m Ii i 79 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-2 Ln x im ifm Figuur 2. Enschede op een schilderij van J.C.H. Hesenbroek (1916). Figuur 3. Enschede in 1992. Figuur 4. Enschede op een topografische kaart uit 1922. Figuur 3. Enschede op een topografische kaart uit 1989. und Motorradfahrer. Het handboek waar- van reeds enige jaren Franse en Engelse versies in omloop waren, was een uitgave van de autobandenfabriek Continental te Hannover, destijds met 10.000 arbeiders en bekend als de Continental Caout- chouc und Gutta Percha Compagnie. Evenals haar Franse concurrent Michelin trachtte Continental door middel van deze activiteiten het toerisme te bevorde ren en daardoor indirect de verkoop van autobanden te stimuleren. Ten behoeve van deze doelstelling onderhield het bedrijf een speciale afdeling, de Touring Office, die zieh onderscheidde door des tijds geavaneeerde vormen van dienstverle- ning. Onder meer vervaardigde zij op aan- vraag van elke geplande autotocht reeds routekaarten met plaatsbeschrijving onder vermelding van zijwegen, niveauverschil- len, passen, douanestations enzovoort. De Service aan het opkomend automobi- lisme die in Duitsland en Frankrijk door bandenfabrieken werd verleend, werd in Nederland en Italie met toenemend suc- ces ontwikkeld door toeristenorganisaties zoals resp. de ANWB (1883), de KNAC (1898) en de Touring Club Italiano (1894). Van de Duitse editie van het Handboek werden in 6 jaren tijds 36.000 exempla- ren verkocht. De Nederlandse editie werd in een oplage van 5000 exemplaren gedrukt. Zij ging 00k zö vlot Over de toonbank dat een jaar later, dus in 1914, reeds een tweede druk werd gelanceerd. Aangenomen mag worden dat in de loop van 1914, het jaar waarin de Eerste Wereldoorlog uitbrak, de verkoop dras tisch zal zijn gedaald. Het Handboek bevat een grote rijkdom aan gegevens. Ruwweg valt de inhoud uiteen in een technisch, een internatio- naal en een nationaal deel. Het eerste deel bevat een reeks technische wenken voor aankomende automobilisten met nadruk op de onvolprezen eigenschappen van Continentalbanden en een lijst van Continental filialen en reparatiewerk- plaatsen in 15 landen. Interessant is het hoofdstuk "Waarmee elke automobiel resp. automobilist uitgerust moet zijn". Behalve nauwkeurige kaarten met cellu- loidhoes Voor gebruik bij stortregen' werd onder meer een luchtfles aangera- den die het inspannende oppompen van banden overbodig maakte, verder auto- kleding van gummistoffen vervaardigd door kleermakers van Continental en antislipmanchetten ter bevestiging om de banden bij sneeuw en ijs. Tenslotte werd de Continental gummizweep aanbevo- len, te leveren in lengten van 75 en 150 cm, die in geval van nood als wapen gebruikt kon worden. In het tweede deel wordt de Internatio-

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 81