I 1 GIS-analyse Eindgebruik VISUEEL DENKEN 1 VISUELE COMMUNICATIE A Nr-.. i995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Bevestiging jk ^Synthese Presentatie PRIVE DOMEIN PUBLIEK BEREIK Figuur I. Onderscheid tussen prive-domein en publiek domein bij geografische visualisatie naar Dibiase et al. co). Analytische integratie Een analytische integratie is eveneens gebaseerd op meerdere geografische gegevensbronnen. Het doel is echter om geheel 'nieuwe' informatie af te lei den: de attribuutgegevens van de bron- nen worden conceptueel gecombineerd waarbij allerlei voorwaardelijke relaties de gegevens in het eindprodukt bepa len. De eisen aan een analytische inte gratie zijn: een overeenkomstige projectie en schaal van de verschillende gegevens bronnen; de attribuutwaarden van de verschil lende bronnen dienen conceptueel vergelijkbaar te zijn (zie onder de kwa- liteit van de integratie). bruikbaar te maken, alsmede het remote-sensing-beeld als ondersteuning voor andere geografische informatie te gebrui- ken. Feitelijk worden de bronnen alleen visueel gecombineerd; met andere woorden: bestaande informatie wordt in een karto- grafisch produkt samengevoegd. De eisen aan een visuele inte gratie zijn: een overeenkomstige projectie en schaal van de verschillen de gegevensbronnen; de garantie van beeldvorming, waartoe basisregels uit de gra fische grammatica toegepast moeten worden (visuele varia- belen en waarnemingseigenschappen, hierarchie en con- trast) De geometrische en radiometrische correcties duiden op het uitvoeren van fysieke conversies op gegevens uit de verschil lende bronnen. Een visuele integratie kan weer invoer zijn voor een nieuwe visuele of analytische integratie. In het voor- beeld (figuur 3) wordt een classificatieresultaat visueel gepro- jecteerd over een nauwkeurigheidsindex dat als virtueel hoogtemodel is afgebeeld: hiervoor is het uitvoeren van een fysieke conversie op de geometrie van beide bestanden vol- doende. /I Top. kaart/ RS-beeld RS-beeld jj RS-beeld Geo-info geometrische verwerking Top. kaart Image map geometrische verwerking Geo-info Visuele integratie j geometrische j J en attribuut I verwerking .Analytische integratie Figuur 2. Schematische integratie van remote-sensing- beeld in een kartografische boodschap. Figuur 3. Presentatie van classificatienauw- middel van een visuele integratie. De geometrische en radiometrische correcties duiden op het uitvoeren van fysieke conversies op gegevens uit de verschillende bronnen, terwijl de attri buutwaarden via conceptuele conver sies gelijkwaardig worden gemaakt. Een analytische integratie kan weer invoer zijn voor een nieuwe visuele of analyti sche integratie. Figuur 4 toont een ana lytische integratie waarbij een classifica tieresultaat, afkomstig van een remote- sensing-beeld, gecombineerd wordt met een bestand met perceelsinforma- tie: het resultaat is een opgeschoonde Classificatieresultaat Nauwkeurigheidsindex in 3D Integratie classificatieresultaat en nauwkeurigheidsindex class A ^3 class B class C 94

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 104