Slotopmerkingen 91 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 die opgebouwd zijn uit een beperkte hoeveelheid statische beeiden die een- voudigweg na elkaar worden getoond (denk bijvoorbeeld aan de 'bewegende' METEOSAT-beelden in het journaal). Werkelijke temporele animaties, geba- seerd op een groot aantal satellietbeelden of afgeleide kaartprodukten en gebruik- makend van de dynamische variabelen, zijn ongetwijfeld in de nabije toekomst te verwachten. Ruimtelijke animaties gebaseerd op remote-sensing-data wor den onder meer al gebruikt in militaire toepassingen; zo beschikt de CIA over het computerprogramma Envision dat op basis van vele duizenden satellietbeel den en -foto's een Virtual reality video' van een nog onbekend gebied genereert, dat vervolgens interactief 'verkend' kan worden. Het gebruik van dynamische variabelen sluit aan op de exploratieve kracht van visualisatietechnieken; de filmische weergave van de ontwikkeling van een gebied maakt het mogelijk om patronen waar te nemen die anders grotendeels verhuld zouden blijven. Daar de hoe veelheid satellietbeelden in een animatie relatief beperkt is (een periode van 10 jaar, met 2 beeiden per jaar bijvoor beeld), is het denkbaar dat de situatie tussen de peildata gereconstrueerd wordt op basis van een 'interpolatiescenario', of dat een toekomstbeeld wordt gegene- reerd aan de hand van een 'extrapolaties- cenario'. Vooralsnog bevinden deze ont- wikkelingen zieh echter nog in een prematuur Stadium! Remote-sensing-data vormen in poten- tie een waardevol uitgangspunt voor kartografische produkten. Dit geldt met name voor de opnamen die aardobser- vatiesatellieten maken in het zichtbaar en infrarood licht. In het kader van het spatieel-temporeel onderzoek, dat naast de ruimtelijke en thematische aspecten van geografische objecten tevens hun onderlinge relatie in de tijd bestudeert, verdient het gebruik van remote-sen- sing-data een grotere hoeveelheid aan- dacht binnen de kartografie. Kartogra- fen worden immers geconfronteerd met de mogelijkheid om verschijnselen en Processen niet alleen ruimtelijk, maar 00k temporeel inzichtelijk te maken, dankzij de hoge frequentie waarmee de gegevens worden verzameld en de ont wikkeling van 4-dimensionale informa- tiesystemen (ruimte en tijd). De wijze waarop, en de snelheid waarmee een gebied verändert kan worden verbeeld door gebruik te maken van visualisatietechnieken. Behalve de grafische varia belen, zijn dynamische variabelen beschikbaar om informatie over een mogelijk veranderende omgeving op een effectieve en efficiente manier over te brengen. De verwerking van remote-sensing-data vergt echter de inbreng van specialistische kennis en het gebruik van specia le Software. Een deel van het kartografisch vakgebied rieht zieh reeds op het gebruik van satellietdata; het uitbreiden van deze 'image mapping' diseipline met een temporele compo- nent betekent een interessante samenwerking tussen remote sensing, kartografie en GIS. De inbreng van 'domain experts' hierin is niet te onderschatten; juist deze deskundigen kun- nen uitspraken doen over bijvoorbeeld de meest geschikte peildata (wanneer, hoeveel, welk interval) waarop de af te lei den veranderingsinformatie is gebaseerd. Het visualiseren van de dynamiek van een gebied steh de kar tografie in het algemeen voor een enorme uitdaging. Het gebruik van remote-sensing-data hierin draagt bovendien bij aan een ontwikkeling waarin 'satelliet kartografie' niet slechts wervend wordt gebruikt (of misbruikt?), maar waarin het beeldgebruik op een functionele wijze wordt nagestreefd. Literatuur [1] Denegre, J. (1994), Thematic mappingfrom satellite imagery. Oxford: Pergamon. [2] Muehrcke, P.C. J.O. Muehrcke (1992), Map Use. Reading, Analysis, Interpretation. Derde editie. Madison: J.P. Publi- cations. [3] Green, K., D. Kempka L. Lackey (1994), Using remote sensing to detect and monitor land-cover and land-use change. Photo- grammetric Engineering Remote Sensing, Vol. 60, No. 3. PP- 331-337- [4] Moen, J.P., F.J.M. van der Wel, J.T. de Smidt, L.L. Vels D.J. Harms (1991), Monitoring van heidevergrassing met behulp van remote sensing en een geografisch informatiesysteem (HEIMON). Rapport 91-12. Delft: Beleidscommissie Remote Sensing. 83 pp. [5] McDonald, R.A. (1995), CORONA: Success for space reconnais- sance, a look into the cold war, and a revolution for intelligence. Photogrammetric Engineering and Remote Sensing, Vol. 61, No. 6. pp. 689-720. [6] Paulsson, B. (1992), Urban applications of satellite remote sen sing and GIS analysis. Urban Management Programme Discus- sion Paper 9. New York: The World Bank. 60 pp. [7] Weber, C. (1994), Per-zone Classification of urban land cover for urban population estimation. In: Foody, G. P. Curran (ed.), Environmental remote sensing from regional to global scales. Chichester: Wiley Sons, pp. 142-148. [8] Barrett, E.C. L.F. Curtis (1992), lntroduction to environmen tal remote sensing. London: Chapman Hall. 426 pp. [9] Estes, J.E. G.A. Thorley (ed.) (1983), Manual of remote sen sing. Volume II: Interpretation and applications. Falls Church: American Society of Photogrammetry. [10] Moen, J.P. E.J. van Kootwijk (1995), Commercialisering van HEIMON. De marktpositie van het heidemonitoringsysteem HEI MON. Rapport 94-31. Delft: Beleidscommissie Remote Sensing. 34 PP- [11] Kraak, M.J. A.M. MacEachren (1994), Visualisation of the temporal component of spatial data. In: Waugh, T.C R.G. Healey (ed.), Proceedings ofthe Sixth International Symposium

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 101