m BESPREKINGEN 77 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Allen, Philip, Atlas der atlassen: de kaartenmakers en hun wereldbeeld (red. Peter van der Krogt; vert. uit het Engels door Sophie Brinkman/Textcase, Groningen). Turnhout: Brepols Utrecht: Hes, 1993. III. Vert. van The atlas of atlases, London: Marschall, 1992. Met index. ISBN 90-6194-168-/ (Hes); ISBN 90-/2100-55-7 (Brepols). De Atlas der atlassen - oorspronkelijkThe Atlas of Atlases - is geen atlas in de kar- tografische, zo u wilt kartobibliografi- sche zin van het woord. Het is een plaat- werk rijk aan afbeeldingen van atlassen en daarvan deeluitmakende kaarten, prenten en versieringen. Het boek gaat uitsluitend over oude atlassen, begin nend bij de Ulm-editie van Ptolemaeus' Cosmographia uit 1482 en eindigend met de Times-atlas uit 1897. Alle afbeel dingen, 00k die van ongekleurde kaar ten, zijn in kleur afgebeeld. Een in vijf hoofdstukken ingedeelde tekst geeft een globaal overzicht van de ontwikkeling van de atlas van 'de klassieke en middel- eeuwse traditie' tot 'de moderne tijd'. De 45 afgebeelde atlassen gaan vergezeld van een beknopte tekst van 100 200 woor- den, gevolgd door een aantal van com- mentaar voorziene kaarten daaruit. Het werk wordt besloten met een register, waaraan een 'register van de kaarten' is toegevoegd, en een lijst van atlassen. De ruggegraat van het boek wordt gevormd door de zogenaamde Cadbury Collection, een collectie van atlassen die geschonken werd aan de Centrale Open- bare Bibliotheek van Birmingham door William Aldington Cadbury, een plaat- selijk industrieel en politicus. Hij werd geboren in 1867, zijn overlijdensjaar wordt niet genoemd. Het is een werkelijk fraaie collectie, die, naar de lijst achterin het werk te oordelen, bijna zeventig atlas sen van voor 1800 bevat. Van de atlassen na 1800 worden alleen de adassen die in het boek voorkomen opgesomd, twaalf in getal. Het boek hinkt mijns inziens op twee gedachten. Enerzijds, en dat komt dui- delijk tot uitdrukking, wil het een repre- sentatief beeld geven van de Cadbury- collectie, anderzijds poogt het een geschiedenis van de atlas te geven. En daar gaat het wringen. Hoe mooi de col lectie 00k mag zijn, zij is niet groot en evenwichtig genoeg ora een uitgebalan- ceerd expose van de geschiedenis van de atlas te dragen. Zo is de collectie bijvoor- beeld vrij rijk aan Ptolemaeus-atlassen, maar dat is nog geen reden om zo'n 20% van het boek aan Ptolemaeus te wijden. Daarentegen wordt slechts een steden- uitgave van voor 1800 besproken, name- lijk die van Braun en Hogenberg uit 1572, en dat weer naar verhouding te uit- gebreid. Dat er slechts een Atlas Minor van Mercator in de collectie voorkomt mag nog geen reden zijn het verschijnsel zakatlas praktisch te verwaarlozen. Sommige categorieen zoals hemelatlas sen ontbreken geheel. De opkomst van de thematische kartografie in de 19c eeuw en daarop volgend de eerste natio nale atlassen lijken geheel aan de aan- dacht van de samenstellers voorbijgegaan te zijn. De voor de hand liggende namen van Heinrich Berghaus en Keith Johnston die ik in dat verband zocht staan ge'indexeerd op pagina 141 maar treffen we aan op pagina 142. Hun atlas sen worden vrij terloops genoemd maar niet echt behandeld of afgebeeld. Zo is er nog een scala van andere thematische atlassen denkbaar. Ik vraag me af waarom de oorspronkelij- ke titel van deze publikatie niet letterlijk vertaald is. Atlas van atlassen vind ik eigenlijk beter passen dan Atlas der atlas sen. Ten eerste lijkt de gebruikte titel een algemene presentatie en bespreking te beloven van (de geschiedenis van) het verschijnsel atlas. Vervolgens wekt deze titel bij mij de associatie op te maken te hebben met een soort superatlas. Ook de gebruikte ondertitel vind ik trouwens onvoldoende om duidelijk te maken dat we te maken hebben met een boek over een aantal oude atlassen. Zelfs de geschiedenis van de moderne atlas komt nog uiterst gebrekkig aan de orde. Het boek is heel mooi en zichtbaar met veel zorg samengesteld. De kwaliteit van de afbeeldingen is onberispelijk. Toch bekruipt me bij het doorbladeren van de plaatjes af en toe het gevoel van: 'te veel van het goede'. Nu en dan een welgeko- zen zwart/wit afbeelding en wat minder afbeeldingen op een pagina zouden een weldadige rust in de drukke lay-out teweeg hebben gebracht. In haar voorwoord schrijft Patricia M. Coleman, directeur van de biblio theek, dat: dit boek over de atlascol- lectie van de Centrale Bibliotheek van Birmingham niet bedoeld is als een wetenschappelijk werk over de cartogra- fie en geografie, maar als een eerbetoon aan de boeken die de bibliotheek geluk- kig bezifDie opzet is zeker gelukt. De bibliotheek mag trots zijn op haar incu- nabele Ptolemaeus-uitgaven, de De Jode-atlassen uit 1578 en 1593 en haar Lafreri-atlas om er nog maar eens een paar te noemen. Misschien kijk ik te veel vanuit de pro- fessionele hoek naar dit werk, maar ook een breed publiek, waarop deze publika tie duidelijk mikt, mag niet onderschat worden en heeft recht op enige verant- woording van bronnen en suggesties om wat meer over dit onderwerp te weten te komen. De auteur moet toch wat litera- tuur gebruikt hebben om zijn - soms erg beknopte - toelichtende teksten samen te stellen. Waarom wordt die literatuur niet genoemd in een körte bibliografie? Hoewel, juist een professioneel histo risch of modern kartograaf zou een der- gelijk boek ook zo graag als aardigheid cadeau krijgen of weggeven. En dat is nu precies waarvoor dit atlassen-kijkboek bij uitstek geschikt is. Werner Benjaminse, P. Onbegrensdfietsen van Amsterdam naar Rome. Deel 1: Maastricht-Basel. Amsterdam: Carto Studio, 1993. 36 losse kaarten in map met tekstboekje. Formaat 23 x 15 cm. ISBN 90-8014/8-1-8. Prijs f 35,-. Wanneer je kartograaf bent en je hobby fietsen is, dan kan het haast niet anders of je speelt wel eens met de gedachte om kaarten te maken die helemaal op het gebruik door fietsers zijn gericht. Paul Benjaminse heeft niet alleen met die gedachte gespeeld, hij heeft er ook werk van gemaakt. Van de route Amsterdam-Rome is het eerste deel, een traject van 600 kilome- ter van Maastricht tot Basel, gereed. Een tweede deel wordt beloofd in de loop van 1994 (is inmiddels versehenen, red.). De gids bestaat uit een routebeschrij- ving (66 pp.) en losse kaarten in full- color, te zamen opgeborgen in een plas- tic hoes. De 36 losse kaarten zitten samen met een meertalig legendablad in een mapje dat op de voor- en achterzij- de de gehele route laat zien met de uit- sneden van de verschillende deelkaarten. De routes die beschreven worden lopen over stille landwegen en over autovrije wegen. Erg steile hellingen komen niet voor, waardoor de routes geschikt zijn voor alle categorieen fietsers. Het tekst boekje geeft in een tiental hoofdstuk ken een beschrijving van de verschil lende landschappen op de route. Ook cultuur krijgt de nodige aandacht. Elk hoofdstuk wordt afgesloten met een lijst van accomodaties en, waar moge- lijk, met de adressen van de plaatselijke hetsenreparateurs. De kaarten zijn getekend op de schaal 1:100.000 en gedrukt (voor- en achter- zijde) op stevige losse bladen op een

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 79