De nieuwe rubriek Kernkaternen 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 kunc u, zo u wilt, Ferjan Ormeling als dragende en stuwen- de kracht binnen de kartografische wereld zien. De bijdragen die hierboven zijn genoemd waren natuurlijk niet opgenomen in de reeds lang van tevoren gemaakte plan- ning van artikelen voor deze aflevering van het KT. Sommige van de wel geplande artikelen konden worden doorgescho- ven naar latere afleveringen. De redactie wilde u echter de bijdragen op het gebied van de remote sensing, die deels zijn gepresenteerd op de studiemiddag Kartografie en Remote Sensing op 21 maart 1995 in Utrecht, niet onthouden. U vindt ze dan 00k in dit nummer. Tot slot dankt de redactie Ferjan Ormeling voor zijn bijdra gen. Zij kan niet anders dan de wens uitspreken dat zijn ver- trek slechts van tijdelijke aard zal zijn. Bovendien hoopt ze dat hij gezien zijn centrale positie in de kartografische wereld, met velerlei contacten in binnen- en buitenland, onverminderd zal blijven bijdragen aan de informatievoor- ziening op het vakgebied. Mocht u zieh wel eens verwonderen over de toon of het niveau van het Kartografisch Tijdschrift, weet dan dat het ooit geboren is als een compromis: tussen het rijkelijk van voet- noten voorziene Kartografie, Mededelingen van de Kartogra fische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, en het Kaartbulletin. Flet eerste werd door pro- fessoren volgeschreven, en soms 00k door hun buitenlandse collegas, het andere werd gemaakt voor en door praktische kartografen. Toen de NVK zieh verzelfstandigde werd de luxe van twee verschillende tijdschriften te groot geacht, en wer den beide gecombineerd tot de formule die u al meer dan 20 jaar kent: het Kartografisch Tijdschrift, met bijdragen van een goed niveau maar in begrijpelijke taal, alleen in het Nederlands, met een behoorlijke nadruk op de illustraties. De bijdragen hoeven niet origineel te zijn, maar mögen 00k eiders eerder geplaatst zijn, of zijn vertaald, als ze maar rele vant worden geacht voor de leden van de NVK. En onder rele vant verstaan we vooral dat het om nieuwe ontwikkelingen moet gaan. De laatste tijd is aan dit beleid nog toegevoegd een grotere nadruk op een verzorgde typografie. Tenslotte beoefenen we een gralisch vak. Wanneer je tijdschriften combineert is er altijd het risico dat zinvolle onderdelen verloren gaan omdat er even niet goed wordt opgelet. Dat is 00k bij de eerder genoemde fusie gebeurd: een rubriek die we al bijna 25 jaar node missen is die welke ooit voor pas beginnende kartografen bedoeld was. In het derde nummer van Kaartbulletin (april 1962) begint ze, voor 'aankomende kartografen (d.i. vervaardigers van kaar- ten) auteur van de eerste zes afleveringen is het eerste ere- lid J. Schokkenkamp. In het zesde nummer krijgt de rubriek een naam: Voor de jongeren, en behalve de praktijk van opna- me en kartering (voor topografische kaarten en later 00k van andere officiele kaarten, door Schokkenkamp) worden door Andre Verroen in deze rubriek behandeld: de drukkunst, kopieren, fotografische bewerkingen en kaartschrift. In nummer 25, van april 1971, is het gedaan; dan verschijnt de laatste bijdrage. Vooral door toedoen van redactieraad-lid Aart Karssen (die destijds deel uitmaakte van de Kaartbulletin-i&6axx\d) is deze rubriek nu weer opnieuw opgestart, onder de titel Kern katernen. We hebben ons verzekerd van genoeg medewerkers en dus van genoeg kopij om zonder onderbreking tenminste een achttal bijdragen te kunnen brengen, maar wellicht wor den dat er nog meer. Geplande onderwerpen zijn onder andere multi-media, vormgeving en kaartschrift. De afleveringen in deze rubriek worden in een uitneembaar middenkatern van het KT opgenomen, zodat u ze er desge- wenst uit kunt halen en apart opbergen. Misschien lukt het ons, zoals dat 00k met het Kartografisch Woordenboek gebeur- de, om de bijdragen later te bundelen in een aparte publika- tie. Maar dat is niet onze belangrijkste zorg. Het gaat er ons om een serie bijdragen te brengen die pas gestarte kartogra fen (en misschien 00k hun iets oudere collegas) op de hoog- te moeten brengen van nieuwe ontwikkelingen die nog niet overal gemeengoed zijn. De termen jong en oud zijn daarbij niet relevant: de techniek verändert tegenwoordig zo snel dat we beter verschil kunnen maken tussen de mensen die nog niet of niet meer bij zijn en degenen die dat wel zijn. En om in deze terminologie te blijven: we willen met deze rubriek bereiken dat u allemaal weer bij bent! Ook als we vertrouw- de themas aansnijden, zoals kleurgebruik, of generalisatie, dan proberen we daarbij de nieuwe technologie te integre ren: dus kleurgebruik op beeldschermen, of generalisatie met de Computer. We beschouwen het als een extra Service voor onze leden, die wellicht (net als wij) er ook niet in slagen op alle deelgebieden van het vak bij te blijven. En we zijn, zoals altijd, erg benieuwd naar uw reacties.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 11