KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF personalia Dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden Met ingang van i juni 1995 is mw. drs. W.J.M. Hoogendoorn-Beks (Wallie) benoemd tot (fulltime) adjunct-inspec- teur Planvorming bij de dienst Landin richting en Beheer Landbouwgronden (LBL, voorheen de Landinrichtings- dienst en de Dienst Beheer Landbouw gronden). Tot die datum bekleedde zij deels de functies hoofd van de afdeling Kartografie en adjunct-inspecteur Plan vorming. Met ingang van diezelfde datum is drs. J.H. Heuvelmans (Jef) benoemd tot waarnemend hoofd van de afdeling Kartografie. Daarvoor was hij kartogra- fisch automatiserings-specialist bij de afdeling Kartografie. Daarnaast was hij belast met waarneming van het hoofd van de afdeling. berichten Topografische Dienst maakt McSharry-kaarten De Dienst Uitvoering Regelingen (DUR), onderdeel van het Ministerie van LNV heeft de Topografische Dienst Nederland (TDN) opdracht gegeven om van het gehele Nederlandse grondge- bied geografische bestanden en bijbe- horende perceelskaarten te maken. Deze bestanden en kaarten vormen een belangrijk onderdeel van het systeem van DUR, dat is ontworpen voor de ver- werking en controle van de EU-subsi- dieaanvragen (McSharry-regeling) van agrariers. De bestanden en kaarten worden ver- vaardigd op basis van TOPiovector. Van ieder topografisch perceel wordt een uniek perceelsnummer en de bijbeho- rende oppervlakte bepaald. Deze gege- vens worden bij DUR opgenomen in een database. De perceelsnummers worden in kleur over de topografische kaart 1:10.000 gedrukt. Bij iedere sub- sidieaanvraag moet de agrarier zijn gewassen aangeven op deze kaart en de perceelsnummers opgeven. In verband met de körte realisatietijd heeft TDN een deel van werkzaamheden via een EU- aanbestedingsprocedure gegund aan CCE-LUM in Eindhoven, Heidemij Advies in Arnhem en het Hongaarse Geometria. Het plotwerk gebeurt deels bij TDN en deels bij ESP in Hoofddorp. De kaarten worden door TDN gedrukt. Eind dit jaar zullen de kaarten van heel Nederland gereed zijn. Daarna zullen de perceelskaarten jaar- lijks worden geactualiseerd op basis van TOPiovector-updates. A.J. Klijnjan Hoogten van Nederland worden opnieuw vastgesteld In juli van dit jaar is officieel de Vijfde Nauwkeurigheidswaterpassing van Start gegaan. Eens in de vijfentwintig jaar steh de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat de hoogte van een groot aantal meetpunten in Nederland opnieuw vast. Als referentievlak dient het Normaal Amsterdams Peil, dat ongeveer op dezelfde hoogte ligt als gemiddeld zeeniveau. De Vierde Nauwkeurigheidswaterpassing dateer- de uit 1965-1978. Hernieuwde metin- gen zijn nodig omdat enerzijds de zee- spiegel geleidelijk stijgt, terwijl anderzijds grote delen van Nederland aan een langzame daling onderhevig zijn. De daling is voor een deel het gevolg van menselijke activiteiten - zo veroorzaken gaswinningen en inpolde- ringen bodemdaling - maar 00k geolo gische processen speien een rol: het westen kantelt ten opzicht van het 00s- ten van ons land langzaam naar bene- den. Het laagste punt van Nederland bevindt zieh nu in Nieuwerkerk aan de IJssel: 6,74 m beneden NAP. Nauwkeu- rige hoogtemeting is voor allerlei toe- passingen van belang. Er wordt gebruik gemaakt van digitale waterpassing, van hydrostatische metingen vanaP een schip, van satelliethoogtemeting met behulp van een GPS-systeem en van metingen van verschillen in zwaarte- kracht van de aarde (gravimetrie). Het totale net bestaat uit zo'n 50.000 peil merken in gebouwen en bruggen, 250 ondergrondse merken op zuilen die in het pleistocene zand rüsten en een serie peilschalen in het water verspreid over Nederland. Eind 1998 moeten alle meetresultaten binnen zijn. Het NAP- net is dan volledig geactualiseerd. C.A. Blok Britse Ordnance Survey wint zaak over auteursrechten De auteursrechten op produkten van de Britse instelling die verantwoorde- lijk is voor de topografische informatie- voorziening, de Ordnance Survey (OS), zijn beschermd door een Besluit op Auteursrechten, Ontwerpen en Paten ten, dat uit 1988 dateert. De OS ziet erop toe dat die rechten worden gewaarborgd omdat haar produkten een commerciele waarde hebben. Daarnaast voelt ze zieh verplicht ten opzichte van de vele vergunninghou- ders van haar produkten, die schade kunnen ondervinden van diefstal en oneerlijke concurrentie. Eind 1994 werden in dat kader twee bedrijven die toeristenkaarten uitgaven onder de loep genomen. Een firma heeft toege- geven de rechten geschonden te heb ben, en zal genoegdoening in financie- le zin geven. Bij de andere firma is overgegaan tot huiszoeking voor het verzamelen van bewijslast. Daaruit bleek dat er niet alleen materiaal van de OS, maar 00k materiaal van vergun- ninghouders van de OS, tevens concur- renten van de betreffende firma, gebruikt werd. In 1995 vond een hoor- zitting plaats voor het Hoog Gerechtshof. Het bedrijf werd veroor- deeld tot het betalen van alle kosten en schade, en verdere publikaties werden verboden. Deze uitspraak zal met instemming worden begroet door degenen die zieh zorgen maken over de bescherming van het intellectuele eigendom van geografische informatie in analoge en digitale vorm. (Met dank aan ir. J. van der Linde van de Topografische Dienst.) C.A. Blok Mw. Jorritsma minister van Verkeer en Waterstaat) met GPS-ontvanger bij de start van de vijfde Nauwkeurigheids waterpassing. (Foto: A.M. den Boer) 99

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 109