KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT alleen voor auto's bereidbare Straten opgenomen) staan er maar 4 benzine- pompen vermeld. Per vermelding is er informatie over de bedrijfsnaam, het adres, de postcode, het telefoonnummer en het faxnummer, en soms nog meer (wanneer er advertenties zijn gezet). Volledigheid en updating Zo'n nieuw medium wil je natuurlijk uitproberen, en er is nagegaan of alle Straten die tot en met 1993 in Utrecht bestonden, 00k op de Citydisc van 1994 waren opgenomen. Er is 00k nagegaan of bij kruisingen de straatnamen tijdig veranderen, en in beide gevallen werden geen problemen geconstateerd met de Citydisc Utrecht. Of de volledigheid 00k geldt voor de bedrijven is moeilijker na te gaan. De bron daarvoor wordt gevormd door eigen opgaven van de bedrijven. En waarschijnlijk hebben de producenten om het produkt voor een bepaalde stad op te starten een selectie gemaakt uit een uitdraai van de plaatselijke Kamer van Koophandel. Wel weten we hoe de geometrische data verzameld worden. Om van copyright-problemen af te zijn is de informatie verzameld aan de hand van een GPS-systeem waarmee in de auto rondgereden wordt door de be treffende stad. Het is dan een kwestie van correct de straatnamen coderen. Qua actualiteit is het de bedoeling elk jaar een update van elke stad te verzorgen en die Updates zijn voor een diskette eenvoudiger te vervaardigen dan voor een reguliere kaart Ook de methode voor het verzamelen van de geometri sche informatie leent zieh goed voor het updaten: alleen de Straten in de nieuwe wijk moeten even worden nagereden. En de nummers van de hoekhuizen moeten worden genoteerd, anders ver mag het programma niet bij benadering de lokaties van bedrijven in een straat correct aan te geven. Citydiscs zijn er nu behalve van Utrecht van Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Den Bosch, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Gro ningen, Den Haag, Haarlem, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg en Zwolle. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Voor het gemak ook niet, want dit nieuwe stuk gereedschap om geografische informatie te leveren is uiterst gemakkelijk te bedienen. F.J. Ormeling (Noot van de redactie: Inmiddels is een nieuwe versie van Citydisc versehenen.) Buttenfield, Barbara P. Robert B. McMaster red.Map Generalization, making rules for knowledge representation. Essex: Longman Scientific Technicalippi. 245 pp., 24 x 16 cm. ISBN 0 582 08062 2. Het onderwerp generalisatie Staat sinds de tweede helft van de jaren tachtig weer volop in de belangstelling. Was dit eerder vooral in de jaren zestig het geval, in de jaren zeventig en tachtig waren het voor al de geautomatiseerde kartografie en vervolgens de geografische informatie- systemen die om aandacht vroegen. In die periode was er wel sprake van enige vooruitgang. De nadruk lag op de ont- wikkeling van algoritmen, foutenanaly- se, geometrie en logische modellen. We kunnen nu spreken van een Come back van het onderzoek op het gebied van generalisatie. Het hier besproken boek is een bewerking van de papers welke zijn gepresenteerd op een drie- daags Symposium over generalisatie in april 1990 in Syracuse, New York, bij- gewoond door de meeste van de voor- aanstaande onderzoekers op het gebied van automatische generalisatie. De publikatie bevat 13 hoofdstukken, gerangschikt naar vier hoofdgroepen: I Rule base Organization II Data modelling issues III Formulation of rules IV Computational and representation- al issues In de inleiding wordt gesteld dat genera lisatie geen eenvoudige zaak is. Gene ralisatie is tijdrovend werk en vereist opgeleide kartografen met een gedegen 1995-XX1-3 ervaring. Algemeen leeft de wens dit arbeidsintensieve werk door Computers te laten verrichten op een meer unifor me, nauwkeurige en snellere manier en tegen lagere kosten. Dit doel is echter moeilijk te bereiken. Generalisatie is een complex proces en veel van de uitvoering wordt momenteel overgelaten aan de ad hoc-beslissingen van de ervaren kartograaf. De 'expert-sys- tem' benadering wordt naar voren geschoven als een veelbelovende ontwik- keling om dit doel te bereiken: systema tisch de collectief aanwezige kennis verza melen, welke wordt gebruikt bij het uitvoeren van de generalisatie, deze te classificeren en te ordenen in een duide- lijke lijst van regels ('rule-base') en vervol gens deze toe te passen middels een com- puterprogramma. Hiermee is reeds enige vooruitgang geboekt, maar de meningen lopen uiteen over de vervolgaanpak. Dit boek geeft een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de auto matische generalisatie. In het eerste hoofdstuk van K. Stuart Shea wordt het probleem via kunstmati- ge intelligentie benaderd: Design consi- derations for an artificially intelligent system. Het bespreekt diverse ontwerp- overwegingen voor een digitaal generali- satiesysteem met kunstmatige intelli gentie. In het hier ontwikkelde op regels gebaseerde expert-systeem worden de dementen van een kaart in klassen inge- deeld met hun kenmerken, hun attri- buutwaarden en prioriteitsvolgorde; verder de van toepassing zijnde generali- satiehandelingen en de daarvoor beno- digde algoritmen. Aldus ontstaat een complex systeem van tabellen die onder- ling met elkaar in relatie staan. Robert McMaster beschrijft een Con- ceptual framework for geographical knowledge. Volgens McMaster moeten er drie complexe problemen worden opgelost: 1. er moet overeenstemming worden bereikt over duidelijke definities en begripsomschrijvingen met betrek king tot digitale generalisatie; 2. er moeten speciale procedures voor het generalisatieproces (generalisa- tie-operatoren) ontworpen, geco- deerd en getest worden; 3. de kartografische kennis welke is vastgelegd in kaarten, moet worden omgezet in kennisbanken en wor den vertaald in generalisatieregels. Voorts beschrijft hij de diverse genera- lisatiemodellen, waarvan de door Brassel en Weibel ontwikkelde voorals- nog de beste lijkt. Het derde artikel is van de hand van Bradford G. Nickerson met de titel 113

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 123