i995-XXI_3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Studiedag NVK-werkgroep Geschiedenis van de Kartografie Op 24 november 1995 wordt de jaarlijk- se studiedag van de werkgroep Geschie denis van de Kartografie van de Neder- landse Vereniging voor Kartografie gehouden. De studiedag zal plaatsvinden bij de Universiteit Utrecht. Er is dit keer niet gekozen voor een thematische stu diedag zoals vorige jaren. De sprekers zullen een lezing houden over een aspect van hun eigen onderzoek of werkzaam- heden. Het programma is nog niet definitief, maar de volgende personen hebben hun medewerking toegezegd: Marcel van den Broecke (over de ver- schillende staten en platen van Ortelius- kaarten), Peter van der Krogt (aspecten van de I7e-eeuwse atlasproduktie), Ferjan Ormeling (mogelijk over de ont- wikkeling van de thematische kartogra fie), Jan Smits (over kaarrverzamelingen) en Dirk de Vries (over een bijzondere kaart van het Heilig Land). Na afloop is er gelegenheid bijzondere kaarten en atlassen uit de collectie van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht te bekijken. De deelnamekosten bedragen inclusief de lunch 30,-. Informatie: tel. 030 - 2532052 of 030 - 2534341- M. Hameleers Onderwijsdag In plaats van de jaarlijkse onderzoeks- dag organiseert de NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek dit jaar een onderwijsdag, gewijd aan Kartografie en GIS-onderwijs. Dat gebeurt in samen- werking met NEXPRI, dat op dezelfde dag en lokatie haar jaarlijkse presenta- tie verzorgt. De onderwijsdag zal gehouden worden op 8 december in de Uithof, Transi- torium II, Heidelberglaan 2. Organisa tie: Faculteit Ruimtelijke Wetenschap pen, vakgroep Kartografie, mw. drs. M. Straus, tel. 030 - 253 43 41 ('s ochtends). F.J. Ormeling go Start met nieuwe cursus Tekeningen en prenten Op 9 januari 1996 Start bij de Stichting GO de cursus Tekeningen en prenten. Deze nieuwe cursus is bestemd voor beheerders van collecties prenten en tekeningen in musea, topografisch-his- torische atlassen, particuliere verzame- lingen en andere instellingen. De cursus beslaat in totaal 15 contactu- ren (3 lesdagen, I dag per week). Het cursusgeld bedraagt 750,- Informatie en opgave: Stichting GO, Celebesstraat 89, 2585 TG Den Haag, tel. 070 - 3512380, fax 070 - 3549789. Bestuur nvg gewijzigd Op de laatste ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) is de samenstelling van het NVG- bestuur gewijzigd. Voorzitter Paul van der Molen trad op de vergadering te Nijmegen af. Hij wordt opgevolgd door Jos Anneveld, in het dagelijks leven werkzaam als rayon-directeur bij Fugro- Inpark b.v. In december 1994 zag de secretaris Richard Witmer zieh door drukke werk- zaamheden genoodzaakt zijn funetie neer te leggen. Zijn funetie is waargeno- men door Werner ten Kate, die nu 00k tot secretaris is benoemd. W.E. ten Kate Stichting Onderzoeksproject Van Keulen Cartografie Begin 1995 is de Stichting Onder zoeksproject Van Keulen Cartografie opgericht. Doel van de stichting is het opsporen, onderzoeken en beschrijven van de handschriftkaarten van de firma Van Keulen, alsmede onderzoek te doen naar de genealogie en de geschie denis van het bedrijf. Johannes van Keulen vestigde zieh kort voor 1680 als kartograaf aan de Nieuwe Brugsteeg in Amsterdam. Met zijn zee- kaartboeken verkreeg hij grote bekend- heid en hij slaagde erin bedrijven van verschillende Amsterdamse concurren- ten op te kopen. In 1704 nam zoon Gerard de zaak over, die onder meer een aanzienlijk aantal fraaie handschrift kaarten maakte. In 1743 werd Gerards zoon Johannes II tot officieel kartograaf van de Verenigde Postindische Compag- /ihj/Ji-U a Hf jtj ernre /in Ii nie benoemd. De familie behield die funetie tot de opheffing van de Com- pagnie in 1799. Honderden handschriftkaarten van alle delen van de wereld werden getekend en bewaard in het pand aan de Nieuwe Brugsteeg. In de loop der jaren raakten deze kaarten verspreid. Ruim de helft van de circa 650 bekende exemplaren bevindt zieh nu in de Universiteits- bibliotheek te Leiden. Andere grote of kleine collecties worden bewaard in de Bibliotheca Angelica (Rome), de Staats bibliothek (Berlijn) en in verzamelingen in Amsterdam, Den Haag, Londen, Madrid, Parijs, Rio de Janeiro, Rotter dam, Utrecht en Wenen. Tot dusverre is er vanuit de wetenschap weinig aan- dacht besteed aan deze handschriftkaar ten en bestaat er geen gedegen onder zoek naar de genealogie van de Van Keulens en de geschiedenis van het bedrijf. Het Onderzoeksproject Van Keulen Cartografie zal zieh hiermee in de körnende zes jaar gaan bezighouden. Dit zal resulteren in een publikatie. Behalve de catalogus waarin alle kaarten worden beschreven en in kleur afge- beeld, zal dit boekwerk inleidingen bevatten over de betekenis van het kar- tografisch werk van de Van Keulens, de geschiedenis van het bedrijf en van de familie. Het project wordt uitgevoerd door vijf onderzoekers: drs. S.A.C. Dudok van Heel (Gemeente-archief Amsterdam), mw. drs. I.B. Jacobs (Maritiem Museum 'Prins Hendrik' Rotterdam), W.F.J. Mörzer Bruyns (Nederlands Scheep- vaartmuseum Amsterdam), prof. dr. G. Schilder (Universiteit van Utrecht) en drs. D. de Vries (Universiteitsbiblio- theek Leiden). I.B. Jacobs verslagen JEC-Congres Den Haag, 26-31 maart 1995 Onder het motto From research to appli- cation through Cooperation vond van 26- 31 maart 1995 de Joint European Con ference and Exhibition on Geographical Information plaats in het Haagse Con- grescentrum, een gezamenlijke onder- neming van de Europese AM/FM, EGIS en UDMS (Urban Data Management So ciety), dat alles onder de paraplu van EUROGI, het Europese GIS-platform. Het was een druk programma (waar de KT-redactie middels een vrijkaartje van de organisatie aan mocht deelnemen), in stijl geopend namens de Europese Unie en VROM en door Nancy Tosta, staff director van het Federal Geographical Data Commission in de Verenigde Staten. De conferentie was rond 7 'strömen' op- gebouwd (de aantallen aangekondigde papers staan er achter vermeld; redelijk want mensen kwamen niet opdagen); de 100

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 110