Provinciale Atlas Noord-Holland KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT wij kaartmateriaal aan. De naaxn Atlas gold in de i8e eeuw als verzamelnaam; verzamelingen zijn meestal onderge- bracht bij antiquairs. Aankoop van boeken, kaarten, prenten en tekeningen vindt nog steeds plaats, vaak ter completering van verzamelde kaartcollecties. De heer Brokken noem- de een paar voorbeelden van aankoop. Het materiaal wordt op aanvraag ter beschikking gesteld. Ook meldde hij de vernietigingen waar sommige gemeen- ten zieh destijds aan bezondigden omdat men geen notie van de waarde had. Hij hoopte in de toekomst meer aankopen te kunnen doen zodat belangrijk archief- en kaartmateriaal bewaard kan blijven. Enigszins trots kon hij melden dat ook de polderkaarten 1850-1943 toegankelijk gemaakt zijn en dat 25 griffiekaarten zijn beschreven. Er worden thans van alle bezittingen foto's gemaakt en de titelbeschrijvingen worden ingevoerd in een gegevensbe- stand. Hierna werd door de archiefbeheerster, Joke Terra, een lezing gehouden als voor- informatie voor de rondleiding die als afsluiting van de dag werd gegeven. Zij stond stil bij de archieven waaruit het kaartbezit is voortgekomen. Tevens gaf zij een toelichting op de manier van bewaren en conserveren van de archief- stukken en kaarten. Ook haar mening is dat beschrijven op de juiste wijze veel tijd vraagt, vooral ook omdat in het verleden de kaarten vaak siecht beschreven en van siechte kwaliteit zijn. Vaak kwamen ze na transport incompleet aan. Bijvoorbeeld een incomplete collectie van na 1823 waarvan nog steeds materiaal binnen- komt. Tijdens de rondleiding zou men er meer over te weten komen. Na de pauze een lezing van dr. H. Schoorl over zijn historisch-geografisch onderzoek met behulp van kaartmateriaal uit het archief De heer Schoorl memoreerde het belang van het archief bij zijn onderzoek. Zonder deze informatie had hij zijn boe ken niet kunnen schrijven. Hij haalde een aantal voorbeelden aan van materi aal met gegevens waar hij gebruik van maakte: waterschapsrapporten door schouten bijgehouden, bewaard geble- ven gei'llustreerde handschriftkaarten (1749, Noorderkwartier). Lange tijd had hij het archief doorgewerkt, soms was er een kaartbijlage, soms niet. De heer Schoorl toonde een groot aan tal voorbeelden van de door hem gebruikte kaarten en archiefstukken. Mooie tekeningen van o.a. Jan Peere- boom, landmeter in Hoorn (1792) die later stage liep bij de gemeente Ten Berghe. Bij de werken die hij hier in kaart moest brengen ontplooide hij zieh als vakman en kartograaf. Peereboom had zelfs het plan voor het in kaart brengen van de Zuiderzee met de juiste plaats voor de vuurtorens en de bakens. Later kreeg hij opdracht Terschelling en Vlieland in kaart te brengen waar geen gegevens beschikbaar waren. Kaarten en archiefstukken waren door de spre- ker tentoongesteld en het verbazing- wekkend goed gebleven materiaal en prachtig uitgevoerde werk werd aan- dachtig bekeken. De rondleiding door Joke Terra en me- dewerk(s)ters was zeer interessant. Het tijdrovende en geduld vragende werk van archivarissen en restaurateurs werd de bezoekers duidelijk. Bijzonder veel interesse werd getoond voor de geschil- derde kaart (verf op doek) van Hofstede de Harte-Camp van Maurits Walraven 1708 (erfenis van L. A. Springer, tuinar- chitect) en het kaartenboek van Delf- land-Schieland en Rijnland (begin 17c eeuw) met wapen van de dijkgraaf van Floris Balthasar (wijzigde de dijkgraaf dan wijzigde ook het wapen). Deze studiedag was goed voorbereid en voor de aanwezigen een attractieve dag. Jammer dat het aantal bezoekers wat magertjes was en dat er weinig gebruik gemaakt werd van de mogelijkheid om kennis te nemen van de achter ons lig- gende informatiebronnen en het oude kaartmateriaal, want het is zeker de moei- 1995-XX1-3 te waard om deze instelling te bezoeken. Bezoekadres: Rijksarchief in Noord- Holland, Kleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem, tel. 023- 5319525. Chr.], Snabilie rectificaties In het vorige nummer van het Karto- grafisch Tijdschrift is er iets mis gegaan met de advertenties. Op de witte strook van pagina 52 had u de advertentie van GTR moeten vinden. Per abuis is deze niet afgedrukt. Onze excuses hiervoor aan de adverteerder. In dit nummer maken we deze fout goed. Een andere fout betreft figuur 5 op pagina 45 in het artikel van L.H.P.M. Terhorst, Een kaart moet je ruirn zieri. Het rode en het groene beeld zijn niet op de juiste afstand van elkaar gedrukt, waardoor er met het rood-groene bril- letje geen ruimtelijk beeld wordt waar- genomen. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan. We raden u overigens aan het brilletje goed te bewaren. We ver- wachten niet nogmaals een exemplaar beschikbaar te krijgen wanneer we weer een dergelijke figuur willen afbeelden. de redactie netwerk Grafische Technieken van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat De afdeling Grafische Technieken van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat is verhuisd naar: Schieweg 99, 2627 AT Delft, Postbus 5090, 2600 GD Delft; tel. 015 - 2606060, fax Bedrijfsbureau: 015 - 625460, fax Electronic Publishing: 015 - 627458. Neroc Reprocart Per 1 juli 1995 heet de firma Reprocart Neroc Reprocart. Reprocart is nu een volledige dochter van Neroc. De dage- lijkse bedrijfsleiding ligt in handen van Bram Hoek voor wat betreft het com- merciele gedeelte en Udo Padding voor het operationele gedeelte. Organisatorisch valt Neroc Reprocart onder Neroc Rotterdam. Dick Versijde is algemeen directeur van Neroc Rotter dam, Jules Elekan commercieel direc teur. Het adres van Neroc Reprocart is niet 103

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 113