Functionaliteit I995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT verschillende soorten puntobjecten (zoals gemeentehuizen, Scholen, ker- ken, recreatieve en culturele bestem- mingen). Die zullen deels voor de orientatie zijn opgenomen, deels omdat ze tot de bestemmingen zelf gerekend moeten worden. Ook in die zin zou men de atlas kunnen gebrui- ken. Maar dan blijkt er een belangrijk gemis: bij de laagste wegencategorie ('andere weg') is niet duidelijk of het om wegen gaat die voor alle verkeer bestemd zijn of alleen voor fietsers of wandelaars. Er is bij deze categorie wel aangegeven wanneer het om eenrich- tingverkeer gaat iets wat men in het algemeen makkelijk uit andere bron- nen kan overnemen. Maar met andere beperkingen die men alleen door eigen verkenning ter plaatse kan nagaan is bij deze categorie geen rekening gehou- den. Aan een adequate terreinverken- ning moet het bij dit deel Utrecht hier en daar hebben ontbroken. Bij het universitaire centrum De Uithof, oostelijk van de stad Utrecht, zijn bij- voorbeeld de vele fietspaden en het beperkte aantal voor auto's toegestane wegen niet van elkaar onderscheiden; voor Lelystad, waar men zoveel moeite heeft besteed aan het scheiden van de verschillende verkeerssoorten, geldt het- zelfde. Dat blijft dan een wens voor de volgende editie: het meer tegemoetko- men aan de behoeften van de automobi- list (die toch de belangrijkste gebruiker van deze stratenatlas zal zijn) door aan te geven welke wegen voor auto's niet toe- gankelijk zijn. Wat al het overige betreft heeft die automobilist niets te klagen! Stratenatlas van Nederland. Deel 11. Friesland. Antwerpen: Standaard Uitgeverij. Kartografie: Europlanning NV, Peer (Belgie). FormaatÄ4, 132 pp. kaarten in kleur, 43 pp. register met ca. 13.000 straatnamen. ISBN 90 02 19791 8. Prijs f 69,90. De opzet en filosofie van het deel Friesland is dezelfde als van de hierbo- ven besproken delen, maar er zit een extra dimensie aan: het Fries! Op de atlas zelf is een rode plompeblad-sticker geplaatst met de tekst "Mei alle Fryske nammen", en dat merkt men ook direct bij het algemene gedeelte: alle plaatsna- men in Friesland zijn zowel in de Friese als de Nederlandse versie opgenomen. En dat is goed gebeurd, want het is ondanks deze extra belasting van het kaartbeeld zeer leesbaar gebleven. De geringe nederzettingendichtheid van Friesland werkt daar natuurlijk ook aan mee. Wat de straatnamen betreft heeft men zieh op de kaarten tot een versie beperkt, ik neem aan tot de plaatselijk officieel geldende. In het register zijn, indien voorhanden, beide versies van de straatnamen opgenomen, met ver- wijzingen naar elkaar. Legenda en toelichting zijn ook in bei de talen opgenomen. Flet zal hier om de codificatie van een tussenfase gaat: er wordt mee duidelijk gemaakt wat de officiele versies zijn van de traditioneel in een Nederlandse versie opgenomen Friese namen. Met zo'n concordantie kan men uitvin- den, indien nodig, wat de betekenis is van de ongebruikelijk ogende nieuwe officiele namen en in een volgende fase kan men dan gewoon met de Friese namen volstaan. Daarmee maakt dit atlasdeel geschiedenis. Dat is de Ver dienste van de kartograaf/toponymist drs. A.P. Versloot, de Fryske Akademy en de Raad van de Friese Beweging. Dit onderhavige deel laat in elk geval zien aan andere Europeanen hoe men de minderheidstalen in de Europese Unie tegemoet hoort te komen. Kaarttechnisch gezien laat dit deel enige zeldzame staaltjes van tekstplaatsing zien, en een aantal discrepanties tussen overzichts- en detailkaarten die er bij een goede controle van het kaartschrift uitge- haald hadden moeten worden. Overi- gens is er een kans gemist (maar dat com- mentaar is misschien niet terecht waar deze atlassen toch speciaal op het beroepsvervoer en minder op het toeris- me gericht zijn): de Wadden-eilanden met hun kleinschalige landschap van tweede huizen komen er op de schaal 1:40.000 bekaaid van af. Bekijkt men Terschelling (Skylge vond ik wel op de kaart maar niet in het register) of Schiermonnikoog, dan is het toch moei- lijk alle Straten te vinden waar vakantie- huisjes aan liggen, zoals in Formerum- Noord, Midsland-Noord, Midsland aan Zee of West aan Zee. Maar zo kan men iedere goede formule wel onderuit halen. F.J. Ormeling Citydisc Utrecht. Elektronische platte- grond/bedrijvengids. Computerdiskette met duizenden Straten en bedrijven in Utrecht. Den Haag: TIM Soflware BV, 1994. Prijs f 29,30. De graad waarin pc's doorgedrongen zijn in huishoudens met schoolgaande kinderen is er thans waarschijnlijk een van meer dan 60% Dat betekent dat een plattegrond op de pc een belangrijk vervangingsmiddel kan worden voor een plattegrond thuis, mits er aan een aantal criteria is voldaan. Daarbij hören volle- digheid, mogelijkheid zowel overzicht als detail te bieden en goede leesbaarheid. De elektronische dimensie moet zieh natuurlijk vertalen in extra gebruiksge- mak en extra analysemogelijkheden, anders wegen de nadelen van de beperkte toegankelijkheid (alleen op plaatsen waar een pc Staat opgesteld, ofwel voor mobiele laptop-bezitters) niet op tegen de voordelen. Dat extra gebruiksgemak is ruimschoots voorhanden in de Citydiscs. Ze bieden zowel overzicht als detail doordat, wan neer er op een straat is ingezoomd er ook altijd een overzichtskaart zichtbaar is, en ondanks de weinig subtiele kartografie is er sprake van een redelijk duidelijk kaartbeeld. Want de straatnamen ko men alleen in beeld wanneer men de betreffende straat op het beeldscherm aanraakt met de Cursor, en er is dus geen sprake van een namenwirwar op de kaart. Wanneer men een naam uit de volledige straatnamenindex selecteert komt de betreffende straat meteen op het hoogste zoom-niveau in beeld. Dus om Straten te vinden werkt het prima. Voor het vinden van routes (je weet dat je in de Javastraat zit en je moet naar de Hoenderlaan) ligt het anders: je kunt niet uit laten tekenen hoe je moet rijden, al zijn plaats van bestemming en plaats van vertrek wel beide op de overzichts kaart in beeld te krijgen: de laatste omdat hij te markeren is, en de eerste met de stratenzoekfunetie. Je moet dus zelf de kortste route uitzoeken en er komen geen straatnamen bij in beeld, tenzij je die kortste route ook met de Cursor aftast. Daar Staat een boel informatie op lokaal niveau tegenover: uitgaande van de straat waarop men heeft ingezoomd kan men naar bedrijven uit een bepaal- de categorie vragen, en het dichtstbij- zijnde komt dan in beeld: uitzoomend kan men de locaties van alle bedrijven uit die categorie in beeld brengen, en ook makkelijk de speeifieke informatie van elk ervan opvragen. Er zijn circa 125 categorieen van bedrijven onder scheiden, en in totaal zullen er zo dui zenden bedrijven in het bestand zijn opgenomen. Bij het trefwoord restau- rant gaf de lijst voor Utrecht 125 ver- meldingen en bij de categorie zwemba- den 1. Hoewel de citydisc speeifiek voor autobezitters bedoeld is (er worden 112

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 122