I995_xxi'2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ten voor en door Steden zou wat hem betreft best wat meer aandacht mögen krijgen. De studiedag werd met opzet in het oosten van het land gehouden. De tweede studiedag betrof een onder- werp dat nauwelijks in het kartogra- fisch woordenboek aan de orde komt, te weten kaartrevisie. Yoor dit jaar wordt voor eind oktober een, mogelijk dubbele, studiedag voor- zien samen met de werkgroep Karto- grafie en Vormgeving. De afgevaardigde van de werkgroep Geschiedenis van de Kartografle, Hameleers, meldde dat in 1994 een stu diedag werd gewijd aan Mercator met een bezoek aan de tentoonstelling in St. Nikiaas. De studiedag trok 37 deel- nemers. In het najaar werd een middag georganiseerd rond Frederik de Wit met circa 60 deelnemers. Overigens was de deelname van NVK-leden be- droevend laag. Voor 1995 Staat een bezoek gepland aan het Rijksarchief van Noord-Holland op 12 mei. Er zijn plannen voor een stu diedag in het najaar over de geschiede nis van de thematische kartografie. In reactie op deze toelichting merkte Russchen op dat voor de studiedagen van de werkgroep niet alle leden een uitnodiging hebben ontvangen. Dit was in het verleden wel afgesproken. Ormeling senior vroeg zieh af of er con- tact is geweest met de Mercator-ten- toonstelling in Duisburg. De Neder- landstalige teksten waren namelijk niet altijd even geslaagd. Van der Krogt dacht dat er geen contacten zijn ge weest. Ormeling junior informeerde de vergadering dat het bestuur wel verte- genwoordigd is geweest bij de voorbe- reiding van deze tentoonstelling. Van der Schans vroeg zieh af of de ten toonstelling vermeld heeft gestaan in de Agenda in het Kartografisch Tijdschrift. De KT-redactie zal dit nagaan. Van Elzakker berichtte dat de werkgroep Kaartgebruik nog steeds in oprichting is. Hij denkt aan een kern-werkgroep bestaande uit kartografen in combinatie met projectgroepen met kaartgebrui- kers. Een eerste projectgroep rond het gebruik van fietskaarten Staat op Stapel. Iedereen die mee wil werken wordt van harte uitgenodigd om contact op te nemen. Voorzitter Hoogendoorn-Beks bena- drukte dat het bestuur de initiatieven van harte ondersteunt. Er is veronder- steld behoefte te zijn aan deze activitei- ten. Geudeke meldde zieh ter vergade ring aan om mee te doen aan de projectgroep. De afgevaardigde van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek, Ormeling junior, berichtte dat de activiteiten zieh concentreerden op de onderzoeksdag en de OGCU-cursussen, waarvan een apart verslag van de begeleidingscom- missie beschikbaar is. OGCU Staat voor 'Opleidingen Grafische en Commu- nicatie industrie Utrecht'. Verroen gaf in zijn toelichting op dit verslag aan verheugd te zijn over de OGCU-cursussen. Inmiddels zijn twee cursussen afgerond. De deelnemers krijgen een bewijs van deelname of een getuigschrift. In het voorjaar wordt de cursus op HBO-niveau gegeven, in het najaar op MBO-niveau. De belangstel- ling komt vooral van de provinciale kartografische bureaus, maar 00k van het bedrijfsleven. De Universiteit van Utrecht heeft voor de cursus een com- puterzaal beschikbaar gesteld. Het niveau van de cursisten verschilt onder- ling nogal sterk. Vanwege de belasting van de docenten wordt de cursus met ingang van dit jaar nog maar eenmaal per jaar gegeven in de periode januari - juni. Het ene jaar op HBO-niveau, het andere jaar op MBO-niveau. Voorzitter Hoogendoorn-Beks gaf te kennen bijzonder blij te zijn dat de cur sus een groot succes is. Russchen vroeg zieh af of de PBNA-cursus nu echt afgelopen is. Hierop antwoord- de Verroen dat de inschrijving in juli 1993 is gestopt. In 1997 zijn de laatste examens en is het definitief afgelopen. Kraak van de werkgroep Automatisering in de Kartografie maakte in zijn toe lichting op het verslag de nieuwe naam van de werkgroep bekend: 'Werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie'. Van Elzakker vroeg zieh vervolgens af of de werkgroep Kartografie en Vorm geving met deze nieuwe naam uit de voeten kan. Benjaminse antwoordde dat hij er van uit gaat dat het accent bij de werkgroep Nieuwe Visualisatie Techno logie ligt op de technologie. Smits meldde de vergadering dat bij de werkgroep Kaartbeheer het afgelopen jaar weinig is gebeurd. De leden had- den weinig gelegenheid tijd aan de werkgroep te besteden. Er is geen jaar- verslag gemaakt. Op 18 mei aanstaande vindt bij de Koninklijke Bibliotheek een studiedag plaats over geautomati- seerde optische beeldopslag. Hiervoor is veel belangstelling. De studiedag zal wellicht tweemaal worden gehouden. De werkgroep zal evalueren of er nog mensen te vinden zijn die willen bij- dragen aan de activiteiten van de werk groep. Van der Wel van de nieuwe Werkgroep Kartografie en Vormgeving berichtte de vergadering dat de doelstellingen van de werkgroep in het NVK-adres- boek staan vermeld. De werkgroep rieht zieh niet op de technieken, maar op creativiteit, originaliteit en invloe- den van buiten de kartografie. De werkgroep wil intermediair zijn tussen deze werelden. Eerste concrete activiteit is de geza- menlijke studiedag met de werkgroep Kartografische Produktietechnieken, waarvoor sprekers van buiten de karto grafie zullen worden uitgenodigd. In reactie hierop gaf Geudeke aan dat het voor de identiteit van een nieuwe werkgroep niet goed is om direct samen met een andere werkgroep naar buiten te treden. Hierop gaf de Van der Wel aan dat in het najaar al veel studiedagen worden georganiseerd. Nog een studie dag extra erbij gaat ten koste van de deelname. Combinatie vindt plaats om technische redenen. De heer Smeulders viel hem bij door te benadrukken dat er schaalvoordelen zijn om de nieuwe werkgroep op deze manier op weg te helpen. Op eigen kracht waren ze er nog niet aan toe geweest. Snabilie voegde hieraan toe dat het steeds moeilijker wordt een goede loka- tie te vinden voor studiedagen met mo- gelijkheden voor demonstraties en der- gelijke. De congrescentra zitten vaak lang van te voren vol. Russchen merkte vervolgens op dat het een traditie lijkt te worden om alle eve- nementen van de werkgroepen in het najaar te organiseren. Daar is geen en- kele noodzaak voor. De periode januari - juni wordt onvoldoende benut. Er zijn 12 maanden, maar nog lang geen 12 werkgroepen. In reactie hierop antwoordde de voor zitter dat dit een van de redenen is waarom overwogen wordt een alge- meen bestuur met een coördinerende taak op te richten. Smeulders benadrukte dat iedereen het in zijn of haar vrije tijd moet doen en het daarom voor en na vakantieperio- des altijd problematisch blijft. Van der Schans merkte op dat er een overlap zit tussen de werkgroepen Kartografische Produktietechnieken, Kartografie en Vormgeving en Nieuwe Visualisatie Technologie. Daarnaast 70

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 72