Een oud-redactievoorzitter en een nieuwe rubriek REDACTIONEEL Afscheid van een redactie-voorzitter 1TR0UIMPF4F ITRON 2 fr 4 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In de i39e vergadering van de redaccie van het Kartografisch Tijdschrift (KT), op i februari 1995, deelde Ferjan Ormeling mee dat hij zieh terug trok uit de redactie omdat hij als voor- zitter van de NVK was gevraagd. De redactieleden keken elkaar wat verbijsterd aan: hoe moest het nu verder? Wij realiseerden ons dat Ferjan langer dan wie 00k redacteur was geweest. Hoe lang precies werd pas duidelijk na enig onderzoek. In het colofon van het eerste KT-nummer in 1975 Staat hij al vermeld. De voorlopers van het huidige tijdschrift waren Kaartbulletin en Kartografie, Mededelingen van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijks- kundig Genootschap, dat als overdruk van het Geograftsch Tijdschrift apart werd verspreid. In deze laatste periodiek wordt hij voor het eerst als lid van de sub-redactiecommissie 'Kartografie' genoemd in nummer 47 uit 1969. Hij is dus ruim vijfentwintig jaar redacteur geweest, en in die periode verscheen Kartografie 22 keer en het Kartografisch Tijdschrift 83 maal. Deze indrukwekkende aantallen vormen een moei- lijk te evenaren record! Hoe groot zijn bijdrage aan de tijdschriften is geweest in deze lange periode wordt pas goed duidelijk na het doorkijken van de verschillende jaargangen. Zijn naam is zonder meer de meest voorkomende: als auteur van artikelen over de meest uiteenlopende thema's - varierend van 'De hondenkaart van Nieuwegein tot 'Richtingen in de theorie van de kartografie' - maar 00k als verslaggever van kartografendagen, studieda- gen en conferenties, als berichtgever uit het buitenland en als recensent. Opvallend is de stuwende kracht die van hem uit- gaat. Hij signaleert belangrijke zaken vaak als eerste, hij zet nieuwe dingen in gang en stimuleert anderen. In de periode waarin Ferjan in de redactie heeft gezeten heeft hij er, samen met de andere redactieleden, voor gezorgd dat het KT in kar tografisch en grafisch opzicht in de loop van de tijd aantrek- kelijker geworden is. Het insluiten van bijlagen is standaard geworden. Ook inhoudelijk hebben de KT's van nu heel wat te bieden. Dat blijkt onder meer uit het aantal artikelen en de variatie daarin in vergelijking met de beginperiode. De huidige redactie heeft dan ook gemeend KT 1995.XXI.3 te moeten opdragen aan Ferjan Ormeling als blijk van waarde- ring voor zijn geweidige bijdrage. Ze heeft daartoe enige mensen die in Kartografie- of AT-verband met hem hebben samengewerkt (oud-)leden van de redactie en een verte- genwoordiger van de Redactieraad - benaderd met de vraag om een tocht te maken längs de tijdschriften uit de 'Ferjan- periode', en om over hun bevindingen ten aanzien van een deelgebied een bijdrage te schrijven. Het resultaat levert een gevarieerd nummer op. De spits wordt afgebeten door dege- ne die Ferjan destijds in de redactie gehaald heeft, prof. dr. ir. C. Koeman. Enkele andere bijdragen hebben eveneens spe- eifiek betrekking op Ferjan Ormeling. In de meeste artikelen gaat het echter om de ontwikkelingen die op een onderdeel van het vakgebied hebben plaats gevonden in de betreffende periode, en de wijze waarop dat in de tijdschriften tot uiting is gekomen. Een bijzondere bijdrage komt van een beeidend kunstenaar. Als kartografen weten we dat het maken van goede kaarten een kunst is, niet alleen vanwege de technische aspecten en de afstemming op het gebruik, ook artistieke overwegingen speien een rol. Aan de andere kant zijn er ook kunstenaars die de kaart als inspiratiebron of uitdrukkings- vorm gebruiken in hun werk. Een voorbeeld daarvan is Jeroen van Westen. In een filosofisch getint stuk legt hij uit wat zijn visie is op kaarten. Als illustratie daarvan presenteert hij tevens een 'Atlas' als bijlage bij dit KT. In de figuur Atlas

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 10