Ferjan Ormeling verlaat de redactie van het Kartografisch Tijdschrift 1969: een historisch belangrijk jaar 1975: een nieuw tijdschrift De bijdrage van Ferjan Ormeling KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Geschiedenis van de kartografie; kartografische communicatie; algemeen History of cartography; cartographic communication; general Histoire de cartographie; communication cartographique; divers TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S De titel van deze bijdrage aan het Kartografisch Tijdschrift is ontleend aan de titel van Jan Erik Romein's artikel in Kartografie,... nummer 64 uit 1973, waarin mijn afscheid van het bestuur van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG) besproken wordt. De vergelijking gaat echter mank omdat ik slechts vijftien jaar gediend heb en Ferjan ruim vijfentwintig jaren, en omdat ik secretaris van het bestuur en hij redacteur van het tijdschrift was. Ik citeer uit Jan Eriks artikel: 'Thans gevestigde en geliefde steun- pilaren van de vereniging zoals Bos, Geudeke en de kleine Ormeling (zoals ik mij graag veroorloof hem te noemen) herinner ik me als licht bedeesde maar actieve en kundige nieuwelingen op kartografische studiedagen In nummer 47, uit 1969, van Kartogra fie, Mededelingen van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap komt de naam van Ferjan voor de eerste keer voor als lid van de sub-redactiecommissie Kartografie van het Geografisch Tijd schrift. Hij was in dat jaar in Utrecht benoemd als wetenschappelijk mede- werker voor de thematische kartografie. Praktijkervaring in de kartografie had hij daarvöör opgedaan bij J.B. Wolters, bij de voorbereiding van het ICA-congres te Amsterdam in 1967 en bij de kartografi sche studiedagen. Zijn toekomstig werk- terrein, de thematische kartografie, had hij met deze tijdelijke tewerkstellingen leren kennen. Het jaar 1969, het jaar van Ferjan's aantreden in de wereld van de wetenschap, blijkt een van de belangrijke jaartallen in de kroniek van de kartogra fie geweest te zijn: het was het jaar waar in Jacques Bertin met zijn 'Le Langage graphique et la Cartographie' z'n entree Prof.dr.ir. C. Koeman is als hoogleraar karto grafie verbünden geweest aan de Universiteit Utrecht. Als bestuurslid van de Kartografische Sectie van het KNAG en als redacteur van Kartografie he fit hij Ferjan Ormeling aangetrokken als mederedacteur. (Adres: Park Arenberg 71, 3751 EP Utrecht.) maakte Het was 00k het jaar waarin de redactie van de rubriek 'Kartografie' van het Geografisch Tijdschrift verzelfstan- digd werd. (Ter completering zij hier nog vermeld dat 1969 00k het jaar was van de intrede van de eerste gewoon-hoogleraar in de kartografie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht). In 1974 werd de sub-redactie Kartografie van het Geografisch Tijdschrift opgevolgd door de redactie van het nieuwe Karto grafisch Tijdschrift (KT), waarvan het eerste nummer in 1975 ver- scheen. De Kartografische Sectie van het KNAG was omge- vormd tot de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk). Dit nieuwe tijdschrift verschilde in vele opzichten van Kartografie, maar niet alle veranderingen bleken een blijvende verbetering te zijn. Bijvoorbeeld, in tegenstelling tot Kartografie bevatten de eerste nummers uit 1975 nog geen 'officiele' kolom- men met overzichtelijke informatie betreffende belangrijke gebeurtenissen en bestuurs- en redactie-aangelegenheden. Wie was de voorzitter en hoe was de redactiecommissie samenge- steld? Pas in 1983 wordt voor de eerste keer de kwalificatie 'voorzitter' van de redactie in de namenlijst vermeld. Nuttig en interessant is het om bij de voorbereiding tot het schrijven van dit afscheidsartikel de vijfentwintig (uiteraard gebonden) jaargangen van het tijdschrift door je handen te laten gaan. Nuttig om de grote lijn in de ontwikkeling van de wetenschap en de techniek te kunnen volgen, en interes sant om de collega's uit een actieve periode van je leven weer in door hen geschreven teksten te ontmoeten. Daarbij wordt de aandacht gecentreerd op mijn opvolger en huidige jubila- ris, die door zijn beleid het geschrevene in het KT tot een steeds betere prestatie gevormd heeft. Die perfectie is door overleg met en kritiek van mederedacteuren tot stand gebracht. Er is een professionalisering in het redacteurschap uit gegroeid. Hoe goed het KT van de jaren negentig is, blijkt uit vergelijking met de jaargangen uit de beginperiode. Het schrijven van dit afscheidsartikel werd vergemakkelijkt door de zogenaamde 'gele bijlagen', dat wil zeggen: de overzichten

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 13