i995-xxi_2 Rodei Foret Dom. de Ribeauville Rorschwihr^V lerghei Chäteau 5' Ulrich Ribeauville Bellenberg Fragment uit Onbegrensd fietsen van Am sterdam naar Rome. Deel i: Maastricht-Basel. formaat dat afgestemd is op de bestaan- de fietskaarthouders. De schaal is heel geschikt voor fietskaarten. De meeste details die voor de fietser van belang zijn worden vermeld, op een enkele uit- zondering na. In dat geval is in het bij- behorende tekstboekje aanvullende informatie gegeven. Onder elk kaartje Staat het profiel van de route, zodat de Fietser een goede indruk krijgt van de hoogteverschillen die overbrugd moeten worden. Veel informatie, voor zover die te achter- halen viel, is in de kaartjes verwerkt. Zo Staat er accomodatie op voor fietsers en natuurlijk waar zieh fietsenmakers bevin- den. Ook belangrijke bezienswaardighe- den worden niet vergeten. De kaartjes ogen niet alleen plezierig, maar ze zijn ook duidelijk en informatief. De achtergrond is in lichte tinten gehou- den waardoor de fietsroute, die in een oranje-rode kleur is getekend, goed opvalt. Subtiel detail is de lichtgrijze kleur die buiten het kaartbeeld gebruikt wordt. Elke kaart heeft een brede overlap met de aansluitende kaarten, zodat de fietser geen moeite heeft het aansluitende deel van de route te vinden. De typografie is goed leesbaar. Auto wegen zijn in grijs getekend, waardoor ze minder opvallen. Aan de signatuur van de spoorlijnen is te zien of er wel of geen fietsen met de trein vervoerd kunnen worden. De gebruikte Symbolen voor bezienswaardigheden en accomodaties vallen door hun kleine afmeting en zachte tinten jammer genoeg wat weg. Tussen de vele fietsroutekaarten die op de markt komen is Onbegrensd fietsen van Amsterdam naar Rome een verfris sende uitschieter. Nu eens geen opdruk op bestaande kaarten, maar een nieuw kaartontwerp, geheel toegesneden op het gebruik door fietsers. Een goed voorbeeld van 'hoe het ook kan...'. Met belangsteling kijk ik uit naar het twee- de deel van de route. G.W.], van Omme Veratiderend landschap. Opnieuw op reis met oude schoolplaten. Uitgave: Drents Museum, Assen; Nationaal Schoolmuseum, Rotterdam; ANWB, Den Haag, 1992. Redactie: Harry Schwing, Fred van den Beemt en Tijs van Raiten200 pp., 17 x 24 cm. ISBN90-70884-71-8. Prijs f 49,70 Met het boekje Veranderend landschap kan men, zoals de ondertitel zegt, op reis. Gewend als we zijn aan onderwijs met behulp van overheadsheets, diapre- sentaties, video en multi-media, zal men zieh moeilijk kunnen voorstellen dat het onderwijs vroeger met behulp van de in dit boekje afgebeelde wandplaten en een aanwijsstok werd gegeven. Hoewel tijden veranderen zullen er bij het lezen van dit boekje nostalgische gedachten opkomen en blikken wij terug naar een tijd die niet eens zo ver achter ons ligt (figuur 1). De serie 'schoolplaten' gemaakt tussen 1910 en 1920 geeft beeiden verspreid over geheel Nederland, die worden ver- geleken met recente foto's van dezelfde locaties. Het veranderde beeld is soms schokkend, vooral wanneer men met de vroegere situatie bekend is. Frag menten van kaarten van de Topogra- fische Dienst deels uitgegeven in het begin van deze eeuw, staan afgedrukt naast meer recente kaartfragmenten. De wandplaten van Schuiling en De Feijer, gemaakt door vooraanstaande schilders uit het begin van deze eeuw werden destijds uitgegeven door de firma NoordhofFte Groningen. Eigenlijk moet men dit boekje als reisgids ter hand nemen en de plaatsen bezoeken die er in genoemd worden om te zien wat er in driekwart eeuw veranderde in het land schap, en welke gevolgen dit had en heeft voor het landschap in het algemeen. Heel duidelijk is hier de omvorming van natuurlandschap naar cultuurlandschap te zien en de gevolgen voor de planologie en de ecologie. In de kartografie wordt dit tot uitdrukking gebracht. Historisch-geografisch gezien zijn de wandplaten en kaarten belangrijk omdat de groei van dorpen en Steden goed te vol- gen is. Voorbeelden geven de figuren 2 en 3. De fabrieksstad Enschede op het schil- KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT VERANDEREN Opnicuv. s op reis rae? oude keboolpl.uen ANW* Figuur 1. Veranderend landschap, titelpagina. derij van J.C.H. Heijenbrock (1916) heeft als herkenbaar object slechts de Gerefor- meerde kerk aan de Haaksbergerstraat. De grauwe schoorstenen met hun onge- zonde rook zijn verdwenen en de foto uit 1992 geeft een 'gezond' uitziend stads- beeld. In Enschede hebben vanzelfspre- kend de ondergang van de textielindustrie en de oorlogsomstandigheden bijgedragen aan deze verandering, evenals de verplaat- sing van aktiviteiten naar de buitenrand. De fragmenten van de topografische kaarten uit resp. 1922 en 1989 (figuur 4 en 5) spreken voor zieh. AI met al is dit boekje het lezen waard, en is het zeker een werk om niet alleen maar in de kast te bewaren. Chr.J. Snabilie Continental Handboek en Atlas voor Automobilisten en Motorwielrijders. Tweede druk. Hannover, 1914. 716pp. Hoewel de rubriek boekbesprekingen zieh normaliter bezighoudt met recen- telijk versehenen publikaties lijkt het verantwoord op deze regel een uitzon- dering te maken. Hierbij wordt derhal- ve de aandacht gevraagd voor een uit gave die ruim 80 jaar geleden, aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog, het licht zag. Ik had dit werk reeds lang op het 00g doch pas na een lange speur- tocht werd bij de reisboekhandel Bagage te Utrecht een antiquarisch exemplaar van deze uitgave gevonden. In 1913 verscheen de eerste bewerking in het Nederlands van het Continental Handbuch und Atlas für Automobilisten 78

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 80