Kartografische produktie van remote-sensing-beelden Integratie van remote-sensing-informatie in een kartografische boodschap Integratie: theoretische aspecten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 Teledetectie; beeldverwerking; overzicht Remote sensing; image processing; survey Teledetection; traitement d'images; etude TRHFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Bij het presenteren van remote-sensing- informatie, al dan niet gecombineerd met aanvullende geografische informatie, moet rekening gehouden worden met een aantal kartografische produktieregels om de bedoelingen van de kaartmaker goed over te brengen op de kaartgebrui- ker. In feite worden de ruwe remote-sen- sing-gegevens gei'ntegreerd in een karto grafische boodschap die slechts voor een uideg vatbaar is en dus misinterpretaties zoveel mogelijk uitsluit. De noodzaak hiertoe wordt ongetwijfeld door velen beaamd, maar te vaak beoordeelt men een dergelijke kartografische produktie toch als te omslachtig en duur, waardoor men uiteindelijk besluit tot een produkt dat veel te wensen overlaat. De methode die wordt toegepast bij de vakgroep Kartografie laat zien dat voor elke vorm van integratie van remote-sensing-infor matie in een kartografische boodschap wel degelijk een oplossing bestaat die bin nen een omgeving waar men met remo- te-sensing-apparatuur werkt vrijwel altijd voorhanden is. De methode gaat uit van het principe dat men eenvoudig en snel wil werken, dat er weinig kosten aan zijn verbonden ('low budget') en dat men er DTP-toepassingen mee kan uitvoeren (desk top publishing). De methode is goed bruikbaar bij een kartografische produktie in geringe oplage: zoals in onderwijs (practicum, veldwerk) of in onderzoek (snelle tussenresultaten om aanvullend veldwerk te ondersteunen, verslaglegging). DiBiase et al. [1] maken een onderscheid 4* Ir. R.M. Hootsmans is promovendus van de vakgroep Kartografie aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.115, 5508 TC Utrecht. Drs. B.J. Köbben is docent van de vakgroep Kartografie aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.115, 5508 TC Utrecht. in prive-domein en publiek domein (figuur 1): het prive- domein beperkt zieh tot de GIS-analist die de beschikking heeft over de ruwe gegevens en daarop allerlei experimentele bewer- kingen loslaat met als doel verkenning en het bevestigen dan wel verwerpen van een hypothese: tijdens dit proces vindt er interactie plaats tussen systeem en analist in de vorm van kar tografische tussenprodukten die het visuele denken van de ana list moeten ondersteunen. Pas daarna treedt het proces van visuele communicatie naar het publieke domein in werking: dergelijke kartografische produkten zijn eindprodukten en dienen een ondubbelzinnige boodschap uit te dragen omdat het binnen bereik komt van gebruikers voor wie het gehele verwerkingsproces een zwarte doos is. Het verwerken van ruwe remote-sensing-gegevens tot een kartografisch produkt kan theoretisch in drie resultaten wor den samengevat (figuur z): de image map, een visuele inte gratie en een analytische integratie. Image maps Voor een image map is slechts een bron nodig: het ruwe remote-sensing-beeld. Het doel van een image map is het ruwe beeld goed leesbaar, begrijpbaar en 'meet'baar (kwalita- tief en kwantitatief) te maken. De minimumeisen aan een image map zijn dat de remote-sensing-informatie geome trisch gecorrigeerd meetbaaris, dat het radiometrisch gecorrigeerd en gestretched is leesbaaren dat het kaartpro- dukt voorzien is van de meest essentiele kaartrandinformatie. Tot de kaartrandinformatie bij een remote-sensing-beeld behoren: titel, bron, legenda begrijpbaar coördinaten, toegepast coördinatenstelsel, schaal meetbaar speeifieke satellietgegevens zoals de sensor en de verwerkte satellietbanden (in feite de legenda: begrijpbaar) resolutie meetbaar toponiemen begrijpbaar De geometrische en radiometrische correcties duiden op het uitvoeren van fysieke conversies op het ruwe remote-sensing- beeld. De image map kan op zijn beurt een invoer zijn voor een visuele integratie. Visuele integratie Een visuele integratie is gebaseerd op meerdere bronnen (mini- maal twee). Het doel is het ruwe beeld beter interpreteerbaar en 93

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 103