillende regios van de wereld. De commissie on Map Production Technology is verder bij elkaar gekomen in hetTsjechische Praag in September. Ze was er te gast bij de Technical University of Praha alwaar een viertal dagen discussies en excursies waren georganiseerd. De com- missievergadering werd goed bezocht en 00k de uitkomst van de commissie mag bemoedigend worden genoemd. Het Compendium on Cartographic Tech- niques wordt deels herzien (onderwerpen m.b.t. de conventionele technieken) en verder aangevuld met een compleet nieuw deel (de digitale technieken). Een plan is opgesteld en een tijdsplan- ning begeleidt de door de commissie opgezette ideeen. Een en ander moet leiden tot een ver- nieuwd Compendium dat naar wij ho- pen in 1997 kan worden gerealiseerd. Om echter vertraging te voorkomen wil de commissie de potentiele onderwerpen als module laten vervaardigen zodat auteurs niet te veel op elkaar hoeven te wachten en het Compendium eventueel in delen kan worden uitgevoerd. Een verdere taak is de publikatie van de nieuwe reeks stroomdiagrammen, die door de ICA-commissie is gerealiseerd in samenwerking met het ITC. De voorlopi- ge standaard zoals nu is uitgekristalliseerd middels diverse testen door verschillende instituten moet in deze publikatie wor den beschreven en uitgegeven tijdens de ICA-conferentie in Barcelona 1995. Tijdens de conferentie in Barcelona zal de commissie een paper geven met de titel A Cartographic production/teaching and managing Standard to control map- ping projects. De trend die vorig jaar werd ingezet met betrekking tot vermeerdering van activiteiten van de commissie is dit jaar doorgetrokken en verwacht mag wor den dat deze trend worden voortgezet in de körnende jaren. J.F.M. van der Steen De ICA-commissie Map and Spatial Data Use in 1994 De commissie Map and Spatial Data Use was in 1994 niet in de gelegenheid om min of meer voltallig bij elkaar te komen; de meeste contacten verliepen via de (al dan niet elektronische) post. Op die manier werd door enkele leden van de commissie (waaronder onderge- tekende) ?en voorstel geformuleerd voor de structuur en inhoud van een publikatie over Map and spatial data use at the end of the Century. Deze publikatie zou moeten bestaan uit drie delen: I. De rol van kaarten bij het gebruik van ruimtelijke gegevens 66 siomAling I sroKCE 2cro Ar rträyj OYAH BD F0R

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 68